www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 11/26/2017 - 20:29

Proč má třídění a recyklace kovů a papíru vlastně smysl. Podstatným, ne-li tím největším přínosem je samozřejmě šetrnost k životnímu prostředí. Moderní metody opětovného zpracování umožňuje využít surovin na maximum, množství odpadu je vskutku minimální. Co dalšího důsledná recyklace kovů přináší?

K výrazné úspoře dochází také z energetického pohledu, neboť recyklace a zpracování již použitého materiálu vyžaduje menší množství energie. Velkou motivací pro mnohé návštěvníky sběren je spíše finanční odměna za vykoupené železo, barevné kovy a papír. Co je však vhodné před návštěvou sběrny vědět?

Proměnlivé výkupní ceny

Jednou z charakteristik trhu s druhotnými surovinami, konkrétně železem a kovy, je cenová proměnlivost. Z toho důvodu změnám podléhají také výkupní ceny ve sběrnách. Pro kovy ceník sběrny v různých intervalech obměňují, stejně jako pro železo cena není pevně určena.

Bezhotovostní platby

Mnoho zájemců o výkup kovů a papíru může překvapit také to, že v současné době jsou ve sběrnách možné pouze bezhotovostní platby při výkupu kovů. Je to zapříčiněno nárůstem krádeží kovových předmětů před zavedením tohoto opatření. Z hlediska běžného zákazníka sběrny však bezhotovostní platby za výkup kovů nepředstavují žádnou komplikaci.

Nevykupované předměty

Před cestou do sběrny se dále vyplatí ověřit si, co všechno je možné dát do sběru. V první řadě platí, že vykupovaný materiál nesmí být znečištěn chemikáliemi a potravinami. Vítané jsou kovové konstrukce, okapy, plechy, vraky automobilů apod. Rozhodně ale nemá význam přijít do sběrny se znečištěnými plechovkami, nejrůznějšími víčky, obaly od cukrovinek a podobně. Stejně tak není možné vykupovat silně znečištěný papír. V případě pochybností je možné vybranou sběrnu kontaktovat předem a detailněji se informovat.


reklama: