www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 11/11/2017 - 12:26

Už máte zryté záhony, zazimovaný bazén a uklizeny veškeré věci ze zahrady? S největší pravděpodobností ano, ale možná jste zapomněli na váš zahradní domek. Právě on bývá nejčastěji opomíjenou součástí zahradního prostoru. Mnoho lidí si totiž myslí, že se jedná o zcela bezúdržbovou záležitost. Budete-li k vašemu zahradnímu domku přistupovat stejně, brzy zetlí a na některých jeho částech se objeví rez. My se v následujících řádcích zaměříme na některé důležité činnosti, jež přímo s údržbou zahradního domku souvisejí.

Pozor na vlhkost

Jestliže je zahradní domek na nářadí vystaven permanentní vlhkosti, jeho stav se rychle zhorší. Dohlédněte proto na přítomnost hydroizolační vrstvy. Tu by měla tvořit fólie, jež se vkládá mezi základ a dřevěnou stěnu stavby. Stejně tak se vyvarujte přítomnosti vlhkosti v interiéru zahradního domku. Má-li okno, nechejte jej občas otevřené na větrací polohu. V opačném případě prostě čas od času domek otevřete a pořádně vyvětrejte. Neslouží-li už venkovní lazura, všechny stěny pořádně ohoblujte a natřete nanovo.

Podívejte se na střechu a ostatní části zahradního domku

Určitě se zaměřte na podrobnou kontrolu střechy. Máte-li na ní pouze lepenku, vyměňte ji za permanentní kvalitní krytinu. Jestliže najdete narušené tašky, vyměňte je za nové. Projděte si i veškeré okapy a svody. Jakékoli nečistoty odstraňte. Máte-li svody zavedené do zahradních kádí či sudů, zajistěte jejich propustnost, aby přes zimu nezamrzaly a případně nepraskly. V neposlední řadě ošetřete také kování optimálně příslušným olejem.

Nezapomínejte na domek ani v zimě!

V zimě zahradní domek potřebovat nebudete, nicméně přesto byste na něj neměli zapomínat. Napadne-li větší množství sněhu, nenechávejte ho na střeše. Její nosnost je totiž omezená a mohlo by dojít k prasknutí desek, případně i trámů tvořících krovy.

reklama: