www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 02/26/2018 - 11:58

Zvyklosti, tradice či komunikace se liší napříč zeměmi po celém světě. To, co je naprosto běžné v zemi jedné, může být šokující a vlastně zcela absurdní pro obyvatele země jiné. Zkrátka „jiný kraj, jiný mrav“. A to platí také o bydlení i realitním trhu. Jak vlastně funguje trh s realitami v zahraničí? Je odlišný od toho našeho?

Evropští sousedé

V okolních evropských zemích je působení profesionála na realitním trhu, na rozdíl od České republiky, podmíněno zkouškou, licencí, dosaženým vzděláním či vykonanou praxí. Například u našich slovenských sousedů jde o živnost vázanou s názvem „zprostředkování prodeje, pronájmu a koupě nemovitosti“. Podmínkou pro vstup na trh je zde maturitní diplom a pětiletá praxe nebo vysokoškolské vzdělání s velmi úzkým zaměřením.

V Belgii stát zřídil profesní organizaci sdružující veškeré realitní makléře. Prodej nemovitosti bez realitní kanceláře je zde vlastně zakázán. V Rakousku se povinně skládá zkouška pro hospodářskou komoru, v Polsku je zase v případě vykonávání činnosti bez licence uvalen zákaz činnosti po dobu minimálně 5 následujících let. Ve Francii je zákon o něco přísnější - pokud bude někdo působit v roli makléře a nebude mít k této činnosti příslušné oprávnění, tedy vysokoškolské vzdělání a dostatečnou praxi, hrozí mu odnětí svobody až na 6 měsíců. V Německu je výkon činnosti makléře bez povolení také sankciován. Zajímavostí je, že zdejší makléř přijímá dvojí provizi, tedy jak ze strany kupujícího, tak i ze strany prodávajícího, přičemž je zakázané, aby jedna částka převyšovala částku druhou.

Řada předsudků

V České republice je realitní zprostředkování volnou živností. Jednoduše to znamená, že se realitním makléřem může stát de facto skoro kdokoliv. Není potřeba žádné doložení o kvalifikaci, odbornosti či absolvování kurzu nebo zkoušky – a právě to může být kámen úrazu. Proto je u nás také, dle propočtů Evropské rady, nejvíce realitních makléřů na obyvatele v Evropě. Na jednoho makléře připadá okolo 730 obyvatel.

Především velký počet realitních kanceláří a fakt, že tato činnost není omezena licencí či dalším osvědčením přispívá k současnému nepříliš lichotivému obrazu trhu s realitami. Realitní kancelář vám však může s prodejem bytu či rodinného domu opravdu pomoci. Je jen třeba vybrat toho správného a spolehlivého partnera. Velký počet realitních kanceláří má krom nevýhod bez pochyby jedno plus – lze z čeho vybírat. Přestože můžete narazit na nekorektní realitky, které prahnou pouze po výdělku, existuje celá řada renomovaných realitních kanceláří. Stačí si jen ověřit reference, nabídku služeb, dosažené výsledky a jejich dosavadní působení na trhu.

Ačkoliv se může zdát situace v okolních zemích ideální a zcela bez chybičky, není tomu tak. Zákony totiž nejsou všemocné a i tam můžete narazit na nepříliš solidní realitní kancelář. Tak, věnujte více času výběru realitní kanceláře a získejte opravdu hodnotného partnera, který vám celý proces koupě či prodeje nemovitosti patřičně zjednoduší!

 

reklama: