2. DEN HMS: Krsek i Švábíková končí šestí, Bolová překonala rekord

  10:50aktualizováno  23:00
V sobotu atleti ve skotském Glasgow bojovali na halovém světovém šampionátu o dalších devět sad medailí. Ve finále svých disciplín zápolili čtvrtkař Matěj Krsek a tyčkařka Amálie Švábíková, oba brali šesté místo. Už dopoledne skončilo mistrovství pro dálkaře Radka Jušku i překážkáře Petra Svobodu a Štěpána Schuberta. V rozbězích se loučila i sprinterka Karolína Maňasová. Dále budou pokračovat sedmibojaři Ondřej Kopecký a Vilém Stráský.
Tyèkaøka Amálie Švábíková bojuje na HMS v Glasgow.

Tyčkařka Amálie Švábíková bojuje na HMS v Glasgow. | foto: Reuters

Večerní část programu otevřela soutěž tyčkařek, ve které statečně bojovala i Švábíková. Ztroskotala až na výšce 4,74 metru, ale díky výkonu 4,65 m si stihla vylepšit sezonní maximum a brala šesté místo. Zvítězila domácí Molly Cauderyová výkonem 4,80 m.

2. den HMS v Glasgow – večerní program

Veškeré dění jsme sledovali v podrobné reportáži.

„Jsem moc spokojená, jsem ráda za šesté místo i sezonní maximum,“ komentovala pro ČT sport Švábíková. „A končila jsem pokusem o národní rekord i olympijský limit.“

Česká reprezentantka si bez potíží poradila s výškami 4,40 a 4,55 m, pak soutěž tyčkařek na několik minut přerušilo hrůzostrašné zranění Francouzky Margot Chevrierové, která si ošklivě poranila kotník a musela být okamžitě ošetřena.

Poté Švábíková dvakrát neuspěla na metě 4,65, třetím skokem ale letošní nejistotu prolomila a se zaťatými pěstmi si po dopadu na žíněnku mohla radostně zakřičet. Další výška 4,74 m znamenala útok na český rekord, který ovšem nepřekonala a brala tak šesté místo.

Stejnou pozici zaplnil ve výsledkové listině i Krsek ve finále běhu na 400 metrů. Český čtvrtkař startoval v nevýhodné první dráze, od začátku zvolil mírnější tempo, ale ve finiši se i přes snahu na páté místo neprobojoval. Zaběhl čas 46,47.

Matěj Krsek finišuje na šestém místě v běhu na 400 metrů na HMS v Glasgow.

„Plánem bylo šetřit co nejvíce sil do cílové rovinky. Ačkoliv jsem šestý, tak jsem s výkonem spokojen, běželo se mi dobře a takový čas z první dráhy je dobrý,“ hodnotil Krsek po závodě, který překvapivě opanoval Belgičan Alexander Doom před Norem Karsten Warholmem. Třetí finišoval Jamajčan Rusheen McDonald.

Výškou pokračovalo zápolení sedmibojařů. Průběžně vede Ken Mullings z Baham, Stráský přeskočil 1,98 m a dál drží osmé místo. „Moc jsem si nevěřil, ale koule to spravila a na výšce taky dobrý,“ radoval se.

Desátý Kopecký překonal pouze svoji startovací výšku 1,86 m a to až s problémy na třetí pokus. Pak navíc ze soutěže pro zranění odstoupil. „Na dálce jsem začal cítit patu a už jsem věděl, že se budu trápit. Na výšce jsem aspoň založil, ale dál to nešlo,“ popisoval. V soutěži sedmibojařů ještě zkusí pokračovat v neděli.

Na ženské čtvrtce zářila Nizozemka Femke Bolová, která dominantně zvítězila a navíc potřetí v kariéře překonala halový světový rekord. Ve finále v Glasgow proťala cíl v čase 49,17 a dosavadní maximum posunula o sedm setin. Druhé místo uhájila její krajanka Lieke Klaverová před třetí Američankou Alexis Holmesovou.

Nizozemská čtvrtkařka Femke Bolová finišuje na HMS v Glasgow v novém světovém rekordu.

O cenné kovy běželi muži na 3000 metrech. Za bouřlivého halasu haly v Glasgow si pro zlato doběhl domácí Josh Kerr, na jehož nástup v závěru nedokázal nikdo zareagovat. Druhý finišoval Američan Yared Nuguse před dvojicí Etiopanů: Selemon Barega bral bronz a s nepopulárním čtvrtým místem se musel smiřovat Getnet Wale.

Na stejné distanci překvapivě zvítězila Američanka Elle St. Pierreová, která po celý závod udržela tempo favorizované Etiopanky Gudaf Tsegayové a v závěrečném okruhu zaútočila.

„Nečekala jsem, že zvítězím. Chtěla jsem zabojovat o medaili, proto jsem si budovala dobrou pozici,“ smála se St. Pierreová. Časem 8:20,87 navíc překonala rekord šampionátu, hned v hale to oslavila i se svým synem. Třetí místo uzmula Keňanka Beatrice Chepkoechová.

Američanka Elle St. Pierreová se raduje z vítězství na HMS v Glasgow i se svým synem.

Soutěž sprinterek vyhrála Julien Alfredová ze Svaté Lucie, která vítězství slavila ve velkých emocích. Ty proudily halou už před začátkem finále, když kvůli křečím nuceně odstupovala Američanka Aleia Hobbsová. Stříbro pro Polsko vybojovala Ewa Swobodová, Italka Zaynab Dossová si uzmula třetí místo o setinu před Zoe Hobbsovou z Nového Zélandu.

Běh na 60 metrů překážek podle očekávání vyhrál Američan Grant Holloway, souboj o stříbro nejlépe zvládl Ital Lorenzo Ndele Simonelli, bronz si zajistil Francouz Just Kwaou-Mathey.

Soutěž trojskokanů si podmanil po fantastickém předposledním pokusu Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso, druhé místo ukořistil Yasser Mohammed Triki z Alžírska a třetí nejlepší skok předvedl Portugalec Tiago Pereira.

Denní blok Čechům postup nepřinesl

Šampionát už před polednem skončil pro Jušku, který při prvním pokusu zaznamenal přešlap a neměřil se mu ani druhý pokus. Na postup do užšího finále pro osm nejlepších potřeboval úspěšně skočit třetí skok v hodnotě alespoň 7,75 m. Odraz se mu sice povedl bez přešlapu, zapsal ale pouze 7,68 m a zůstal daleko za svým nejdelším výkonem sezony 8,03 m.

2. den HMS v Glasgow – denní program

Veškeré dění jsme sledovali v podrobné reportáži.

„Tuto sezonu mi asi není halovka souzena. Neřekl bych, že mi dráha nějak extra nesedla, všichni jsme měli stejné podmínky a bohužel jsem jich nevyužil,“ konstatoval zklamaný Juška.

Hned prvním pokusem se od zbytku startovního pole oddělili dva papírově největší favorité: obhájce zlata a olympijský šampion Řek Miltiadis Tentoglou a teprve devatenáctiletý Ital Mattia Furlani, který předvedl nejlepší výkon této sezony.

Oba na úvod závodu zapsali 8,22 m a dalšími skoky se přetahovali o vedení. Nakonec zvládl druhou polovinu závodu lépe zkušenější Řek, který skočil 8,15 m, 8,11m a 8,19 m. Na to mladičký Ital nedokázal i přes veškerou snahu odpovědět, se stříbrnou medailí byl ale i tak nad míru spokojený. Tentoglou získal v sobotu už devátou zlatou medaili z vrcholné akce.

Pro bronz si pátým pokusem doletěl Jamajčan Carey McLeod, který se po slabších skocích vyšvihl až ke 8,21 m.

Řek Miltiadis Tentoglou si doskočil pro další zlatou medaili z vrcholné akce.

Začátek druhého dne šampionátu patřil kromě dálkařům také překážkářům, mezi kterými byli i dva čeští zástupci. Svoboda, který se do mezinárodních závodů vrací po loňské sezoně, kdy léčil zranění, startoval ve čtvrtém rozběhu a po vyběhnutí z bloků se mohl rovnat s nejlepšími, na druhé překážce ale udělal chybu a třetí překážka už pro něj byla konečnou.

Na jeho tváři se objevila bolestivá grimasa a ke čtvrté překážce pouze doběhl a zastavil se. Zatímco vítěz rozběhu Kypřan Milan Trajkovič gratuloval soupeřům, Svoboda skrýval své zklamání v dlaních.

„Udělal jsem technickou chybu, kterou jsem se snažil vyrovnat… Něco mě píchlo v předním stehně, to je furt něco. Je mi to líto…“ hodnotil smutně v rozhovoru pro Českou televizi.

Bude ještě závodit? Svoboda po výpadku v Glasgow: Končí mi smlouva. Finito

Suverénně nejrychlejší výkon v počáteční fázi závodu předvedl Grant Holloway. Američan před dvěma týdny stanovil nový světový rekord výkonem 7,27 a v prvním rozběhu zvládl šedesátimetrovou dráhu za 7,43. Nejblíže k němu měl vítěz druhého rozběhu Francouz Wilhelm Belocian časem 7,47.

V posledním rozběhu si odbyl premiéru na vrcholné akci dvacetiletý Štěpán Schubert, od začátku ale na nejlepší ztrácel a do cíle doběhl na šestém místě v čase 7,88.

O postupu do semifinále na mistrovství světa dlouho snila sprinterka Karolína Maňasová, která do závodu na šedesát metrů vstoupila v rozběhu s aktuálně nejrychlejší ženou sezony Julien Alfredovou ze Svaté Lucie.

„Víc jsem byla vystresovaná v Ostravě, kde jsem stála vedle Ewy Swobodové. Teď jsem se s tím vypořádala o něco lépe,“ komentovala své zkušenosti ze startů s favoritkou ve vedlejší dráze připomínkou polské sprinterky.

Karolína Maňasová absolvuje obtížný rozběh na 60 m po boku Julien Alfredové.

Svůj závod na šampionátu začala dobře a finišovala na čtvrtém místě. „Nemůžu říct, že bych si z toho něco extra pamatovala. Vyšel mi start, ale ke konci už to nějak nejelo,“ hodnotila.

Svým časem 7,27 se zařadila do skupiny závodnic, které čekaly, zda se jim podaří postoupit na základě času. Nakonec její naděje skončily v šestém rozběhu, jehož účastnice odsunuly Češku na nepostupová místa.

Výhru v rozbězích těsně získala Alfredová před Swobodovou, obě sprinterky zaznamenaly čas 7,02.

Polská sprinterka Ewa Swobodová finišuje svůj rozběh na 60 metrů

V pravé poledne začalo klání sedmibojařů. Jedenáct mužů vstoupilo do šampionátu sprintem na 60 m. Z dua českých zástupců se lépe vedlo Stráskému, který se výkonem 6,95 dostal na průběžné šesté místo závodu. Kopecký z části doplatil na celkově pomalejší rozběhovou skupinu a s časem 7,10 je po úvodní disciplíně na poslední příčce.

Sedmibojařský program pokračoval skokem do dálky, ve kterém Stráský pokusem 7,25 m vyrovnal své sezonní maximum. Kopecký předvedl jen o centimetr horší skok než jeho krajan.

Vedení ze šedesátky uhájil Švýcar Simon Ehammer díky suverénně nejdelšímu skoku 8,03 m a na druhého Nizozemce Svena Jansonse má náskok devadesáti bodů. Stráský klesl na sedmé místo a Kopecký je po druhé disciplíně desátý.

Odpolední program uzavírali sedmibojaři v koulařském sektoru. Stráskému se povedl čtvrtý nejdelší pokus 14,67 m, čímž si zároveň vylepšil i osobní maximum. Ještě lepší výkon ale předvedl Francouz Makenson Gletty, který hodem dlouhým 16,95 m výrazně předstihl všechny ostatní sedmibojaře a propracoval se z osmého místa na průběžné čtvrté, čímž odsunul Stráského na osmou příčku.

Kopecký zůstal na chvostu startovního pole i po třetí disciplíně, ve které dokázal zapsat jen 13,79 m. V průběžném pořadí mu na osmé místo Stráského chybí 110 bodů. Vedení dál hájí Ehammer, ke kterému se ale po kouli přiblížil Estonec Johannes Erm ztrácející pouze 61 bodů.

Sprinterka Alfredová má před sebou velký cíl: proslavit Svatou Lucii

První semifinále dne patřilo půlkařkám. Domácí favoritka Jemma Reekieová se ve druhé skupině bezpečně propracovala k nejrychlejšímu času 1:58,28 a po pátém místu z loňské Budapešti bude v nedělním finále usilovat o svou první velkou medaili.

Po ženách nastoupili k semifinálovým běhům na 800 metrů také muži. Z prvního místa postoupil do finále Američan Bryce Hoppel časem 1:45,08, jen o milisekundy pomalejší byl Belgičan Eliott Crestan. Držitel nejrychlejšího času sezony Ital Catalin Tecuceanu si v prvním semifinále pohlídal druhé místo za Španělem Marianem Garcíou.

Halové mistrovství světa v atletice v Glasgow

Finále:

MUŽI:
400 m:
1. Doom (Belg.) 45,25, 2. Warholm (Nor.) 45,34, 3. McDonald (Jam.) 45,65, ...6. Krsek (ČR) 46,47.
3000 m: 1. Kerr (Brit.) 7:42,98, 2. Nuguse (USA) 7:43,59, 3. Barega (Et.) 7:43,64.
60 m př.: 1. Holloway (USA) 7,29, 2. Simonelli (It.) 7,43, 3. Kwaou-Mathey (Fr.) 7,47.
Dálka: 1. Tentoglu (Řec.), 2. Furlani (It.) oba 822, 3. McLeod (Jam.) 821, ...14. Juška (ČR) 768.
Trojskok: 1: Zango (Burk. Faso) 17,53, 2. Triki (Alž.) 17,35, 3. Pereira 17,08.
Sedmiboj (po prvním dnu): 1. Mullings (Bah.) 3637 (60 m: 6,83 - dálka: 769 - koule: 14,49 - výška: 216), 2. Ehammer (Švýc.) 3558, 3. Erm (Est.) 3552, ...8. Stráský 3328 (6,95 - 725 - 14,67 - 198), 10. Kopecký (oba ČR) 3112 (7,10 - 724 - 13,79 - 186).

ŽENY:
60 m
: 1. Alfredová (Sv. Lucie) 6,98, 2. Swobodová (Pol.) 7,00, 3. Dossová (It.) 7,05.
400 m: 1. Bolová 49,17 - světový rekord, 2. Klaverová (obě Niz.) 50,16, 3. Holmesová (USA) 50,24.
3000 m: 1. St. Pierreová (USA) 8:20,87, 2. Tsegayová (Et.) 8:21,13, 3. Chepkoechová (Keňa) 8:22,68.
Tyč: 1. Cauderyová (Brit.), 2. McCartneyová (N. Zél.) obě 480, 3. Moonová (USA) 475, ...6. Švábíková (ČR) 465.

Rozběhy s českou účastí:
Muži:
60 m př
.: 1. Holloway 7,43, ...35. Schubert 7,88 - nepostoupil do semifinále, Svoboda (oba ČR) - nedokončil.

Ženy:
60 m:
1. Alfredová 7,02, ...28. Maňasová (ČR) 7,27 - nepostoupila do semifinále.

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Reakce na tragédii. Hokejisté musí nosit chránič krku, změna se týká i extraligy

5. června 2024  14:02

Nejde o žádnou neočekávanou úpravu. Kvůli tragédii v britském hokeji, kdy hokejistovi Adamu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bývalý útočník hokejové Sparty spáchal sebevraždu. Rodině psali i Češi

5. června 2024  10:51

Norský hokejový útočník Alexander Reichenberg v pouhých 31 letech spáchal sebevraždu. „Sám si...

Udus se rubly! Slovenský bek podepsal v Rusku a hlásí: Lidé mi přejí smrt

3. června 2024  14:04

Stejně jako několik krajanů učinil nepopulární kariérní krok. Takový, o kterém dopředu věděl, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Priske a Feyenoord, je to blízko. Dohodl se na smlouvě, píše nizozemský tisk

2. června 2024  15:47

Fotbalový trenér Brian Priske, zdá se, je blízko odchodu ze Sparty do Feyenoordu Rotterdam. „Je...

Modrý se po odchodu z Komety stal asistentem kouče na farmě St. Louis v AHL

10. června 2024  9:24

Hokejový kouč Jaroslav Modrý se po odchodu z extraligové Komety Brno stal asistentem trenéra v týmu...

Ne kolo, ale tříkolka. Sadílkova zranění Hašek lituje, reprezentace se omlouvá

9. června 2024  20:30,  aktualizováno  10.6 9:22

Od nedělního dopoledne má zranění záložníka Michala Sadílka postupně možná víc pozornosti, než by v...

Golfista Scheffler získal na The Memorial pátý titul v sezoně PGA Tour

10. června 2024  8:52

Americký golfista Scottie Scheffler vybojoval už pátý letošní titul na okruhu PGA Tour. První hráč...

Zázračný všeuměl. Alcaraz už dobyl i antuku, plánuje si vytetovat Eiffelovku

10. června 2024  8:21

US Open 2022. Wimbledon 2023. A čerstvě i Roland Garros 2024. Carlos Alcaraz zkompletoval sbírku...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...