www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 07/31/2018 - 14:37

Bolest zad patří mezi nejčastější civilizační nemoci. Alarmující je, že jí netrpí jen dospělá část populace, ale čím dál častěji se s ní potýkají také děti. Na vině často bývá nevhodný životní styl, nedostatek pohybu, špatné držení těla, zvýšená psychická zátěž, únava či obezita. Stát za ní ale mohou i zdánlivé drobnosti, třeba nevhodný batoh, který každý den nosí vaše dítko do školy.

Design nerozhoduje

Výběr školního batohu proto v žádném případě nepodceňujte a zamiřte pro něj do specializovaných obchodů i s vaším potomkem. Zatímco vaše ratolest bude hledět především na design tašky a zajímat ji bude ta, na níž je vyobrazena oblíbená pohádková postavička, vy se zaměřte na zdravotní parametry. Musí být kvalitní, pevná, ergonomicky tvarovaná, aby neškodila vyvíjející se dětské páteři. Opomenout nelze ani její praktičnost, funkčnost, zkontrolujte kvalitu zipů, snadnou otevíratelnost zámků a uzávěrů. Nezapomeňte také na bezpečnost, chybět by neměly reflexní prvky, díky nimž vašeho potomka nikdo nepřehlédne ani v deštivém či mlhavém počasí.

Pozor na váhu

Dětský školní batoh musí pojmout velké množství věcí – učebnice, sešity, penál, svačinu – a to vše pochopitelně něco váží. Na malé tělíčko je to mnohdy víc než dost. Dohlédněte proto, aby měl váš školák v tašce opravdu jen to nejnutnější a byla tak pro něj co nejlehčí. Děti v ní často tahají celou řadu zbytečností, a to třeba i přezůvky či úbor, který si mohou ponechat v prostorách školy. Dbejte rovněž na to, aby byla zátěž správně rozložená. Nejtěžší pomůcky umístěte co nejblíže k zádům - ulehčí se tak páteři a dítě lépe drží rovnováhu, protože se věci při chůzi nepohybují.

Správné nošení je základ

Batoh do školy musí dobře sedět. Vrchní část by neměla přesahovat linii ramen, spodní zase nesmí sahat níž, než je linie boků. Symetricky by měl být umístěn na středu zad, tedy v ose těla – jen tak nebudou zbytečně namáhána ramena ani kyčle. Nastavit nezapomeňte nosné popruhy, které rovnoměrně rozdělí zátěž na ramena a bedra. Výhodou je hrudní popruh, který zabraňuje sklouznutí batohu z ramen a dostatečně ho fixuje. Základní informace už víte, tak teď hurá na nákupy!

 

reklama: