www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 08/03/2016 - 22:04

Vivárium je ubikace pro chov různých cizokrajných živočichů a pěstování rostlin. Dnes můžete mít doma širokou škálu „mazlíčků“, pokud nejste líní zjistit si dostatek informací a zajistit těmto živým tvorům potřebné podmínky. Možná vám bude vše trochu jasnější, když se dozvíte, že se vlastně jedná o terárium nebo akvárium, tedy pojmy, které už většině lidí něco říkají. To ale rozhodně není vše. Věděli jste, že můžete doma velmi efektně chovat třeba mravence?

Akvárium a terárium

Určitě bude dobré trochu lépe specifikovat vivárium a jeho druhy. Akvárium pro chov vodních živočichů a rostlin zná asi každý, podobně jako terárium, které slouží pro chov plazů a obojživelníků. Podoba může být různá, podle druhu chovaných živočichů, jejich počtu a našich prostorových možností. Jsou tu ale i další varianty, méně rozšířené.

Méně obvyklá vivária

Paludárium simuluje tropické prostředí s rostlinami i vodou, většinou jsou určena pro tropické obojživelníky, například žáby. Ty jsou krásně vybarvené a některé druhy vhodné i pro začátečníky. Navíc takové chovné zařízení nezabere mnoho místa a vypadá opravdu zajímavě. Akvaterárium kombinuje vlastnosti terária a akvária, z čehož logicky vyplývá, že má suchozemskou i vodní část. Líbit se v něm bude živočichům, kteří potřebují oba typy prostředí, například vodním želvám. Nechcete-li chovat živočichy, ale jste spíše příznivci pěstování rostlin, pořiďte si rostlinárium. V něm vytvoříte optimální podmínky i pro náročnější a neobvyklé druhy, což mnoha lidem udělá podobnou radost jako chov zvířat.

Chov hmyzu

V insektáriu chováme různé druhy členovců: pavouky, strašilky, cvrčky, brouky nebo třeba kobylky, a to ze záliby nebo jako potravu pro plazy, obojživelníky nebo pavouky. Speciálním druhem insektária je pak formikárium nebo antquarium, ve kterém se chovají mravenci. Pořídit si můžete formikárium připravené k osídlení, vyplněné speciálním průsvitným gelem vhodným pro hloubení chodbiček- antquarium, nebo je možno formikárium vyrobit jiným způsobem. Skvělé je na takové ubikaci to, že život mravenců můžeme pozorovat zblízka, což bude bavit dospělé i děti.

Mravenci jako „mazlíčci“

Jak chovat mravence? V průsvitném gelu antquaria si mravenci hloubí chodbičky a my je u toho můžeme dlouhé minuty i desítky minut denně pozorovat. Tento gel byl vyvinut pro výzkum NASA, slouží jako stavební materiál i potrava. Stačí vzít pár mravenců, vypustit je dovnitř a máte vystaráno. Pro dlouhodobý chov ale není gel vhodný, časem se začne kazit, a mravenci se v něm nebudou ani rozmnožovat. Formikárium pro dlouhodobější chov mravenců by měla být nádoba se zajištěnou rozdílnou vlhkostí na různých místech. Dá se vyrobit z tvárnice, sádry, plastu, korku nebo zakoupit již hotové. Měli bychom z něj zvládnout snadno odstranit zbytky mrtvého hmyzu, který slouží jako krmení. Novou kolonii zakládáme pomocí mladé oplodněné královny, ne z náhodných několika jedinců.

 Vivárium

 

reklama: