www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 06/23/2017 - 00:21

Že jsou dřezové baterie v kuchyni jen detailem? S tím bychom si dovolili nesouhlasit. Domácnost se snažíme zařizovat po designové stránce tak, abychom se nemuseli stydět s ní známým nebo kamarádům pochlubit. Z toho důvodu se posunula nabídka všech doplňků, včetně baterií. Už to nejsou jen nerezové kohoutky bez špetky nápadu, ale plnohodnotné designové prvky. Proto je jejich sortiment z hlediska tvaru nebo velikosti velmi široký. Co nás ale bude zajímat nejvíce, to je materiál. Na trhu se jich vyskytuje hned několik a každý z nich má specifické vlastnosti i nároky na údržbu. Nerez chce něco jiného než granit, na to je třeba pamatovat, a pouze baterie, které věnujete dobrou péči, bude vypadat dobře.

Dřezové baterie z nerezu – klasika, vyžadující leštění

Nerez, pokud mu věnujete dostatek péče, vypadá v kuchyni vskutku elegantně a pěkně. Ale pokud nemáte na jeho údržbu čas, může celý dojem kuchyňského interiéru pokazit. Proto na ni, pokud možno, dbejte. Hlavně si uvědomte, že nerez je citlivý na rýhy a škrábance, které pak mají nepříjemný vliv na design i na vlastnosti dřezu. Proto byste se měli vyvarovat použití drátěnky, lepší bude hadřík nebo utěrka z mikrovlákna. Čím dřez čistit? Určitě se vyvarujte agresivní chemie, jako je Savo a různé kyseliny nebo zásady. Za všech okolností byste se měli držet pouze prostředků doporučených výrobcem a určených pro tento typ baterií.

Dřezové baterie

Mosazné a bronzové baterie v barevném provedení

Mosazné a bronzové dřezové baterie vám umožňují velmi snadno a efektně ozvláštnit design kuchyně. Tím, že jde o barevné kovy (mosaz je zlatá, bronz hnědý), jistě zaujmou. Ovšem tak jako nerez, i tyto materiály vyžadují pečlivou údržbu. Jejich povrch je lesklý a reflexní, to znamená, že každá nečistota, otisk prstu nebo mastnota na nich bude vidět. Chcete-li zachovat její pěkný vzhled, měli byste je po každém vaření nebo mytí nádobí očistit vodou, popřípadě neagresivním chemickým prostředkem a vyleštit velmi jemným hadříkem, aby se povrch nepokryl šmouhami.

Pochromované baterie jako známka luxusu

Baterie, jejichž povrch je potažený chromem, patří mezi ty nejluxusnější kusy, které můžeme do kuchyně pořídit. Pokud jsou pěkně vyleštěné a udržované, pak se dá očekávat, že na sebe v interiéru strhnou hodně pozornosti. Ale jak se postarat o to, aby efekt nebyl přesně opačný? Na takto reflexním povrchu je totiž vidět každá šmouha nebo kapka vody. Možná vás nepotěšíme, ale řešením je pouze častá údržba. A ta má navíc svá pravidla – nepoužívejte žádné hrubé materiály, k leštění a čištění se hodí pouze měkký hadřík nebo houbička, voda, mýdlo a popřípadě některé speciální čisticí prostředky. Rozhodně to ale s chemií nepřehánějte.

Baterie z niklu jsou spíše nenáročné

Oproti předchozím typům, broušené niklové baterie mají prakticky vždy matný povrch bez výraznějšího lesku. Zaschlé kapky vody nebo mastnota na nich tedy nejsou tolik vidět. Pro vás to znamená, že si s údržbou nemusíte tolik lámat hlavu. Baterii stačí vyčistit jen tehdy, když je opravdu viditelně špinavá. V takové chvílí však postačí použít houbičku, mýdlo a vodu – nečistoty se z povrchu vymývají krásně a snadno. Naopak, vhodná opět není agresivní chemie, která by mohla matný povrch rozrušit, a na baterii by se objevily nevzhledné skvrny.

Granitové baterie snáší chemii dobře

Granitové baterie, na rozdíl od předchozích, nebudou již vyžadovat tak pečlivou údržbu. Zaschlá voda nebo mastnota na nich není tolik vidět. K čištění vám zde postačí houbička, trocha vody a čisticí prostředek, určený k čištění granitových dřezů. Obecně ale můžeme říct, že granit je dosti inertní a chemií mu příliš neuškodíte. Pokud ale nemáte celogranitovou baterii, ale některé její části jsou z nerezu, pak budete bohužel muset použití čisticích chemikálií omezit.

Keramické baterie je téměř bezúdržbová

Keramika jako materiál je pro údržbu možná vůbec nejlepší. Špína na ní nemá tendenci ulpívat, navíc zaschlé kapky na ní nejsou vůbec patrné. Stačí ji jednou za čas opláchnout vodou a pečlivě osušit. Bohužel, problém nastává jinde. Baterie, které ji na sobě obsahují, jsou však povětšinou samy o sobě kovové a keramika tvoří jen jejich část. Kovové části bohužel bude potřeba udržovat podle výše zmíněných pravidel. Rozhodně je to ale jednodušší, než pečovat o celokovovou baterii.

reklama: