Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 01/02/2016 - 23:30
O tom, že letošní Dakar nemá jen rekordní českou účast, ale bude i pořádně těžký svědčí prolog soutěže. Stačili odjet jen kompletní motocyklisté a 59 automobilu. Další závodnicí byla první Číňanka na Dakaru Kuo Mej-ling, která odjela na slavné soutěži jen 7 kilometrů a vylétla ven ze zatáčky. Její vůz Mini zranil deset diváků. Otec a syn (10) jsou těžce zraněni. Ostatní utrpěli jen lehká poranění. Soutěž tak byla zrušena a zbývající soutěžící se vydali místo na závodní trať do bivaku.
Z kompletně odjeté kategorie motocyklů byl z Čechů nejlepší Pabiška na 38 místě. Daleko lépe si vedl v kategorii automobilů zkušený Prokop, který ztratil a nejrychlejšího Ten Brinkeho jen 13 vteřin a v průběžném pořadí figuroval na 14. místě. Kamiony se na trať prologu vůbec nedostali …

První etapu Dakaru spláchla průtrž mračen

Stejně jako prolog musela být zrušena i v neděli i první ostrá etapa soutěže. Argentinu sužují bouřky i velké průtrže mračen. Start první etapy byl nejdříve o dvě hodiny odložen, ale podmínky se nijak nezlepšily. Pořadatelé tak po poradě raději etapu zrušili. Celou situaci na startu motorek popsal na svém facebooku motocyklista Jan Veselý:
"Jsme na pumpě pár km před startem speciálu -všichni motorkáři a čtyřkolky. Dle instrukcí organizátora se sušíme a čekáme na další rozhodnutí. V každé botě mám asi litr vody. Není na nás nit suchá. Je ale tak 20 st. C, tak to jde přežít. Milanovi se dostala voda do GPS a přestala jít. Probíhá výměna. Wi-fi je přetížená, fotky tedy zatím nepošlu. Je nás 200 lidí namačkáno v shopu malé pumpy. Přišla nyní zpráva, že je pořadatelem oficiálně dnešní speciál zrušen. Honza“