www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 11/03/2017 - 09:02

Zajímá vás, jaký prodej bytů Praha nabízí? A víte, co všechno je třeba si promyslet před tím, než si své vysněné bydlení pořídíte? V tomto článku najdete odpovědi na základní otázky týkající se koupě nemovitosti.

Jak byt financovat

Snad nejdůležitější otázkou při zařizování nového bydlení je uvažování o jeho financování. Zejména v Praze jsou přitom ceny bytů poměrně vysoké. Ani současná době příliš koupi nemovitostí nenahrává, spíše naopak. Ceny bytů v České republice rostou nejvíce ze všech států Evropské unie. Více se můžete dočíst třeba v TOMTO článku.

Pokud jste však rozhodnuti, že si byt koupíte, zvažte, jak velké množství volných finančních prostředků máte. Určitě se hodí mít něco našetřeno a na zbývající část si vzít hypotéku. Při jejím zařizování nezapomeňte porovnat nabídky co nejvíce poskytovatelů, abyste odcházeli opravdu spokojeni. Dejte si pozor na nejrůznější poplatky, třeba za předčasné splacení. Pokud budete při koupi bytu využívat služeb realitní kanceláře, mohou některé z nich tuto část obstarat za vás v rámci jejich poskytovaných služeb.

Prodej bytu Praha – jaká jsou vaše kritéria?

Dříve než se pustíte do samotného hledání, vezměte si tužku a papír. A sepište si, co vlastně od svého nového bydlení očekáváte. Jaké jsou vaše finanční možnosti? A kolik místností opravdu potřebujete? Na to všechno musíte znát odpovědi předem.

Velikost a lokalita

Prvním bodem hledání bytu ke koupi by mělo být stanovení jeho velikosti. V klidu se poraďte s ostatními členy domácnosti a zjistěte, jaké jsou jejich potřeby. Pokud se do vlastního bydlení pouštíte sami, zkuste si sami sebe představit za několik let. Jaké budou vaše potřeby později? Plánujete se přestěhovat nebo zde i založit rodinu?

S tímto bodem se pochopitelně pojí i finanční rozpočet. Je zřejmé, že malá garsonka vás vyjde levněji než velký byt 4+1. A u ceny hraje roli i lokalita. Popřemýšlejte nad tím, zda chcete do centra města raději dojíždět nebo zda vyjde výhodněji nějaký byt v jeho blízkosti. Vodítkem může být také místo vašeho zaměstnání nebo studia.

Hledání a prohlídky

V této fázi vás čeká spousta komunikace. Nečekejte, že své vysněné bydlení najdete ze dne na den, to moc časté není. Zkuste se nejprve zeptat svých přátel a známých, zda o něčem nevědí. Dále můžete podnikat procházky do různých ulic, kde možná spatříte cedulky o tom, že se daný byt bude prodávat. A v neposlední řadě jsou zde pochopitelně realitní kanceláře, které budou akceptovat vaši poptávku a z nabídek se budou snažit vybrat tu nejvhodnější.

Při prohlídkách se snažte držet emoce na uzdě. I když jste z nového bytu nadšení, nemusí to majitelé ihned vědět. Získáte tak možnost případně jednat o nějaké slevě. Předem si zjistěte, jak se ceny bytů pohybují ve vašem regionu a udělejte z toho váš odrazový můstek.

Smlouvy a další formality

V případě, že při koupi bytu využijete služeb realitní kanceláře, máte obrovskou výhodu. Díky tomu vám totiž ve většině případů odpadnou starosti se zařizováním smluv a dalších formalit. Realitní kanceláře jsou schopné všechny tyto věci vyjednat za vás.

Často se můžete setkat s takzvaným rezervačním poplatkem. Ten přitom slouží k tomu, že po jeho úhradě se vámi vybraný byt přestává nabízet dalším zájemcům a vy tak máte dostatek prostoru pro vaše konečné vyjádření.

Následuje kupní smlouva a případně i hypoteční smlouva. Banka od vás přitom bude vyžadovat zástavní právo k nemovitosti. Pravdou ovšem zůstává, že aktuální výše úroků z hypotečního úvěru je poměrně vysoká. Více o tom se můžete dočíst třeba ZDE.

Zařízení koupě bytu je během na dlouhou trať. Zabere vám podstatně více času než klasický pronájem, na druhou stranu však investujete do něčeho, co vám již zůstane po celý život.

reklama: