www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 04/26/2018 - 19:04

Během spánku se mohou objevit všemožné podivné jevy. Pokud některý z nich zažijete nebo se vám pravidelně opakují, nemusíte se hned děsit. Obvykle se jedná o běžné záležitosti, které se dají snadno řešit. Pojďme se společně podívat na nejčastější z nich.

Ø Pocit pádu či škubnutí při usínání

Všichni jistě znáte, kdy už konečně usínáte, ale najednou máte nepříjemný pocit, že padáte (může být doprovázeno i snem) a se záškubem se probudíte. Proč se tohle děje? Tyto mimovolné svalové záškuby jsou naprosto běžným jevem a má je na svědomí mozek. Nervový systém se totiž připravuje na spánek, uvolňuje se tělo i napětí svalů, zpomaluje se tep a klesá tělesná teplota. To vše může záškuby způsobovat. Další příčina je to, že mozek usíná rychleji než tělo a uvolňování svalů si vyloží jako pád. Tento jev je zcela neškodný, ovšem pokud se objevuje do té míry, že vám znemožňují kvalitní spánek, je potřeba zbystřit.

Ø Noční můry a děsivé sny

Noční můry se dostavují v REM fázi spánku, což je hluboké spaní. Typické je, že ihned po probuzení si noční můru pamatujete, ale dokážete se z ní rychle oklepat. Horší potom je, když se noční můry opakují. Co tím chce tělo říct? Za špatnými sny samozřejmě může stát psychický podnět, avšak mnohokrát má celý problém zcela banální příčinu – špatná teplota v ložnici, nevyhovující matrace, nevhodné polštáře či stav vaší postele. Vyzkoušejte si tedy před spaním vyvětrat, nečíst ani nesledovat nic rozrušujícího nebo jít spát včas. Na klidné spaní také může pomoci sklenice teplého mléka či meduňkového čaje.

Ø Mluvení ze spánku

Tato spánková porucha se, jak již z názvu vyplývá, vyznačuje mluvením, šeptáním či jiným hlasitým projevem během fáze snění. Mluvící člověk si ráno většinou nic nepamatuje, i když v noci mluví v souvislých větách či je schopen odpovídat na otázky. Příčinou bývá nejčastěji stres, horečka či užívání některých léků. Pomoci vyřešit jev mluvení ve spánku může snížení stresu a dodržování spánkové hygieny.

 

reklama: