www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 09/05/2018 - 00:06

Když přijde čas na výběr nových dveří, většina z nás myslí v prvé řadě na design - vždyť vchodové dveře jsou tím prvním, co příchozí návštěva uvidí. Někteří si poté vzpomenou na to, že je jako první uvidí i zloděj, a vybírají ze sortimentů bezpečnostních dveří. Jen málokoho ale bohužel napadne myslet i na požár, který přitom ani v dnešní době není zdaleka ojedinělou záležitostí. Proto také najdou požární dveře využití jak v exteriéru, tak v interiéru.

Myslete na všechno!

Vy ale určitě podobnou chybu udělat nechcete, proto čtěte dál a seznamte se s protipožárními dveřmi a jejich druhy. Obecně se jedná o dveře vybavené speciální konstrukcí, jejímž účelem je zabránit šíření jak plamenů, tak dusivého kouře a tepelného toku. Dělí se do několika skupin dle požární odolnosti, což je v podstatě doba, po kterou dokážou odolat plamenům a vysokým teplotám, uváděná v minutách. Základní stupnice obsahuje následující hodnoty: 1 S, 30, 45, 60, 90, 120 a 180.

Dále se musíte seznámit s označením požárních uzávěrů (ČSN 730810):

  • EW - omezující požár, udává hodnotu omezující šíření tepla.
  • EI - bránící požáru, zamezuje šíření tepla po danou dobu

Materiál? Nejlépe ocel!

Ocelové protipožární/požární dveře jsou sázkou na jistotu. Vyrábí se v jednokřídlé i dvoukřídlé podobě; možná vás překvapí, že není problém pořídit si variantu se skleněnou výplní. Objednáte-li je u profíka, jakým je například společnost BB-Kovo s.r.o., můžete si nechat zpracovat i jakékoli dveře atypických rozměrů. Protipožární dveře se zasazují do požárních či ocelových rámových zárubní.

A co vzhled?

Samozřejmě, že pokud po dveřích požadujete pouze to, aby sloužily svému účelu, není u požárních dveří povrchová úprava nutností. Plech se pouze pozinkuje, aby lépe odolával ničivým vlivům okolí. Komu ale záleží na designu, může zvolit obklad mosazí či nerezí. Velmi oblíbenou povrchovou úpravou s dlouhou životností je vypalování práškové barvy - komaxit.

Ochrana se vším všudy

Protipožární dveře lze dále dovybavit zámky s kováním (panikové systémy), samozavírači nebo koordinátory zateplení. Dalším stupněm ochrany může být například zvukotěsná či kouřotěsná úprava. Nezbytně k nim ovšem patří ocelové zárubně s těsněním nebo bez. Pro jejich instalaci se obraťte nejlépe na výrobce vašich dveří - brzy by ostatně měla platit norma, která stanoví, že zárubně od jiného výrobce pocházet nesmí.

reklama: