www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 04/21/2017 - 06:55

Pánské mikiny patří k nejoblíbenější kousků oblečení, zejména v chladnějších dnech. Středoškolští a vysokoškolští studenti nosí mikinu v kombinaci s džínami už skoro jako svou uniformu. Mnohde se stal tento kus oděvu jedním z hlavních módních proudů a dalece přesahuje svůj původní účel.

Mikiny byly poprvé vytvořeny oděvní společností Champion v roce 1934, a to zcela účelově. Měly pomáhat všem, kteří pracovali nebo se často vyskytovali v chladnějším prostředí, udržet se v teple. Postupně však praktičnost přerostla do módního stylu. Hip-hopová kultura způsobila doslova revoluci v odívání a mikiny se staly základem tzv. street stylu. Všichni vyznavači těchto směrů se pak stali závislými právě na mikinách s kapucí, které jakýmsi způsobem vyjadřují jejich identitu.

Postupně se mikina, zejména v tmavém provedení, stala symbolem vzdoru proti společnosti. Nicméně brzy si klasickou mikinu vzal pod svá křídla mainstreamfashion proud a nyní ji ve svém šatníku má snad každý muž.

Pánské mikiny – na zip nebo přes hlavu?

Pánské mikiny jsou dostupné v celé řadě variant. Existuje také několik způsobů, jak je rozdělit do kategorií. Nejčastěji se rozlišují podle způsobu oblékání. První možnost je oblékání přes hlavu a tou druhou jsou mikiny na zip.

Mikiny přes hlavu fungují často jako obyčejné tričko a jsou nošeny jako samostatný kus oděvu. Nicméně, mohou mít pochopitelně kromě estetické funkce také funkci hřejivou. Většinou také svému majiteli déle vydrží, protože nemají zipy, které se mohou porouchat. To je právě nejslabší místo mikin na zip. Ty jsou nejčastěji používány jako vrstvené oblečení, přičemž se správně zvoleným tričkem mohou působit velmi zajímavě. Navíc se snadno oblékají i sundávají. A poměrně často jsou mikiny se zipem vyráběny ve vyštípené variantě, takže působí poměrně elegantně.

A samozřejmě trendem dnešní doby jsou mikiny s kapucí. Ty mohou být buď omezeny pouze na šněrovací šňůrky u kapuce, ale mohou mít i částečné zapínání na zip, který může být kratší nebo naopak umožní rozepnout mikinu až do poloviny těla. Mikina s kapucí je často využívána i při sportu a není výjimkou, že se kombinuje kromě džínových kalhot různého typu také třeba i se šortkami.

Pánské mikiny – na materiálu záleží

Základní střih pánských mikin závisí do jisté míry na použitém materiálu. Nejoblíbenější a také nejčastěji používaným materiálem je bavlna. Díky výborné prodyšnosti a savosti potu jsou bavlněné mikiny oblíbené zejména pro sportovní účely. Ovšem mimo to je bavlna také dobrým izolátorem, což je dobrý důvod proč nosit bavlněné mikiny také v chladném období.

Vlněné mikiny nejsou zrovna příjemné na kůži, ale zato jsou velmi vhodné jako druhá vrstva oblečení. Navíc vlna nabízí větší pružnost a izolační vlastnosti než bavlna, takže tyto mikiny jsou určeny zejména pro aktivní nošení v chladném počasí, třeba při zimních sportech.

Mikiny vyrobené z polyesterových vláken jsou velmi odolné vůči skvrnám, což je určitě dobrá zpráva pro všechny, kteří se často pohybují v prostředí, kde je snadné se umazat. Kromě toho je to dost pružný materiál, který snadno odolává deformaci, takže se nevytahují do šířky ani do délky a také na nich nezůstávají třeba vytlačené lokty. Poměrně často se pro pánské mikiny využívají různé kombinace bavlny a polyesterových vláken, což spojuje výborné vlastnosti obou těchto materiálů.

Další kapitolou jsou pak nylonové mikiny. Může jít o čistý nylon, který je znám svým lesklým povrchem, ale i například odolností vůči vodě a skvrnám, takže se poměrně snadno perou, ale rovněž může být použit ve směsi s bavlnou či vlnou. Mikiny ze 100% nylonu poskytují dostatečnou ochranu před větrem a deštěm.

Ideální variantou pro všechny muže, věnující se fyzicky náročným aktivitám, jsou pak mikiny ze směsi umělého hedvábí a bavlny. Nabízí vysokou schopnost absorpce potu a také se poměrně málo žmolkují.

Mikiny, které jsou vyloženě určeny pro sportovní účely, musí být odolné vůči roztržení i pružné. A pochopitelně pozitivem je také ochrana proti vlhkosti. Proto se často využívá syntetických vláken jako elastan čili lycra.

No a zapomenout nelze ani na fleece, což je lehká a pohodlná tkanina, která působí jako vynikající izolant. Polarfleece, jak je tento materiál odborně nazýván, je pak využívám pro výrobu mikin pro outdoorové aktivity, protože chrání před chladem i vlhkostí a současně nebrání volnému pohybu.

reklama: