www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 07/05/2018 - 09:04

Dobře osvětelná zahrada má po západu slunce neobyčejné kouzlo. Správně zvolené osvětlení jí propůjčuje novou dimenzi, zcela odlišnou od té denní. A speciální večerní světýlka nám umožňují vnímat i nuance, okolo nichž přes den projdeme bez povšimnutí.

Osvětlení v exteriéru v podstatě plní dvě funkce: ryze praktickou a estetickou. Z praktického hlediska vás chrání před úrazy - vidíte na cestu, nezakopnete o kámen, nespadnete do bazénu. Estetické hledisko pak klade důraz především na vizuální stránku věci. Máte v zahradě nějakou pěknou sošku nebo keř, jenž hraje všemi barvami? Osvětlete je a budete se z nich moci těšit i v nočních hodinách.

Bezpečnost na prvním místě

Exteriérová světla jsou samozřejmě jiná než interiérová a plnit musí i další, veskrze přísnější požadavky. V první řadě by měla být odolná, a to nejenom vůči větru a dešti, ale i prachu a jiným nečistotám, s nimiž mohou přijít do styku. Vybírat je musíte především podle stupně tzv. krytí, označovaného písmeny IP.

Všímejte si stupně krytí

Stupeň krytí volte podle účelu, k jakému světlo budete používat, tedy místa, na němž bude instalováno. Kód IP 20 například značí nulové krytí, světla s tímto označením jsou vhodná pouze pro použití v interiéru. Krytí IP 23 znamená, že osvětlení můžete instalovat na chráněné místo do exteriéru, například pod vchodovou stříšku. Odolnost proti vodě ovšem do interiéru značí stupeň krytí IP 44. Pro použití do exteriéru volte IP 65. Přímo pod vodu, například do bazénu, pak můžete bez obav umístit osvětlení s označením IP 67.

S čidly či bez?

Na frekventovaná místa doporučujeme chytré osvětlení s čidlem, které detekuje pohyb, na základě něhož se sepne. A poté, co prostor opustíte, se po krátké chvilce zase vypne. Takové osvětlení je vhodné například u garáží či vchodových dveří. Na místech, jež osvětlujete jen občas, se obejdete bez čidla.

LED a solární svítidla

Pokud neradi plýtváte energií, zaměřte se na LED venkovní osvětlení, popřípadě svítidla solární, jež využívají energii ze slunce. Tato svítidla ale musí být umístěna na místech s dostatečným přísunem denního světla. A v neposlední řadě se nezdráhejte poradit s odborníky, kteří vám bezesporu nabídnou to nejlepší řešení venkovního osvětlení právě pro váš prostor.

 

Venkovní osvětlení

reklama: