www.katedrala.cz


         
Vložil/a Anonym, Čt, 06/21/2012 - 01:19

Sněmovna podpořila v 1. kole novelu zákona o léčivech; na trhu je již první registrovaný zdravotnický prostředek z konopí v ČR – vysoce účinná mast Carun s nízkým obsahem THC.

Sněmovna podpořila v prvním kole návrh zákona o léčivech, který umožní využívání konopí k léčebným účelům, bude-li pořízeno na lékařský předpis. Zákaz však stále platí a stovky pacientů zatím trpí nesnesitelnými bolestmi. Na trhu je zákonné řešení alespoň pro některé z nich. Již dnes jsou v lékárnách zdravotnické prostředky z konopí, jež lze získat bez předpisu a legálně. Jedná se např. o konopnou mast Carun doporučovanou při léčbě. Vysoce účinná mast jako jediná je vyrobena z celých rostlin konopí, je vhodná při kožních potížích a bolestech.

Zlegalizovat používání konopí k léčebným účelům, pokud bude pořízeno na lékařský předpis, si klade za cíl poslanecká novela zákona o léčivech, kterou sněmovna před pár dny propustila do dalšího projednávání. Ačkoli je legální používání konopí doslova na spadnutí, podle výrobce konopných produktů Carun je to stále běh na dlouhou trať a stovky pacientů zatím trpí nesnesitelnými bolestmi.

Vzhledem ke znalosti legislativy má firma zákonné řešení alespoň pro některé z nich: je jím konopná mast Carun. V konopí jsou totiž stovky účinných látek, které mají význam nejen pro paliativní léčbu, která zmírňuje utrpení nevyléčitelně nemocného, ovlivňuje příznaky choroby nebo zvyšuje jejich snesitelnost pro nemocného, ale i pro zevní aplikace.

„Nejedná se jen o účinky THC. Vedle této psychoaktivní látky konopí obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou cannabinoidy nebo esenciální mastné kyseliny, a to v ideálním poměru pro lidský organizmus,“ vysvětluje Jiří Stabla, zástupce výrobce Carun.

České firmy jsou na výrobu připravené, s dovozem nesouhlasí
S případným dovozem, o němž vláda mluví, firmy nesouhlasí. „Věříme, že dokážeme poptávku uspokojit vlastním pěstováním, případně máme své vlastní kvalitní zdroje. Určitě jsme schopni postupně dosáhnout menších nákladů, než při dovozu,“ míní Jiří Stabla s tím, že technologicky jsou na profesionální výrobu připraveni. „Pokud bude legislativa schválena, měli by mít přednost ti, kteří mají se zpracováním rostliny zkušenosti a dokonale ji znají. Jsme schopni vyrobit dávku pro pacienty za menších nákladů, než je běžně uváděná suma v řádu desetitisíců korun,“ míní Jiří Stabla.

Léčivé účinky konopí
Alzheimer, astma, roztroušená skleróza, možná i rakovina jsou diagnózy, na které odborníci ve světě už delší dobu doporučují konopí. Čeští pacienti se k němu zatím dostávají pokoutně, stát je ponižuje zákazy pěstování a vyhrožuje jim soudy. Ve světě mnozí lékaři konopné přípravky využívají na léčbu artrózy a revmatismu, pomáhají epileptikům i lidem trpícím zákeřnou Parkinsonovou nemocí, při léčbě anorexie i kožních nemocí jako nepříjemného atopického ekzému a lupénky. Na téměř všechny zmíněné nemoci existuje i alternativní lék. Ovšem ten má buď výraznější vedlejší účinky, slabší léčebný efekt, anebo je dražší, případně se hůře dávkuje. Zevní aplikace s obsahem výtažku z konopí příznivě působí zejména při léčbě široké oblasti kožních potíží – zmíněné lupénky, ekzémů, akné, opruzenin, oparů, také při bércových vředech, odřeninách, popáleninách, bodnutí hmyzem a podrážení agresivním prostředím. Účinná je na hemoroidy, problémy v oblasti konečníku a při různých bolestech, zuby a dásně nevyjímaje.

Při léčbě úpornějších ekzémů má své nezastupitelné místo mýdlo s přísadou konopného oleje s obsahem 80 % nenasycených mastných kyselin. Význam těchto esenciálních kyselin pro imunitní systém člověka je doporučován pro pacienty trpící rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem (dokonce AIDS), akné a menstruačními problémy. Z konopí se připravují čaje, odvary, slouží jako přísada do lázně či na obklady.
O tom, že konopí má vedle psychoaktivních i léčivé účinky, je lidstvo přesvědčeno odnepaměti. Odvěká medicína využívala všech částí rostliny od květů po kořeny konopí. Ještě v padesátých letech minulého století naprosto otevřeně, převážně pro jeho antibiotické a analgetické vlastnosti. Pak se však v Česku na dlouhá léta nad výzkumem této rostliny a především nad jejím legálním léčebným užitím zavřela voda.

reklama: