www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 03/15/2018 - 14:41

Vchodové dveře se v dnešní době vyskytují u každého domu či bytu. Mnoho lidí si je však vybírá pouze podle ceny či barvy. V tomto článku se dozvíte o atributech, které se týkají zabezpečení bytu či domu.

Vchodové dveře – Ohnivzdornost prioritou

Pro byty v panelových domech je důležitou vlastností pevnost a ohnivzdornost dveří. Dle statistik jsou dveře nejslabší součástí zabezpečení bytu. Taktéž typ zámku dveří je často podceňován. Nejčastěji se pro potřeby bytů vyrábějí klasické protipožární dveře. Protipožární dveře jsou vyrobeny tak jsou, aby udržely případný požár v jednom prostoru a neumožnit mu rozšířit se do zbylých částí bytu nebo domu.

Odolné vůči požáru

Dveře do bytu by měly splňovat potřebné třídy požární odolnosti, které jsou rozděleny do několika kategorií, ale nejběžněji používané jsou dvě. Kategorii určuje doba, po kterou zůstanou plameny izolované. Jde o odolnost v délce:

1. 30 minut (pak mají označení EI230 – EW30)

  1. 45 minut (pak mají označení EI245 – EW45)

Plné i prosklené protipožární dveře dokážou po určitou dobu odolávat extrémně vysoké teplotě, která ve 30. minutě požáru dosahuje hodnoty až 900 °C. Protipožární vlastnosti můžete ještě doplnit kouřotěsnou úpravou, při které musí být dveře osazeny do zárubně vybavené těsněním. To je obzvlášť důležité u kovové zárubně, kde těsnění není samozřejmostí.

Skleněné výplně protipožárních dveří jsou složeny z několika vrstev se speciálním gelem, který zvyšuje ochranu proti požáru a zároveň odolnost vůči nárazům. Za protipožární odolnost ručí výrobce, který své dveře nechává testovat v nezávislé zkušebně.

Zabezpečení proti vloupání

Typ zámku je potřeba řešit hlavně v případě, že žijete například ve větším městě nebo větší budově s větším množstvím bytů. V takovéto lokaci se může (kvůli většímu množství obyvatel) objevit i vyšší počet vloupání provedených bez použití hrubé síly, neboť násilným vniknutím spojeným s hlukem by pachatel pravděpodobně vzbudil pozornost okolí. U rodinných domů, zvláště osamocených, je naopak potřeba spíše pevnějších dveří.

Bezpečnostní třídy

Dle bezpečnosti se vchodové dveře člení do tříd RC 1 až RC 6. RC1 a RC2 jsou nejlevnější, ale také nejméně zabezpečené. Dřevěné bezpečnostní dveře (RC 2) tvoří obvodový rám z tvrdého dřeva a pomocí dřeva je řešeno i jejich vnitřní jádro, což je hlavní rozdíl oproti klasickým bezpečnostním dveřím. Některé i bez užití kovové vnitřní výplně s přehledem splňují kritéria pro 2. bezpečnostní třídu. Ty tvoří obvodový rám z tvrdého dřeva a pomocí dřeva je řešeno i jejich vnitřní jádro. V zárubni jsou jištěny kombinací takzvaných aktivních a pasivních jistících bodů. Tento druh se u bytů vyskytují nejčastěji.

Do třídy RC 3 již patří pevné a relativně dobře zabezpečené dveře. Pro většinu lidí či firem je maximem třída RC 4. Třída RC 5 a RC 6 se u bytů ani domů nepoužívá, její primární využití je v bankách a v dalších důležitých objektech a budovách.

V TOMTO článku můžete najít užitečné rady týkající se zabezpečení.

Parametry

Kvalitní bezpečnostní dveře by měly mít pevnou ocelovou konstrukci. Důležité jsou také zárubně. Obecně platí, že vstupní dveře do bytu protipožární a bezpečnostní se nemontují do klasické obložkové dřevěné zárubně, ale do ocelové protipožární zárubně s minimální tloušťkou plechu 1,5 mm. Zárubeň do stěny není kotvena montážní pěnou, ale je vylita betonem pro zvýšení její odolnosti.

Zámky a panty

Důležité také je, aby zámkové vložky a kování byly ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné dveře, roli hraje i bezpečnostní zárubeň. Bezpečnost je v tomto případě zajištěna použitím vícebodového bezpečnostního zámku a na straně pantů instalací trnů proti vysazení. Vícebodový bezpečnostní zámek s pasivními trny na závěsové straně zamezí vypáčení a vysazení bezpečnostních dveří. O dalších informacích týkajících se zabezpečení se můžete dočíst ZDE.

reklama: