www.katedrala.cz


         
Vložil/a Rhodan, St, 02/03/2016 - 14:08
Zdá se to jako sen mnoha lidí. Nemuset chodit do práce a přesto brát měsíčně 60 000 korun. O splnění tohoto snu se nesnaží vláda státu, který se zapomněl v komunismu. Ale skupina intelektuálů ve Švýcarsku. Svoji snahu dotáhla dokonce tak daleko, že o jejich návrhu se bude v červnu hlasovat v referendu. Návrh schválila vláda. Pokud referendum projde, tak garantovaný příjem pro všechny dospělé obyvatele bude 2 500 franků (asi 61 tisíc korun) a každé dítě by dostalo 625 franků (asi 15 tisíc korun).

Budou Švýcaři hlasovat pro návrh?

Je však otázkou, zda veřejnost bude skutečně hlasovat pro to, aby tento příspěvek všichni bez ohledu na to, zda jsou zaměstnaní, skutečně dostávali. Švýcarsko by tak bylo první zemí na světě, která by stálý příjem pro všechny zavedla. Návrh však podle prvních průzkumů nemá u velké části veřejnosti podporu. Stejně tak s ním nesouhlasí mnozí politici, včetně těch levicových. Jak to je ve skutečnosti se však ukáže 5. Června na kdy je referendum naplánované.

Ušetří se na sociálních dávkách

Za návrhem stojí skupina intelektuálů v čele se spisovateli, umělci a filozofy. Zastánci jednotného příjmu tvrdí, že se změní tradiční vztah mezi zaměstnáním a platem za práci. Švýcaři by měli nárok na 2 500 franků měsíčně, i když nebudou pracovat. Ti, kdo práci však mají, tak polepší. Vláda odhaduje, že garantovaný příjem by znamenal roční zátěž 208 miliard franků (asi 5,1 bilionu korun). Ale Švýcaři znají nejen A kolik to bude stát, ale i B kde na to vzít. Z daní se na tuto sumu vybere 153 miliard, dalších 55 miliard by zajistil převod ze systému sociálního pojištění a sociální podpory. Ubylo by i hodně administrace v této agendě a tím i zaměstnanců, kteří se sociální podporou zabývají.

I Finsko zvažuje dát všem dospělým každý měsíc 800 Eur

O garantovaném příjmu debatuje i Finsko. Tam na to však jdou jinak. Chtějí vše ověřit nejprve zkouškou. Dospělí Finové by mohli od státu dostávat měsíčně 800 eur (asi21 600 korun). Tento příjem by se nedanil a nahradil by všechny stávající sociální přídavky.


 Fotografie publikována se svolením twobee Photography/FreeDigitalPhotos.net