www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 01/26/2018 - 19:52

Jakákoliv životní změna je ve většině případů velmi stresující a náročná nejen finančně, ale i časově. Obzvláště pro změnu bydlení to platí dvojnásob. Pokud plánujete pronájem nebo koupi bytu či rodinného domu, vězte, že před sebou máte nelehký úkol. Nezalekněte se však hned prvních nezdarů a držte se hesla „kdo hledá, najde“. Jistě, čeká vás dlouhá a velmi náročná cesta, na jejím konci je však ta nejhezčí odměna – vysněné rodinné zázemí. Jak ale začít?

Jasná představa

Důkladná příprava je základ, pokud plánujete bydlení například s partnerem, najděte si chvíli a sesumírujte na papír své představy. Nejprve zkuste každý zvlášť a až poté společně, možná budete nápady své polovičky mile překvapeni. Zamyslete se nad svým životním stylem - jaké jsou opravdu vaše potřeby a požadavky? V jaké životní fázi se nacházíte - plánujete rodinu, nebo jste jen dva či přemýšlíte o samostatném bydlení pro jednoho? Dle toho se zamyslete nad velikostí, počtem místností a samotnými dispozicemi příbytku. Toužíte po zahradě, terase či balkonu? Láká vás spíše vybavený interiér či se těšíte na to, až si sami zahrajete na bytového designera? Je pro vás nezbytný sklep, parkovací místo, garáž nebo blízkost parku či obchodu?

Je toho opravdu spousta, například výběr lokality se může stát velikým oříškem. Při jejím výběru mohou hrát významnou roli ruch a bezpečnost okolí, případně dojezdová vzdálenost do zaměstnání. Nevynechejte ani zdánlivé maličkosti. Například to, na jakou světovou stranu budou vaše okna směřovat, může významně ovlivnit kvalitu vašeho bydlení. Poté, co budete mít jasnou představu, stanovte realistické cíle a kritéria – nezbytná, důležitá a užitečná, která by vaše vysněné bydlení mělo či mohlo splňovat.

Byt či rodinný dům?

Na základě předchozích úvah a přípravy byste měli mít jasno, zda budete uvažovat o koupi či pronájmu bytu nebo dáte přednost raději rodinného domu na prodej. Pokud však stále tápete, sepište si výhody a nevýhody obou variant. Byt jistě osloví lepší dopravní dostupností, nižšími náklady, snadnější údržbou či blízkostí centra a kulturního vyžití. Druhá varianta zláká milovníky, klidu a přírody či nespoutané zahrádkáře. Máte-li rozhodnuto, zda byt či dům, přichází otázka, zda zvolit koupi či pronájem. Zvažte důkladně své finanční možnosti, můžete si koupi opravdu dovolit? Koupě nemovitosti je velmi náročná co do počátečních nákladů, jste však ve svém vlastním a máte jakousi volnost. Pronájem rodinného domu či bytu představuje lákavou alternativu spojenou s podstatně nižšími vstupními investicemi a menšími závazky. Finální rozhodnutí důkladně zvažte a raději opravdu dvakrát měřte!

Co se současným bydlením?

Nyní je na řadě již samotný výběr nemovitosti. Rozhodně se nenechte odradit prvním nezdarem. Narazíte-li na to pravé bydlení, vyvstává zde otázka, co se současným bydlením, jste-li jeho vlastníkem. Pro rychlejší a pohodlnější proces shánění nového kupce či nájemce se můžete obrátit na realitní kancelář. Pomůže nejen s inzercí, ale i oceněním nemovitosti k prodeji, její přípravou k prohlídce či s právními záležitostmi.

Tak se konečně odhodlejte a udělejte první krůček ke svému vysněnému bydlení!

 

reklama: