www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 02/23/2018 - 15:32

Praní prádla je pravidelnou záležitostí, které se nevyhne nikdo z nás. Pokud chcete, aby vám oblečení a spodní prádlo vydrželo co nejdéle, tak se naučte prát chytře a hlavně správně. Ušetříte tím spoustu času, energie a financí.

Prvotní třídění

Základem úspěchu a prvním krokem při praní prádla je správné třídění. Nikdy neperte bílé a tmavé prádlo, pokud víte, že daný kousek oblečení nebo dámského a pánského spodního prádla pouští barvu, tak jej perte zvlášť. Perte až tehdy, když máte dávku na plnou pračku jednoho typu prádla. Pokud perete současně pouze stejně nebo podobně barevné prádlo, tak vám jeho barva vydrží mnohem déle.

Prací program

Při volbě pracího programu se zajímejte o materiál prádla. Pokud perete třeba jemné krajkové prádlo, volte program na praní citlivého prádla. Tento program pere na nižší teplotu a je k oblečení šetrný. Pokud chcete, aby vaše prádlo dlouho vydrželo, zůstala mu pružnost a příjemný vzhled, tak praní opravdu věnujte dostatečnou pozornost.

Správné sušení

Dbejte také na správné sušení. Při praní spodního prádla jej můžete usušit buď na sušáku, jak jste zvyklí nebo na radiátoru. Dejte si však pozor, aby vám prádlo, ponožky nebo menší kousky oblečení za radiátor nezapadly, nenechávejte zde prádlo schnout delší dobu a dávejte si pozor na rez nebo skvrny, které se mohou na radiátoru objevit.

Žádná aviváž

Aviváž má za úkol prádlo změkčit a provonět. To však neplatí u spodního prádla. Ani když perete třeba bavlněné pánské trenýrky, nepřidávejte do praní víc než prací prášek nebo gel. Aviváž ničí mikrovlákna a spodní prádlo pak může ztratit své funkční vlastnosti.

Teplota vody

Dávejte si pozor na teplotu vody, ve které perete. Většinu oblečení můžete prát na 60°C, spodní prádlo maximálně na 30°C. V některých případech se tak vyplatí prát spodní prádlo raději v ruce a ve vlažné vodě.

Pozor na materiál

Oblečení je dobré před praním rozdělit také na konkrétní materiály. Rozhodně jinak se pere bavlněné spodního prádlo a povlečení, jinak svetry a vlněné kousky či třeba riflovina. Při praní podprsenek a spodního prádla můžete navíc využít speciální prací košíčky nebo sáčky, které vám zaručí, že se vašim oblíbeným kouskům nic nestane.

Nezapomeňte také studovat visačky na oblečení, kde je mnohdy napsané, jak daný kousek oblečení prát a nezničit.

 

reklama: