Park vyhlásil letošek Rokem tlejícího dřeva, Šumavě dává punc divočiny

  9:59
Videa, exkurze, přednášky, články, výstavy v návštěvnických centrech i speciální malířský workshop připravila na letošní rok Správa národního parku Šumava v rámci akce Rok tlejícího dřeva. To se nachází na Poledníku, Březníku, Pramenech Vltavy a na Plešném jezeře. Dřevo, které se rozkládá, vytváří podmínky pro život mnoha organismů a je klíčové pro biodiverzitu.
Tlející døevo je pro šumavský les prospìšné.

Tlející dřevo je pro šumavský les prospěšné. | foto: Národní park Šumava

„Odborníci téma přiblíží při komentovaných vycházkách, na které je možné se registrovat na našich webových stránkách nebo při čtyřech speciálních jednodenních akcích, kdy budeme význam tlejícího dřeva vysvětlovat přímo v místech, kde se nachází,“ řekl mluvčí správy parku Šumava Jan Dvořák.

Správa Národního parku (NP) Šumava rokem tlejícího dřeva připomíná, že dřevo, které se rozkládá, vytváří podmínky pro život mnoha organismů a je klíčové pro biodiverzitu. Odumřelé nebo odumírající dřevo je možné vidět především v bezzásahových zónách parku, kde se dbá na maximální respektování přírodních procesů.

Ředitel správy parku Pavel Hubený tvrdí, že dřevo ponechané k zetlení vyvolávalo kontroverze nejen mezi laiky, ale i odborníky po celou dobu více než třicetileté existence NP Šumava.

Stále probíhají výzkumy

Podle Hubeného bylo proto důležité nejdříve vysvětlovat cíle mezinárodně uznávaných národních parků, na jejichž území probíhají přirozené přírodní procesy. Vysvětlovat nezbytnost tlejícího dřeva v lesích. „Ale také neustále zkoumat vlastnosti tohoto fenoménu a následně se získanými daty seznamovat veřejnost,“ vysvětluje vyhlášení roku 2024 na Šumavě jako roku tlejícího dřeva.

Ředitel je přesvědčený, že dnes už není třeba lidi utvrzovat v tom, že tlející dřevo je pro les prospěšné, že má řadu funkcí a že je nezbytnou součástí přirozených procesů v šumavských lesích. „Ale pořád probíhají výzkumy, jejichž výsledky i nás překvapují. Chceme tedy veřejnosti předávat nejaktuálnější informace od entomologů, mykologů a dalších odborníků tak, aby byly srozumitelné a snadno dostupné,“ uvedl.

Tlející dřevo v lesích má mnoho pozitivních funkcí, mimo jiné po určitou dobu zásadně zvyšuje druhovou rozmanitost v místech, kde se vyskytuje. Je domovem až 50 procent všech organizmů žijících v lese. Tlející kmeny stromů se totiž dají považovat za specifický biotop, který obývají tisíce druhů organizmů – bakterií, řas, hub, mechů, játrovek, lišejníků, kapraďorostů nebo hmyzu a dalších.

Bez odumírajícího nebo odumřelého dřeva by na Šumavě nedokázaly žít ani některé druhy ptáků. Jsou to například strakapoudi, datli nebo datlíci. „Ale také brhlík lesní, všechny druhy našich sýkor zejména pak sýkora lužní, babka a parukářka, lejsci – bělokrký či pro Šumavu typický, byť vzácný, lejsek malý. A pochopitelně i některé druhy sov. Pokud by nezůstávaly v lesích zlomy nebo doupné stromy, jen těžko bychom se na Šumavě mohli těšit z přítomnosti puštíka bělavého,“ říká ornitolog správy parku Aleš Vondrka.

Ponechávání tlejícího dřeva v bezzásahových porostech, které se v současnosti rozprostírají na více než 44 procentech území národního parku, podle správců udělalo toto chráněné území jedinečným v rámci Evropy. Vyskytují se tu totiž velmi vzácní brouci včetně kornatce velkého nebo trnoštítce horského v početných populacích

„Poslední historické záznamy o kornatci velkém máme z roku 1907. V roce 2017, po více než 100 letech, jsme ho na Šumavě zaznamenali znovu a v současnosti jej nacházíme na mnoha místech od jihu po západ Šumavy,“ poukazuje zoolog správy parku Šumava Vladimír Dvořák. Upozorňuje, že loňské sledování trnoštítce horského jej potvrdilo na čtrnácti lokalitách napříč Šumavou, která je ve střední a západní Evropě pravděpodobně územím s největší hustotou výskytu tohoto druhu.

Nová generace lesa

Tlející dřevo je také zázemím pro novou generaci lesa. Zejména v nejvyšších polohách národního parku mnoho nových stromků vyrůstá přímo z rozkládajících se pahýlů, nebo ležících kmenů. Tlející dřevo funguje jako zásobník velkého množství živin. Stromy je během svého života čerpají z půdy a ukládají do svých těl. Po odumření je po dobu desítek let, kdy se rozkládají, vrací zpět. Tlející dřevo také zadržuje velké množství vody a ležící kmeny tvoří přirozené přehrádky a zadržují povrchovou vodu.

„Tlející stromy v různém stádiu rozkladu také působí na naše emoce. Velmi brzy po opadání jehlic nebo listů začnou kmeny ožívat houbami, mechy a lišejníky, dřevo v tomto stádiu se stává klíčovou součástí pocitu divočiny. A i kvůli tomuto pocitu mnozí Šumavu navštěvují. Každého, kdo si tohoto pocitu chce užívat, musím ale upozornit, že odumřelé stromy nejsou jen malebné, ale jsou i nebezpečné,“ připomíná Pavel Hubený. Doporučuje, aby návštěvníci vstupovali do šumavských lesů s respektem, opatrně a s vědomím rizik, která s tlejícími stromy mohou souviset.

Aktuální programy, videa a články k letošnímu Roku tlejícího dřeva jsou zveřejňovány na oficiálních internetových stránkách Správy Národního parku Šumava.

  • Nejčtenější

Škola u Plzně zavedla nebinární toalety. Respektujeme děti, vysvětluje ředitelka

5. června 2024

Premium Gymnázium a Střední odborná škola Plasy na Plzeňsku zavedly ve škole nebinární toalety, což...

Česko je rukojmím USA, hlásá plzeňský zastupitel v Rusku a touží potkat Putina

7. června 2024  17:07

Zastupitel městského obvodu Plzeň 1 za SPD Jakub Zieba dal opět vědět o své silné náklonnosti k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Soud potrestal nacistickou vlajku v Konvoji svobody, vydal trestní příkaz

5. června 2024  10:10

Plzeňský okresní soud na začátku týdne rozhodl o uznání viny pro dvojici, která při letošních...

Na severovýchodě Česka bude silně pršet, na více místech hrozí povodně

3. června 2024  6:31,  aktualizováno  21:20

Od pondělního večera očekávají meteorologové na severovýchodě území velmi vydatný déšť, který bude...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

Ženu soudí za rdoušení staříka kvůli pár tisícovkám, hrozí jí až 20 let vězení

11. června 2024  14:26

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestapadesátileté ženy, která podle obžaloby rdousila...

Předjížděný vůz odbočil, po střetu skončilo jedno z aut převrácené v příkopu

11. června 2024  12:14

V hlubokém příkopu převrácený na střechu skončil ráno seat, který se v Nýrsku na Klatovsku při...

Vrchní soud potvrdil recidivistovi 22 let. Ženu kvůli drogám ubil tyčí

11. června 2024  10:21

Vrchní soud v Praze dnes potvrdil výjimečný trest 22 let vězení Bartolomeji Horváthovi, jenž podle...

Policie obvinila mladíka, který v centru Plzně urazil soše Hurvínka hlavu

11. června 2024  10:01

Ze dvou trestných činů obvinili policisté osmnáctiletého mladíka, který vloni na náměstí Republiky...

ManpowerGroup s.r.o.
Technik údržby, 40 000-55 000 Kč

ManpowerGroup s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...