www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 01/03/2018 - 13:45

Nepříjemný tlak v dásních, bolest, zarudnutí a velké otoky – to vše obnáší zánět dásní. Setkala se s ním drtivá většina z nás a při správném léčení do několika dnů ustoupí. Avšak měli byste se mít na pozoru, časté záněty dásní či dlouhodobý neléčený zánět může vést až k obávané paradontóze.

Jak vzniká?

Zánět dásní je reakcí na přemnožení bakterií v dutině ústní. Útočištěm bakterií je zubní plak, a pokud se jej dostatečně a pravidelně nezbavujeme čištěním zubů, může způsobovat již zmíněný zánět. Naše dásně však neohrožuje jenom zubní plak, ale také špatné stravovací návyky. Na vině je především rafinovaný cukr a bílá mouka. Cukr totiž v dutině ústní způsobuje velkou produkci kyselin, které v kombinaci s bakteriemi napadají zubní sklovinu a dásně. Dále je třeba dodržovat pitný režim, protože bakteriím se lépe daří v suchých ústech.

Zánět vyléčí pravidelné čištění zubů

Léčba zánětů dásní je jednoduchá a spočívá především v napravení zanedbané hygieny. Nejlépe vám s ní pomůže váš zubař, který hned v ordinaci provede důkladné vyčištění zubů. Součástí je i odstranění zubního kamene, kde jsou bakterie přítomny ve velkém množství. Doma potom musíte dbát na pravidelné čištění zubů měkkým kartáčkem na zuby pro citlivé dásně. Neopomínejte také těžko dostupná místa, jako jsou mezizubní prostory. Ty nejlépe vyčistíte nití či mezizubním kartáčkem. Vhodné jsou speciální bylinné zubní pasty, nejlépe se šalvějem či mátou, které mají silné antibakteriální účinky. Jako doplněk této péče mohou posloužit i ústní vody nebo odvary z bylin, které si doma namícháte sami. Velmi se doporučují i bylinné masážní roztoky na dásně, kterými podpoříte léčbu a minimalizujete riziko paradontózy.

Výraznou pomocí je i úprava jídelníčku. Při zánětech konzumujte potraviny s vysokým obsahem vitamínů A, C a E, vápníku, hořčíků a zinku.

I když se možná zdá, že zánět je banální onemocnění, které samo odezní, péči o zuby nepodceňujte. Vleklý zánět se totiž může rozšířit až na kost a vyvolat paradontózu!

 

reklama: