www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 05/28/2017 - 12:49

Chcete, aby vaše dítě pochopilo hodnotu peněz a začalo si jich vážit? Jsou dvě věci, jak to jde nejlépe udělat. Pomozte mu najít brigádu a zařiďte mu vlastní bankovní konto, aby se naučilo peníze šetřit a hospodařit s nimi. Mladší děti by ovšem k účtu neměly mít úplný přístup, protože ty si ještě nedokážou uvědomit, co je rozumné kupovat a co nikoliv. Speciální dětské a studentské účty vám umožní na finance vašeho potomka dohlížet.

I pokud děti nepracují, mají nějaké vlastní peníze. Občas dostanou pár stovek k narozeninám, od prarodičů za vysvědčení, nebo jim něco přispějete vy. Nechávat tyto peníze v prasátku v dětském pokojíčku je zbytečné, dětské účty často nabízí o něco zajímavější úrokovou sazbu než ty běžné pro dospělé, a tak se částka aspoň trochu zhodnotí. Navíc se dítě naučí, jak to funguje v bankovním světě.

Kdy otevřít dítěti vlastní bankovní účet?

Jednoznačná odpověď na tuto otázku prostě neexistuje. Jednoduše by se dalo říct, že jakmile dítko začne shromažďovat malé částky peněz (tisíce korun), je ten správný čas. Pak vám prostě jednou za čas peníze odevzdá a vy je vložíte na bankovní konto. Pokud není dítě starší 15 let, bez vaší pomoci a dohledu účet fungovat nemůže, tak to má většina bank i nastavené.

Jaký typ účtu si vybrat?

Většina bankovních institucí vám nabídne přímo běžný účet pro studenty a děti. Obvykle to mívají ještě rozlišené na ten dětský a studentský, jelikož u dětského konta je nezbytný dohled rodičů a děti tam nemají takové pravomoci.

Přestože jsou následující vlastnosti u dětských a studentských účtů většinou samozřejmostí, pojďme si říct, co byste u takových kont určitě měli hledat.

Žádné poplatky. Většina bank to tak má nastavené, chtít poplatky po dětech a studentech by nebylo spravedlivé, obzvlášť když dnes se dá i pro dospělé sehnat běžný účet bez poplatků. Výběry z bankomatu, vklady, platby by tedy neměly být nijak zpoplatněné.

Slušná úroková sazba. U běžných účtů to bývají setiny procenta, u dětských chtějte aspoň procento. Přece jen ho dítě bude mít dlouhá léta a byla by škoda, kdyby se částka neúročila.

Online bankovnictví. Přiznejme si, že vaše dítě si pravděpodobně s počítačem a telefonem rozumí více než vy. Možnost sledovat dění na svém účtu online, nebo z mobilní aplikace, je tedy pro něj zajímavá.

Převod dětského konta na studentské. Dětské konto lze zpravidla využívat do 18 let, pak musíte přejít na jiný produkt. Nabízí vámi vybraná banka šanci předělat si dětské konto rovnou na studentské?

Bezkontaktní platební karta. K dětskému účtu většinou platební karta ani není, jelikož dítě si v deseti letech ještě stejně neuvědomuje, za co by mělo a nemělo utrácet. Účet mu má sloužit spíš ke spoření. U studentského konta je však karta nezbytností, a nejlépe ta bezkontaktní. Zatímco starší lidé se často bojí kartou platit, pro mladé se jedná o pohodlnou samozřejmost.

Platby v zahraničí a výběr zdarma. Mladí lidé často cestují, u studentských kont by proto mělo být vaší prioritou i vybírání peněz a platby v zahraničí bez poplatku.

Jak děti učit hospodařit s penězi na účtu?

V první řadě se ujistěte, že dítě chápe, jak to všechno funguje. Vysvětlete mu, jak banka dostane peníze, co s nimi dělá a co všechno umožňuje dělat majiteli účtu. U dětského konta budete mít o všem přehled sami, ale i u toho studentského není od věci občas zkontrolovat, jak dítě s penězi nakládá. S dospělými dětmi je ovšem všechno spíš o domluvě. Tady už nelze moc radit, protože v každé rodině to funguje jinak.

Finanční gramotnost je v ČR na tristní úrovni, a to i co se týče bankovních produktů. Není proto od věci děti už odmala učit, jak co funguje. Vždyť na svém účtu nemusí mít statisíce, ani desetitisíce. O to vůbec nejde.

reklama: