www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 03/09/2016 - 12:59

Znalost libovolného cizího jazyka vám v životě přinese jen výhody. Anglicky už se dnes učí všichni, takže bodovat budete s něčím méně častým. A přestože komunismus už je dávno za námi, ruština na atraktivitě neztrácí. V Evropě to pořád je žádaný jazyk a naše země stále má konexe s Ruskem.

Vždyť Rusové používají dokonce jinou abecedu, jak bych se to vůbec mohl naučit? To je první myšlenka, která většina lidí běží hlavou, když dojde řeč na učení ruštiny. Není však třeba nechat se odradit, protože azbuka je to jediné těžké, co vás v ruštině potká. Na druhou stranu je to slovanský jazyk, a tak je mnoho slov podobných. Jak se naučíte číst a psát, máte vyhráno. Pokud jste obdaření trochou jazykového citu, správné koncovky při skloňování sloves a podstatných jmen vám mozek prostě napoví. A pak už je to jen o slovní zásobě. Když náhodou nebudete vědět, trošku si poruštíte české slovíčko a budete doufat, že vám rozumí.

Jeden z nejrozšířenějších jazyků

Ruština je mateřským jazykem více než 140 milionů obyvatel Ruska a také dalších asi 30 milionů lidí žijících v jiných státech. Ruština patří do top 10 nejrozšířenějších jazyků společně třeba s čínštinou a arabštinou. Azbuka je tedy vlastně ještě docela slabý odvar.

Kultura s historickým významem

Rusko má za sebou velmi bohatou historii a tamní umělci jsou známí po celém světě. Říkají vám něco jména jako Anna Karenina, Doktor Živago, Raskolnikov? Příběhy všech těchto knižních hrdinů byly zapsány rusky. Ruská kultura je neopakovatelná včetně hudby a jídla.

Směšnyje slova

Většina studentů po prvních hodinách neskrývá nadšení, kurzy ruštiny jsou legrace. Z babičky je najednou „bábuška“, muž se řekne „mužčina“ a završuje to „padvodnik“, což je mimochodem potápěč. Vidíte? Je to tolik podobné češtině a přesto úplně jiné.

Rusko má ve světové politice stále dost velký vliv. Kromě toho se na jeho území nachází zdroje mnoha důležitých surovin. Také s ohledem na budoucnost by se tedy znalost ruštiny mohla hodit.