www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 11/01/2017 - 18:56

Abyste po celý podzim i zimu měli zajištěný přísun tepla, je nutné se o váš domácí krb dobře starat. Nikdo totiž určitě nechce řešit závadu v momentu, kdy je doma šílená zima. Na co tedy nezapomenout a co vše zajistit, aby byl krb na topnou sezonu připraven?

Revize

V každé domácnosti by měly být dle zákona zrevidovány veškeré palivové cesty. Pokud tuto skutečnost obejdete s tím, že se u vás doma přece nemůže nic stát, a hořet už vůbec ne, tak počítejte s velkým problémy s pojišťovnou a případnou pokutou. Pokud krb používáte 6 měsíců v roce, je nutné jej kontrolovat 2x do roka. Pokud jej využíváte celoročně, kontrola by měla proběhnout i 3x. Kontrolu provádí vždy jen kominík, který je akreditovaný u Hospodářské komory ČR. Samozřejmostí by měla být i kvalitní krbová vložka.

Čištění krbu

Pokud necháváte dřevo v krbu správně hořet, stačí jej čistit jednou za 4 dny. A v čem takové čištění spočívá? Počkejte, až krb vychladne. Poté vyberte popel, který můžete vynést třeba do kovové popelnice. Na úklid popela můžete použít i speciální vysavač s nehořlavou nádobou. Poté vyčistěte sklo. Dobrým pomocníkem pro jeho vyčištění vám budou obyčejné noviny, které jej zbaví sazí a mastnoty. Na velmi silně zašpiněné sklo si můžete pořídit i speciální čistící gely.

Topivo

Velmi důležitou částí přípravy je chystání dřeva nebo jiného topiva. Pokud chcete topit dřevem, ujistěte se, že je dobře proschlé. Mokré dřevo by pouze doutnalo a nadělalo by více škody, než užitku. Na roztápění použijte měkké dřevo, na přikládání pak tvrdé. A co když vám během zimy dřevo dojde? Pak si doma udělejte zásobu první pomoci, kterou jsou dřevěné brikety. Kvalitní dřevěné brikety vás zachrání v každé situaci. Jejich výhodou je suchost, dají se tedy velmi rychle zapálit a jsou velmi výhřevné. Dřevěných brikety je několik druhů i tvarů. Vyberte si ale vždy takové, které v sobě nemají žádná pojiva ani příměsi. Speciálním druhem jsou pak kůrové noční brikety, které jsou vyrobeny z kůry. Ta hoří velmi dlouho, a proto se tento druh briket používá na noc, kdy se nemusíte trápit přikládáním, ale po celou noc se můžete spolehnout na kůrové noční brikety do krbu.

Na závěr kontroly krbu věnujte péči i obkladu krbu, očištění pojezdu u dvířek, rukojeti, ale i nářadí ke krbu.

 

Věnujete vašemu krbu dostatek péče, nebo by si jí zasloužil o něco více?

reklama: