Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 01/09/2018 - 00:17
Martin Macík zajel třetí etapu famózně a vystřídal v popředí pořadí kamionů jak Aleše Lopraise, který klesl na 7 místo, tak Martina Kolomého. Obě Tatry si tak vybraly velkou smůlu. Ještě větší však měl do té doby nejlepší český motorkář Ondřej Klymčiw, který havaroval tak vážně, že byl přepraven v bezvědomí do nemocnice. Na mále měl také doposud nejlepší český čtyřkolkář Tomáš Kubiena, pod kterým explodoval těsně před cílem jeho stroj. I pro něho tak skončil letošní Dakar třetí etapou, naštěstí zůstal nezraněn.

Nejlepší mezi českými motorkáři byl Milan Engel

Naopak pokračují obě děvčata. I když motorkářka Gabriela Novotná byla tentokrát nehorší z české výpravy. Naopak se dařilo Milanu Engelovi, který dojel 32. a vylepšil i svoji pozici v celkovém pořadí. Jak jsme psali výše, smůlu měl v této kategorii Klymčiw, který ještě na čtvrtém ze sedmi kontrolních bodů držel na 28. Pozici. Poté měl havárii a letecky byl přepraven do nemocnice v peruánské metropoli Limě. „Ondra je v nemocnici v Limě na vyšetření, není při vědomí. Víc zatím nevím,“ sdělila ČTK smutná Klymčiwova manželka Tereza. Během noci přišly alespoň trochu pozitivní zprávy. Ondra má zlomený jeden obratel, v úterý by měl jít na operaci. Původní zprávy o poranění hlavy se naštěstí nepotvrdily, hybnost by měla být zachována. "Hlava je v pořádku, bez otoku mozku. Zhmožděné plíce jsou už jen maličkost,“ sdělila médiím ráno Klymčiwova manželka Tereza
Dobře si vedl i Jan Brabec, který stále honí dvouhodinovou penalizací z první etapy. Ve třetím měření sil na Dakaru dojel 38. a kousek za ním na 44. dojel David Pabiška.  Petr Vlček obsadil 79. místo , Jan Veselý dojel na 90. místě. Kilometr před cílem přitom havaroval a již podruhé na Dakaru urazil řidítka. Ten kilometr však již na porouchané motorce dojel. "V etapě bylo hodně zranění. Viděl jsem tam věci o kterých ani nechci mluvit," řekl dnes v cíli Veselý. Rudolf  Lhotský dojel na 108 a až za ním 114. Gabriela Novotná.

Naši čtyřkolkáři jedou jen ve třech

Stejně jako u motorek skončil Dakar ve třetí etapě i nejlepší Čech v celkovém pořadí čtyřkolek. Tomáš Kubiena je sice nezraněn, ale jeho stroj je zničený poté co před cílem explodoval. V etapě byl z našich nejlepší matador Macháček na 16. místě.  33. dojel Tůma -1:38:39 a 42. Roučková. Ta etapu zvládla i přesto, že den předtím měla obrovské problémy v dunách a jela etapu o šest hodin pomaleji než vítěz. Dnes již to zvládla rychleji, i když i tentokrát dojela do cíle o více než dvě hodiny později než Macháček.

Prokop udělal kotrmelec, přesto dojel osmý

Český jezdec s fordem postoupil již na deváté místo v celkovém pořadí a dostává se i do mezinárodních sestřihů. Přesto neoplýval po etapě dobrou náladou. „Jsme sice v cíli, ale byl to očistec, prostě jsme se trápili. Posledních 50 kilometrů bylo tak blbě sluníčko, že nebyly vidět hrany dun. Těsně před cílem jsme jednu přehlédli, zapíchli jsme se čumákem, převalili přes předek a kouleli jsme se dolů. Naštěstí jsme se dokouleli na kola a auto nějak jede,“ popsal na facebooku Prokop po dojetí rychlostní zkoušky. Do cíle dojel na 39. místě i Vaculík, který jel většinu druhé etapy bez předního skla. Třetí etapu si tak užívali bez písku v zubech. Třetí české auto, za jehož volantem sedí Tomáš Ouředníček, mělo opět problémy a do cíle se blížilo s velkou ztrátou.

Macík na Liazu vystřídal v popředí Tatry

Ani v kamionech neudržel nejlepší český závodník svou pozici. Aleš Loprais měl tentokrát problémy a na nejrychlejší závodníky nestačil. Dojel tentokrát až na 17. místě s více než hodinovou ztrátou. Předjel ho nejen Macík, který byl v cíly čtvrtý a je celkově pátý, ale i Šoltys, který byl dvanáctý. Velkou ztrátu nabral i Martin Kolomý. "Martin řeší technický problém v absolutně nedostupném terénu v dunách 20 km před cílem, které dosahují do několika set metrů. Nemůže jim pomoc ani posádka Pavla Vrňáka, která zvolila možnost "paralelní cesty", kterou pro rychlé asistence vytvořili pořadatelé z důvodu extrémního terénu," vysvětlil potíže Kolomého jeho tým.
"Dneska se nám jelo peckovně! První část byla hodně rychlá v písku, rozjeli jsme to v klidu a bohužel někde na 40. km jsem přehlédl 2 skoky za sebou a Franta vzlétl o trochu lépe než Kim Chongova raketa. Bohužel při dopadu to odnesli tlumiče a tak jsme dojeli dalších 40 bez nich. Oprava nám zabrala o 13 min víc než byl povolený čas takže jsme startovali až ze zadu. Kluci mechanici to ale zmákli na výbornou! Druhá část uz byla paráda! Nedělali jsme žádné chyby i když trať byla hrozně zrádná, navigace i jízda stoprocentní a výsledek je na světě," popsal etapu Martin Macík.