Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 01/17/2018 - 07:18
Desátá etapa se stala na Dakaru pohromou pro české favority. Jak Martin Macík, tak Martin Prokop klesli se svými osádkami z těžce vydobytých pozic. Pořadatelé slibovali, že půjde o nejtěžší etapu druhé části Dakaru a to se splnilo. Nic nepomohlo, že osádky si mohly dát své stroje dohromady den předtím, kdy byla kvůli počasí zrušena devátá etapa. Martin Prokop musel již před třetím kontrolním bodem opravovat svůj speciál. Podle informací z jeho týmu ho 40 minut po startu rychlostní zkoušky zlobila elektronika. Kamarádsky se v tu chvíli projevila druhá osádka z Čech v soutěži automobilů Tomáš Ouředníček - David Křípal.

Ouředníček odtáhl Prokopa k servisu

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem uviděli na trati stát zoufalého Martina Prokopa, kterému odešla elektronika. Na laně ho tak odtáhli do CP1, kde byl servis. Auto Prokopa se tak podařilo opravit a naše nejlepší osádka mohla pokračovat v soutěži. I přes ztrátu 1 hodinu 57 minut v etapě na vítězného Peterhansela klesl Prokop i díky Ouředníčkovy jen o jedno místo v celkovém pořadí. Naopak druhá naše osádka se i přes pomoc umístila v etapě na krásném 25. místě a poskočila o devět míst v celkovém pořadí. Více než 7 penalizačních hodin z předchozích etap však již nedoženou. "Veliký díky patří Tomášovi Ouředníčkovi ze South Racing CE který je v průběhu etapy dotáhl k mechanikům na CP1, aby se vyřešil problém s alternátorem,"  objevilo se dnes na oficiálním profilu Prokopa na facebooku.

Macík dojel až na 14. místě

Celkem 2 hodiny 23 minut ztratil na vítěze etapy Martin Macík. Naopak skvěle jel Bělorus Viazovich na Mazu, který ztratil jen 11 minut a vrátil se na třetí místo celkově. Macíka předjel i Rus Mardejev na Kamazu, který ztratil jen 24 minut a je v celkovém pořadí před ním, Stejně jako vítěz desáté etapy Genugten na Ivecu. Macík tak klesl hned o tři místa. Co se na trati stalo zatím není jasné.

Engel se opět posunul vpřed

Skvěle si naopak vedl nejlepší motocyklista Milan Engel. V Etapě dojel na vynikajícím 22. místě a porazil o tři místa i Slováka Štefana Svitka. Obával se penalizací, neboť se mu rozbil přístroj upozorňující na omezenou rychlost. Nakonec z toho jsou 2 minuty penalizace v etapě. Hůře dopadl Jan Brabec, který chytil hodinovou penalizaci a celkově má tak na svém kontě už tři hodiny penalizací. Druhý z Čechů v etapě tak byl nestor David Pabyška, který dojel 45. Hned zaním na 47. místě se  v cíli objevil Petr Vlček. Janu Babcovy patří 65. místo v etapě a Janu Veselému 79. Gabriela Novotná přijela na 81. místě v desáté etapě Dakaru.