Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 01/07/2018 - 23:38
Aleš Loprais se drží na Dakaru na bedně. Ve druhé etapě dojel třetí a v celkovém pořadí se drží na druhém místě. Lepší než on je jen Rus Nikolajev. Skvěle si vede i Martin Kolomý, který si z průběžně devátého místa polepšil na čtvrté. Mezi naše závodníky se vklínil jen Argentinec Villagra. Do desítky se posunul i Macík, který dojel etapu na desátém místě a na tom je i celkově.
"Tak dneska to byl opravdu extrem. Sice uz jsem toho v pisku neco najezdil, ale po dnesku toho mam opravdu plny brejle! Asi na 150 kilometru jsme dojeli auto, ktere se nam uhybalo, ale tak nestastne, ze jsme se srazili. Ale ze ctvrteho mista jsem nadseny!!," řekl v cíli Martin Kolomý.

Prokop na 12 místě celkově

Z první desítky naopak vypadl za volantem automobilu Martin Prokop. Klesl naštěstí jen na dvanácté místo a to hlavně díky desetiminutové penalizaci. V závěru před sebe pustili nového vedoucího Desprese a v prachu za ním se zamotali a minula posádka Prokop, Tománek waypoint. „V cíli erzety jsme zjistili, že ho nemáme, a museli jsme se pro něj vrátit,“ vysvětloval Prokop. Byl však rád, že má etapu za sebou. „Ještě mi stojí vlasy hrůzou. Bylo to náročný. Písek byl extrémně měkkej a těžko se s ním dalo projet. Velkou výhodou byla desátá startovní pozice, protože jsem měli namalovaný stopy, kudy jet, ale ještě zbývalo trochu tvrdšího písku, který jsme si mohli vybrat a chytit v něm nějakou trakci,“ řekl novinářům. Do cíle nedorazil s ostatními Tomáš Ouředníček, který měl technické problémy a čekal na trati na technickou pomoc. Boris Vaculák dojel na 41. místě a celkově je 37.

Ondřej Klymčiw mezi nejlepšími

Motocyklista Ondřej Klymčiw se drží mezi nejlepšími. V etapě dojel na 21 místě a celkově je 24. „Na prvních 40 km bylo spousta rozházených aut přes střechu. Kousek před cílem mě fanoušci poslali na druhou stranu, ale to se stává, je potřeba je neposlouchat. Ztratil jsem tam maximálně minutku,“ postěžoval si v cíli Klymčiw. Dojel však výborně. Slovák Svitko byl jen kousek před ním na 17. pozici. Výborně si vedl Jan Brabec, který se nenechal otrávit dvouhodinovou penalizací z první etapy a dojel na v etapě na 33. místě. A to se musel prokousávat ze zadních pozic na startu, neboť po první etapě byl až 108. Celkově si však polepšil jen na 91 příčku. Před ním je Milan Engel (39.), David Pabiška (58) i Petr Vlček (70). Za ním 92. Gabriela Novotná, Jan Veselý na 95. místě a Rudolf  Lhotský na 109.

Jaká byla druhá etapa Dakaru 2018 vám  nejlépe přiblíží slova zkušeného závodníka. "Tohle je konečně Dakar! Pořadatel nám nic nedaruje. Bohužel jsem ale v dnešní etapě spadl. Poranil si rameno, narazil klíční kost a holeň. Snad to nebude nic vážného. K tomu mi tři kilometry před cílem došel benzín, takže jsem musel motorku delší dobu tlačit," prohlásil David PABIŠKA po návratu z druhé etapy.

Josef  Macháček z našich nejlepší na čtyřkolce

Matador Macháček byl z našich sice nejlepší z našich v cíli etapy, ale moc radosti nemá. V Prvním etapě dostal 2 hodiny penalizace, na startu druhé dalších 10 minut za pozdní nástup na start. V Celkovém pořadí mu tak patří naopak poslední místo z našich. Tomáš Kubiena dojel 16 a celkově mu patří dobré jedenácté místo. Na desátého má však ztrátu již víc než deseti minut. Zdeněk Tůma se posunul na 31. místo. Bohužel obrovskou ztrátu na trati nabrala Olga Roučková. Již na druhý waypoint měla dvohodinovou ztrátu, kterou postupně ještě nabírala. Celkově dojela do cíle o čtyři hodiny později než nejlepší čtyřkolkář a v celkovém pořadí má již šest hodin ztráty. Ale důležité je, že se nevzdala a do cíle se dostala.