www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 10/26/2017 - 16:17

Máte rády své stylové spodní prádlo a rády si kupujete krásné kalhotky? Každá žena si v tom asi tak trochu libuje. Pak byste ale měly vědět, díky komu za ně vděčíme a jaká je jejich historie.

Historický pohled a kalhotky

První zmínky o osobním spodním prádle jsou z doby rozvinutého středověku, kdy ale nebylo běžné. Je možné, že prádlo užívaly více chudší ženy, neboť je doloženo, že nosily úzkou spodní košili z jednoho kusu plátna, jaké známe z obrázků lazebnic z doby českého krále Václava IV.

Předchůdce dnešních dámských kalhotek datujeme do 16. století. Kalhotky byly tenkrát mnohem delší než v současnosti, dosahovaly až ke kolenům. Kalhotky ale nebyly výbavou běžných žen, ale prostitutek. Mimo nich nosily kalhotky jen staré a nemocné ženy jako ochranu před chladem. Zámožné ženy v těchto dobách nosily delší košile, které se mezi nohama zavazovaly, jen při menstruaci. Od roku 1730 se tento kus prádla natrvalo usadil v šatníku aristokratek. Ale i tak prý do konce 18. století spodní kalhotky v Paříži nosila pouhá 3,5 % urozených dam a zhruba jedno procento služebných. Stále byly považovány za součást oděvu vhodnou spíše pro prostitutky nebo herečky.

Kalhotky se mezi ženami všech vrstev definitivně začaly prosazovat až v druhé polovině 19. století. Prádlo se v té době šilo nejen doma, ale i ve velkých módních salónech a konfekčních firmách. V 19. století se tento trend také změnil díky oblibě krinolín v šatníku žen. Krinolíny i při běžné chůzi odhalovaly ženské intimní partie, které si ženy začaly chránit pomocí dvou kusů látky spojených v pase, ale ne mezi nohami.

Kalhotky současnosti

Kalhotky se v současné podobě objevily v první polovině 20. století.[3] Lady Duff Gordon, britská módní návrhářka, výrazně zkrátila délku dámských kalhotek. O jejich rozšíření a popularizaci se postarala americká tenistka Gussie Moran, která si je oblékla v roce 1949 na turnaji ve Wimbledonu pod krátkou tenisovou sukni.

Nový styl dámského spodního prádla přinesl barvy, jas a třpyt. Začaly se používat látky jako bavlna, satén, krajka a hedvábí, po kterých ženy více toužily a v mužích vzbuzovaly větší touhu. Toto byl zřejmě zlomový okamžik, kdy se kalhotky přeměnily z hygienického doplňku na symbol potěšení a sexuality po celém světě.

Neopomíjejte tedy tyto „neviditelné“ kousky oděvu. Dámské i pánské spodní prádlo prošlo dlouhým vývojem a plní důležitou funkci nejen praktickou, ale i estetickou.

 

 

 

reklama: