Rekordman Pešava: Nové technologie bot? Divočina, dokážou zázraky

  11:53
Letos jeho český rekord v půlmaratonu, 1:01:31, oslaví 25. výročí. „Už tolik?“ usměje se nevěřícně Jan Pešava. Český běžec, který drží rovněž národní maxima na třech a deseti kilometrech, si v lednu připomněl i významné životní jubileum v podobě padesátých narozenin. Atletiku dál sleduje a podporuje dceru ve florbalové kariéře.

Jan Pešava, český rekordman v půlmaratonu a běhu na 3000 a 10 000 metrů, na vyhlášení ankety TOP běhy 2021 | foto: ČAS Tomáš Edlman

Jak na váš rekordní půlmaraton, který vám na MS v Košicích 1997 vynesl 16. místo, vzpomínáte?
Už je to dlouho a mluvit o vzpomínkách je těžké, protože ze závodu si toho člověk moc nepamatuje, uteče to jako voda a jste v rauši. Ale po závodě přišla určitě veliká euforie, takový čas ani umístění jsem nečekal.

Překvapuje vás, že i po 25 letech zůstává váš čas stále nepřekonaný?
Mám ještě dva juniorské rekordy z roku 1990 (5 000 m za 13:55,02) a z roku 1991 (10 000 m na 29:44,04), to už je 32 let. Když jsem skončil s běháním, tak mi můj trenér říkal, že bude starý dědek nad hrobem a že naše rekordy ještě nikdo nepřekoná. A pomaličku už se to naplňuje. Člověka to samozřejmě vnitřně těší, ale na druhou stranu je až podivuhodné, že se tomu za tak dlouhou dobu nikdo ani nepřiblížil.

Co to vypovídá o stavu české atletiky?
Já byl od roku 2000 do roku 2018 úplně mimo atletiku, žil jsem si vlastní život. Ale pak se mi zbláznil synátor, který začal běhat, tak jsem se do toho kolotoče zase vrátil. A pocity z toho, aspoň co se týče běhaní, nebyly úplně ideální. Vidím pár problémů, které souvisí i se společenským vývojem, s tím, jak jsou děcka vychovávaná, jak je kdo ochotný podstoupit námahu a odříkání. Hlavně mi chybělo tréninkové nadšení a nasazení v tom duchu, co jsme absolvovali my.

Trénink byl dříve propracovanější a vládla silná konkurence, říká rekordman Pešava

Na co jste tedy byl zvyklý?
Zažil jsem přípravu na sportovních třídách sportovního gymnázia v Jablonci. Moje generace byla vychovávaná už od deseti let, ale na všeobecné a dlouhodobé přípravě. To se teď u dětí neděje, hned se přeskočí na specializaci, všechno se urychluje a zapomíná se, že sport je o dlouhodobých věcech. Tak mi to aspoň připadá.

Mohla k tomu přispět i covidová pandemie?
Už se to dělo dřív, covid to jen akceleroval. Dcera hraje florbal, takže se občas podílím na kondiční přípravě děvčat od 15 do 20 let ve florbalu. A je vidět, že celý systém je špatně. Není to jen o covidu, děcka chodí ze škol úplně nepřipravená. Patnáctileté šestnáctileté holky neumí udělat kotrmelec. Když po nich chci, aby vylezly po tyči, tak to neudělá skoro nikdo. A když za covidu ani nebyly tělocviky… Je to šílené. Všeobecná sportovní průprava není.

Naopak přibylo nadšenců do běhání.
První boom byl někdy po roce 2010, kdy se běhání stalo moderní. A za covidu tím, že spousta lidí seděla doma na home office, pohyb vyhledávali. Jen mně se to teda nepodařilo.

Jan Pešava

Opravdu?
Bohužel, jen jednou týdně se jdu proběhnout nebo na kolo. Víc se k tomu vzhledem k práci nedostanu. A dcera hraje florbalovou extraligu za Olomouc, tak s ní dvakrát týdně jezdíme na tréninky, pak i na zápasy. Je to taková otročina a s manželkou nám na sebe nezbývá moc času.

A váš syn, který v roce 2020 vyhrál na mistrovství republiky do 22 let závod na 5 000 metrů?
Právě po tom mistrovství ukončil kariéru, protože začal studovat medicínu. Pořád běhá, ale ne na vrcholové úrovni, to nejde skloubit. Ale třeba až překoná ty první nejnáročnější roky studia, zase začne běhat víc.

Když se ještě vrátíme k vrcholové atletice, co říkáte na aktuální vymoženosti jako světelné vodiče pro rekordy či supermoderní tretry?
Světelný zajíc není žádná novinka, my jsme ho měli už v osmdesátých letech nainstalovaný v jablonecké hale a dalo se podle něj běhat. A byť to bylo trochu amatérsky udělané, fungovalo to. A nové technologie bot? To už je asi extrém a divočina. V životě jsem to na nohách neměl, ale co mi říkal synátor, tak to asi opravdu dokáže dělat zázraky.

V letošní sezoně mají atleti mistrovství světa a hned za necelé tři týdny mistrovství Evropy. Co říkáte tak nabitému programu?
Samotné dva vrcholy asi jsou realizovatelné. Ale pro nás byl zásadní ještě třetí vrchol, a to splnit nominační kritérium. To už je horší, protože se musí plnit do nějakého termínu x týdnů před samotnou soutěží. A mít dlouhodobou formu třeba šest týdnů je extrémně náročné. Samozřejmě závodníci z top špičky jako třeba Ingebrigtsen, pro kterého zaběhnout limit nic není, se soustředí jen na tu samotnou akci. Ale my jsme museli splnit kritérium, které bylo třeba na úrovni českého rekordu, a ještě ukázat formu na té top soutěži. To už je v podstatě nerealizovatelné.

TOP běhy ocenily Mäki i Kratochvílová

Jan Pešava se jakožto člen Zlatého klubu českých vytrvalců zúčastnil slavnostního vyhlášení nejvýznamnějších běžeckých událostí uplynulého roku TOP běhy 2021.

V kavárně v centru Prahy s výhledem na Národní divadlo se sešli nejvyšší svazoví představitelé, předseda ČAS Libor Varhaník a ředitelka Karolína Farská, spolu s pořadateli dvou desítek běžeckých podniků a poprvé také se zástupci časoměřičů. Aktivní elitní běžce zastupovala finalistka olympiády mílařka Kristiina Mäki, ocenění předávali patronka akce a světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová a další legendy včetně Pešavy.

Předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník a legendární běžkyně Jarmila Kratochvílová na vyhlášení ankety TOP běhy 2021

„Dovolím si vám především poděkovat,“ hovořil Varhaník k pořadatelům. „Vy jste byli ti, kteří jste dávali naději. Byli jste mnozí na hranici přežití, mluvím teď hlavně k nepřítomným, a i my jsme hledali cesty, abychom motivovali, že bude líp. Běhání v těžkých dobách lidem pomáhalo. Před tím jsme si zvykli, že závody rostly co do počtu běhů i účastníků. Věřím, že se zase čísla vrátí a lidé najdou cestu, aby se bavili pohybem.“

Vítězové ankety:

Kategorie Festival: T-Mobile Olympijský běh (5 001 účastníků)
Kategorie Seriály: Běhej Lesy (9 267)
Kategorie Akce: Compressport Třeboňský půl/maraton/10 km (2 052)
Kategorie Závod: Vltava Run (3 262)

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon

  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Euro 2024: Los skupin, program zápasů, postupový klíč, stadiony

10. června 2024  16:31

Čeští fotbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy 2024 v Německu střetnou s Portugalskem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Reakce na tragédii. Hokejisté musí nosit chránič krku, změna se týká i extraligy

5. června 2024  14:02

Nejde o žádnou neočekávanou úpravu. Kvůli tragédii v britském hokeji, kdy hokejistovi Adamu...

Bývalý útočník hokejové Sparty spáchal sebevraždu. Rodině psali i Češi

5. června 2024  10:51

Norský hokejový útočník Alexander Reichenberg v pouhých 31 letech spáchal sebevraždu. „Sám si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani Pastrňák nepřesvědčil. Šéf NHL líčil, proč Češi přijdou o očekávaný turnaj

10. června 2024  13:19

Mluvil bezmála čtyřicet minut, o platových stropech, rozšiřování NHL... Pozornost si ale při...

Překvapení od rodiny, nešťastný dotek. Výkon mě mrzí, přiznala Švábíková

11. června 2024  7:02

Řím (Od naší zpravodajky) Z tribun kousek od tyčkařského sektoru ji v pondělním finále podporovala celá rodina. „Přijeli fakt...

Peníze, centra, nová generace. A italští atleti na evropském kolbišti dominují

11. června 2024  6:58

Řím (Od našeho zpravodaje) Na hlavu si nasadil přilbu římského setníka a na ramenou mu vlála italská vlajka. Moderátor spolu s...

Náš nejlepší zápas, shodli se fotbalisté. Vadilo jim zdržování a polehávání

11. června 2024  6:53

Ještě než dal slovenský sudí Michal Očenáš pokyn, aby se mohl Patrik Schick rozběhnout k...

Že jsme cirkus Ústí? Nevadí mi to, tvrdí Kubáň. Na postup vydá rekordní rozpočet

11. června 2024  6:30

Způsobili humbuk mimo hřiště, na něm už to taková sláva nebyla. Ústečtí fotbaloví Galácticos v...

Imunita v 1 kapsli: Soutìžíme o roèní balení pøípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...