www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 11/28/2017 - 20:23

Natírání nábytku se může stát malou noční můrou: oprava odštěpení, bublin, stopy po štětci, nerovnoměrné pokrytí barvou – to jsou některé z problémů, které mohou ovlivnit kvalitu výsledného dřevěného povrchu. Ujistěte se, že jste vybrali pro nátěr tu nejlepší barvu na dřevo s ohledem na natíraný druh dřeva i účelu, pro který se nábytek využívá.

Čas na primer

Primer je typ podkladové barvy, která je speciálně určená pro použití pod nátěry z akrylových barev nebo olejových barev. Pomáhá zajistit lepší přilnavost a krytí pro další následující vrstvy barev na dřevo.

Při natírání dřevěného nábytku je nejlepším řešením použít podkladovou barvu na olejové bázi. Olejové barvy na dřevo jsou výhodnější než nátěry akrylové. Zvlášť v případě, kdy je dřevěný povrch zvětralý nebo když je stávající povrch popraskaný.

V obou případech však budete muset připravit dřevěný povrch nábytku na nový nátěr rovnoměrným přebroušením. Po broušení povrch důkladně setřete čistým hadříkem, abyste odstranili prach a případné nečistoty.

 

Čerstvé či povrchově neupravené dřevěné povrchy mohou být okamžitě natřeny základní barvou bez nějakého broušení a čistění. Oba typy podkladových nátěrů jak olej na dřevo, tak akrylovou barvu lze použít na neupravený povrch. Olej je však lepší pro hladkou a rovnoměrnou vrstvu až na měkké dřevo, kde by se měl použít primer s akrylovým základem.

Obě varianty základního nátěru lze aplikovat štětcem s umělými štětinami. Po nanesení první vrstvy nátěru jej nechte úplně vyschnout. Většina základových barev na dřevo se vysuší během několika hodin. Po zaschnutí povrch jemně přejeďte smirkovým papírem a následně jej setřete čistým hadříkem. Stejný postup použijte i v případě druhé vrstvy základního nátěru.

Vodou ředitelné barvy na dřevo

Latex a akryl jsou hlavními typy barev na vodní bázi, které mohou být použity na nábytek. Tento typ barev se nejlépe hodí na mírně porézní povrchy, jako je právě dřevo, kámen nebo proutí. Zároveň zvládnou lehčí až středně těžké zatížení při používání.

Latexová barva na dřevo je dostupná v široké škále barev a máte k dispozici i celou řadu povrchových úprav jako je saténový povrch, pololesklý nebo lesklý povrch. Barva se saténovým a pololesklým efektem je vynikající i na nábytek, neboť povrchu dodají matný efekt. Barvy s vysokým leskem zase nabízí větší trvanlivost a jednodušší údržbu.

Akrylová barva se na rozdíl od latexových prodává v menších baleních, což je ideální pro práci s detaily. Barvy na bázi vody obvykle vyžadují základní nátěr a mohou na nich být více vidět stopy od štětce. Vodou ředitelné barvy jsou většinou suché do několika hodin na dotek, ovšem kompletní vyschnutí může trvat až 30 dní. Při práci s akrylem a latexem počítejte s aplikací 2 až 4 vrstev nátěru.


 

Olejová barvy na dřevo

Olejové barvy nebo alkydové jsou extrémně dobrou volbou, která povrch poskytne bohatý a lesklý vzhled. Poskytnou optimální přilnavost, díky které jsou vhodné v podstatě pro jakýkoliv materiál. U dřevěného nábytku, který je více zatěžován nebo vyžaduje časté mytí je barva na bázi oleje způsobem, jak vše vyřešit.

K dispozici jsou v podobných povrchových úpravách jako u latexových barev – saténové, pololesklé nebo vysoce lesklé provedení. Stejně jako u latexu je vysoce lesklá povrchová úprava nejvíce odolná a nejsnadněji se udržuje.

Oleje na dřevo aplikujte nejlépe kartáček s přírodními štětinami a počkejte minimálně 48 hodin, než se povrch zcela vysuší. Při práci s barvami na bázi oleje doporučujeme použít dobře větrané místo nebo natírat venku.

Mezi jedny z nejkvalitnějších olejů na dřevo patří výrobky značky Osmo. Poskytují nejlepší poměr cena – výkon a zároveň jsou vyráběny ze zcela přírodních materiálů. Velký výběr olejů Osmo včetně ekonomických balení najdete na stránce www.oleje-osmo.cz

 

reklama: