www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 08/09/2018 - 09:35

Slovo úchylkoměr má podobný slovní základ jako výrazy úchyl, úchylka a podobně. Tato označení patří spíše do oblasti psychologie a mnohdy jimi označujeme své blízké. Aspoň v případech, kdy provedou něco, co není zcela normální. Úchylkoměr ale určitě nepatří do arzenálu doktora Chocholouška! Jedná se o pracovní nástroj, který se používá jak ve strojírenství, tak i v jiných průmyslových odvětvích. K čemu konkrétně slouží, jaké má využití a které druhy rozlišujeme? Nepřestávejte číst, odpovědi se dozvíte v následujících řádcích.

Využití úchylkoměrů

Úchylkoměr je v podstatě měřidlem, které se využívá při zjišťování odchylek daného výrobku od předem stanovené míry. Tradičně se s ním setkáme v provozech, kde je zapotřebí zjistit odchylky při vystřeďování obrobků rotačního charakteru. Pracujete-li se soustruhem, bude nejspíše úchylkoměr vaším velmi dobrým spojencem, bez něhož se fakticky neobejdete. Dokáže totiž odhalit nesrovnalosti na setiny i tisíciny milimetru. Při sériové výrobě se díky nim předejde vzniku většího množství zmetků.

Pákové, digitální a jiné úchylkoměry

Vybírat lze různé druhy úchylkoměrů. Záleží jen na vašich preferencích. Jakousi klasiku představují páčkové modely. Ty jsou typické standardním číselníkem, na kterém se zobrazí daná odchylka od normálu. Číselník je většinou otočný, takže se s přístrojem velmi dobře manipuluje. Pokud jste zvyklí spíše na přesný výsledek v podobě konkrétního čísla, vsaďte na digitální úchylkoměry. Jinak není problém zvolit třeba i tloušťkoměr přímo s úchylkoměrem.

Nezapomeňte ani na ostatní měřidla

V průmyslovém provozu se určitě vyplatí myslet i na spousty jiných měřidel. Typická jsou zejména posuvná měřítka v analogové nebo digitální podobě. Oblíbené jsou především ve strojírenském průmyslu kalibry, jimiž si pomáhají odborníci na kontrolních stanovištích. Ať už potřebujete cokoli, stačí se podívat na meridla.cz a jistě si vyberete.


reklama: