www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 08/01/2017 - 08:22

Natírání dřevěného povrchu, který už byl dřív ošetřen lazurou na dřevo vyžaduje víc přípravy než u surového dřeva. Energie věnovaná přípravě povrchů vašich dřevěných oken a dveří se však vyplatí. Nová barva na okna pak může bez obtíží přilnout k staršímu dřevěnému povrchu.

Ve skutečnosti to není lazura, která práci dělá těžší ale použití lak na ní. Problém je v tom, že základní nátěr na laku držet nebude, pokud jej tedy nedostanete dolů. Pokud jsou vaše dřevěná okna a dveře ošetřená jen olejovou lazurou nebo olejem na dřevo, nevyžaduje příprava před natíráním tolik času.

 

Samotný postup prací:

1.

Z dveří a oken odstraňte veškeré odepínatelné součásti. Např. odšroubujte kliky z dveří a oken a v případě výklopných oken je vyjměte. Zajistěte si dobré odvětrávání z prostoru, tj. otevřete okna i dveře nebo použijte ventilátory. V případě desky dveří a samotných oken můžete vše provést venku.

2.

Nasaďte si gumové rukavice, abyste si chránili ruce. Naplňte dva kbelíky vodou. Přidejte vhodný čistící prostředek. Při dávkování správného poměru vody a přípravku, postupujte dle pokynů výrobce na obalu čistícího prostředku.

3.

Špinavý dřevěný povrch důkladně umyjte čisticím roztokem. Použijte abrazivní houbičku, abyste roztok aplikovali, co nejvíce do dřeva. Pak do druhého kbelíku s čistou vodou namočte další houbičku, kterou povrch opět opláchněte. Postupujte po menších úsecích. Když se voda v kbelíku bude zdát příliš špinavá, nahraďte ji čistou. To stejné platí i pro čistící prostředek.

4.

Veškeré plochy nechte dobře vyschnout. Následně použijte smirkový papír se zrnitostí 180 a celý povrch jemně obruste. Tím se připraví základ. Poté použijte vysavač s kartáčovým nástavcem, kterým dobře odstraníte veškerý prach z broušení.

 

5.

V případě, že byl na povrchu oken a dveří použit lak, použijte přípravek na odstranění laku nebo líh. Po očištění lak z povrchu dřeva odstraňte. Opět postupujte podle pokynů výrobce daného odstraňovače laku. Zda se má opláchnout, kdy atd.

6.

Zakryjte povrchy, které neplánujete natírat klasickou maskovací páskou. Jako první nátěr použijte krycí barvu na okna na bázi olejů např. od značky Osmo. Tento typ barvy utěsní dobře povrch a zabrání tvorbě skvrn. Druhý finální nátěr barvy na okna aplikujte podle instrukcí výrobce. V případě výrobce Osmo se druhá vrstva nanáší až po dokonalém uschnutí první vrstvy.

7.

Po dokončení vyčkejte na dokonalé proschnutí. Ideálně min. 24 hodin, než začnete odtrhávat malířskou pásku a znovu instalovat dveře a okenní křídla do rámů.

Upozornění na závěr

Kontaminované hadry od odstraňovače laku či lihu zlikvidujte v nádobách s vodou. Pokud to neprovedete a necháte hadry jen tak ležet mohou se v teple samovolně vznítit.

reklama: