www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 10/12/2017 - 02:18

Podzim je již v plném proudu a hýří pestrými barvami, chutěmi i nejrůznějšími vůněmi. Slunce sice slábne, ale stále svítí a příroda získává romantickou atmosféru. Mnoho nevěst má z podzimní svatby kvůli nestálému počasí obavy, avšak podzim je ideálním časem pro pohádkovou svatbu vašich snů.

Atmosféra lásky

Je pravdou, že většina nevěst se chce vdávat na jaře či v létě. Podzim je bohužel zbytečně opomíjené období roku, a přitom má tolik co nabídnout! Je to nespočet možností, jak vyzdobit svatební den, sezónní jídlo i nápoje a zejména neopakovatelná atmosféra.

Z čeho všeho můžete čerpat? Do karet vám hraje především široká škála barev, kterou na podzim najdete v přírodě. Nechte se inspirovat nádhernými tóny hnědé, červené, oranžové a žluté. Doplnit je můžete zlatou, vínovou či smetanovou a barevný design celé svatby je hned na světě. Krokem vedle není ani zelená, pokud se však rozhodnete pro tuto barvu, určitě volte tmavší odstíny, jako je smaragdová, tmavá khaki či myslivecká zelená. Výsledek bude dokonalý.

Originální a osobitá dekorace

Když už víte do jakých barev dekoraci sladit, zbývá vybrat samotné kousky. Opět nemusíte chodit daleko, stačí načerpat inspiraci v přírodě. Nejenom, že tak vytvoříte dekoraci s duší, ale výrazně i ulevíte celému rozpočtu. Pro mnoho kusů dekorační výzdoby můžete zajít třeba do lesa nebo na farmářské trhy. Jaké trumfy podzim nabízí? Využijte darů přírody a stoly ozdobte kaštany, šiškami, zralými jeřabinami či malými dýněmi. Příroda sama vše sladila do teplých příjemných tónů, nemusíte se tedy bát, že by se podzimní dekorace navzájem rušily – naopak, budou se skvěle doplňovat. Nebojte se naaranžovat i bukvice, šípky, žaludy nebo ořechy, které se dokonce dají i jíst. Místo drahých květin můžete zavěsit ručně vyrobené kytice z pestře barevných listů, šišek či svázat sušené makovice. Prostor lze vkusně ozdobit i papírovými girlandami nebo lampiony. Ústřední téma i dekorační prvek také využijte v pozvánkách na svatbu, jmenovkách i na případném menu. Vycházet můžete také ze svých zálib a koníčků. Pokud třeba ženich holduje myslivosti, není problém do výzdoby zakomponovat několik trofejí, či mysliveckých zbraní.

Nevěsta jako podzimní víla

Při výběru svatebních šatů vycházejte s hlavních barev vaší výzdoby, abyste byla dokonale sladěná. Nezapomínejte, že podzim má teplé barvy, proto čistě bílá, světle modrá či jiná chladnější barva by působila jako pěst na oko. Nejlépe vyniknete v krémových odstínech, jako je smetanová, světle růžová, broskvová či meruňková. Co se týče stylu, na podzimní svatbu se hodí spíše jemnější a jednodušší střihy, ve kterých možná nebudete vypadat jako královna, ale jako něžná rusalka či víla. Svatební obuv volte decentní, aby příliš neodváděla pozornost od jemných šatů. Svatební doplňky potom mohou být červené, měděné či ve zlaté barvě, která všemu dodá nádech luxusu a nechá vás vyniknout. I do nich můžete zahrnout podzimní téma a místo šperků mít slaměný věneček nebo korále z jeřabin. Výborně se také hodí různé mašle a pentle, kterými můžete převázat šaty. Do účesu můžete zakomponovat listy či čelenku z bobulí. Protože je počasí na podzim chladnější, můžete svůj svatební outfit obohatit o kožešinovou pelerínku, svetřík nebo sáčko.

V tomto duchu, pokud budete mít družičky, vyberte i společenské šaty pro ně. Stačí zapojit fantazii.

Zaměřte si na ženicha. Zde potom záleží pouze na vašem a jeho vkusu, klasikou stále zůstává černý pánský oblek. Jestliže toužíte, aby i on ladil s teplými barvami, vyzkoušejte oblek hnědý nebo žíhaný.

Sladit do podzimního duchu můžete i nenápadným doplňkem např. jeřabinou za kloboukem nebo barevnými listy vykukující z kapsičky u klopy.

Vsadit můžete i na netradiční svatební kytici. Ta vůbec nemusí být honosná a okázalá či velká. Místo oblíbené a všemi používané kaly, zkuste svatební kytici ozvláštnit astrami, sasankami, jiřinami či elegantními slunečnicemi.

Vhodné místo

Přesto, že podzim je nádherné období, počasí bývá občas nevyzpytatelné. I když jste si třeba samotný obřad naplánovali venku, není příliš vhodné mít na stejném místě i hostinu. Nezapomínejte také na to, že se brzo stmívá a hostina venku by tak mohla předčasně skončit.

Nejlepší možností je tak pronajmout nějaký vnitřní prostor, který sladíte do podzimního stylu, avšak poskytne vám i hostům teplo a zázemí. Ideální je například farma, myslivecká chata nebo dobře zateplená stodola. I když se nejedná o tradiční místo pro hostinu, celé svatbě dodá neskutečně romantickou a útulnou atmosféru. Pokud jste vybrali místo, které nemá topení či nějaký jiný systém výhřevu, mějte připravené pro hosty deky a přikrývky (tematicky se hodí kožešiny).

Také pamatujte na to, aby byl prostor dostatečně velký, součástí svatby je i tanec a nedostatek místa by celý dojem ze svatební hostiny nakonec zkazil.

Sezónní menu

Evergreenem všech svatebních chodů je bezpochyby svíčková omáčka s knedlíkem a brusinkami. Můžete se však vydat jinou, méně tradiční cestou a nabídnou svým hostům menu, které bude přizpůsobeno sezónním potravinám. Lze z nich hravě vytvořit plnohodnotné tři chody. Tato jídla navíc podtrhnou celkovou podzimní atmosféru. Co máte na výběr?

Dýňová nebo kaštanová polévka výborně chutná, zasytí a navíc zahřeje při chladnějším počasí. Předkrm se může skládat z paštik či pečených kaštanů, doplněné zemitým červeným vínem.

Jako hlavní chod můžete zvolit např. pečenou husu se zelím a knedlíky. Podzim také přeje zvěřině, nebojte se proto servírovat jelení guláš či kančí kýtu se šípkovou omáčkou. V neposlední řadě nebývá v tomto období nouze o houby, proč tedy nezkusit vepřovou panenku s houbovým přelivem?

Ideálním zákuskem je potom domácí jablkový závin se skořicí, rozinkami a ořechy. A chybět by samozřejmě k zákuskům neměla kvalitní zrnková káva a dobrý sypaný čaj.

Sezónní ovoce a zeleninu se nebojte využít i jako pochutiny – z ořechů, čokolády a sušeného ovoce můžete vytvořit doslova mozaiky a rozmístit je po stolech. Naaranžovat můžete i samotné ovoce – jablka, hrušky i menší dýně se budou vyjímat a nejeden host po nich během večera sáhne.

Samozřejmostí je i dostatek alkoholických i nealkoholických nápojů. Tematicky vám do toho zapadne cider, burčák, horká medovina, svařák, ale i studené bílé a červené víno. Pro děti a ty, co nepijí, je potom ideální jablečný či hruškový mošt (i horký), minerálky, džusy, horkou čokoládu nebo domácí bezový sirup. Tvrdý alkohol mějte k dispozici dle uvážení, vždy totiž hrozí nebezpečí, že se hosté brzy společensky unaví.

Kouzelné fotografie

Fotografie z podzimní svatby mají jedinečné kouzlo a nezapomenutelnou atmosféru, která z nich doslova čiší. Klíčové je vybrat si dobrého fotografa, který si umí vyhrát i s těmi nejmenšími detaily a nerozhodí ho ani déšť, vítr či jiné nepříznivé počasí. Naopak, udělá z toho výhodu. Nejkrásnější fotografie vznikají v přírodě, nebojte se tedy si odběhnout s ženichem do lesa, sadu či rybníku. Ať už budou paprsky slunce prosvítat mezi kmeny stromů nebo vám vítr jemně rozfouká slavnostní svatební účes, či nečekaný déšť doplní váš polibek, určitě při pohledu na fotografie nebudete litovat, že jste se vdávala právě v toto roční období.

Nechte překrásně zbarvenou přírodu, aby vaše fotky oživila v každém okamžiku, kdy otevřete rodinné album.

reklama: