www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 11/28/2017 - 20:14

Písemnictví, architektonické památky, obrazy, sochy – to vše patří ke kulturnímu a historickému dědictví naší země. Minulost se mnohokrát nesla ve znamení neúcty k pamětihodnostem, avšak současnost je naštěstí nakloněna k jejich ochraně, zabezpečení a uchování pro následující generace. S tím vším se pojí i dodržování určitých podmínek v institucích jako jsou knihovny či galerie.

Optimální vlhkost a teplota

Správné klimatické podmínky jsou nezbytností, bez které se fungování knihoven neobejde. Proto je jejich optimalizace v úložných prostorách, depozitářích i archívech považována za prvořadý úkon. Dodržováním vhodného klimatu se předchází rozsáhlému poškozování fondu či jiných sbírkových předmětů, které by mohlo vyústit až v řadu restaurátorských zásahů. Ty jsou nejenom náročné, ale také finančně nákladné.

Mezi hlavní dva faktory a parametry, které je potřeba pečlivě sledovat, patří teplota a vlhkost v dané budově. V moderních, zateplených interiérech nebývá problém teplotu i vlhkost uhlídat, potíže jsou však se staršími historickými budovami, kde výraznější úpravy nejsou možné zejména z důvodu zachování původního rázu celé stavby. Jaké zde hrozí nebezpečí?

Nízké teploty v kombinaci s velkou vlhkostí mohou vést ke kondenzaci vody ve vzduchu a způsobit tak orosení stěn, nábytku, knih a písemností. V důsledku toho dochází ke znehodnocení majetku. Papír lehce navlhne a na knihy tak mohou utrpět nenapravitelnou újmu. Totéž se dá říct i o velmi citlivých plátnech obrazů. Toto nebezpečí hrozí hlavně ve skladech či depozitářích. Vysoká vlhkost, která se snoubí s vysokou teplotou, urychluje degradaci materiálu, výrazně podporuje vznik a růst plísní, způsobuje korozi kovů a v neposlední řadě mění celkový vzhled knih i obrazů, které se mohou kroutit, vlnit či bobtnat. Podobné škody mohou vzniknout i na budově. Naopak nedostatečná vlhkost vede k dehydrataci materiálu. Ten se může začít smršťovat, zvláště plátna mají tendenci praskat a drolit se.

Pomoci s nastolením ideálních klimatických podmínek pomohou specializované přístroje, díky nimž zjistíte přesné hodnoty vody ve vzduchu. Některá zařízení mají hygrostat již zabudovaný, u jiných budete muset regulátor vlhkosti zakoupit zvlášť. S nadměrnou vlhkostí v místnostech si nejlépe poradí odvlhčovač vzduchu, s nízkými hodnotami potom zvlhčovač vzduchu.

 

reklama: