Jakub Štvrtecký na støelnici bìhem štafetového závodu v Ruhpoldingu

Jakub Štvrtecký na střelnici během štafetového závodu v Ruhpoldingu | foto: Petr Slavík, Český biatlon

Střelecký zmar. Češi v Ruhpoldingu pětkrát kroužili a skončili osmnáctí

  • 486
Pět trestných kol, dvanáct dobíjení. Místo boje o přední příčky snaha o to, aby nebyli dojeti o kolo. Českým biatlonistům se štafeta v německém Ruhpoldingu vůbec nevydařila a ve složení Adam Václavík, Mikuláš Karlík, Jakub Štvrtecký a Michal Krčmář skončili osmnáctí. Z vítězství se radovali Rusové.

I přes nepřesvědčivý výsledek Češi udrželi desátou příčku v pořadí národů, která zaručuje pět biatlonistů v Pekingu. Pomohlo jim k tomu, že ani Slovincům, již je z jedenáctého místa pronásledovali, se nedařilo a byli třináctí.

Už po druhé střelbě bylo jasné, že Češi nejvyšší pozice atakovat nebudou. Václavík vestoje poslal štafetu na tři trestná kola a reprezentanti byli předposlední.

ONLINE

Závod jsme sledovali podrobně

„Byl to totální blackout,“ soukal ze sebe Václavík v České televizi. „Seběhlo se to hrozně rychle. Měl jsem z toho asi strach. Nevím, neomluvitelný výpadek a mrzí mě to vůči klukům.“

Nebyl však sám.

Karlík svůj druhý úsek ještě zvládl. První položku absolvoval čistě, při druhé sice třikrát dobíjel, ale na trestné kolo nemusel.

Jenže pak přišel úsek Štvrteckého. 

Český mladík přidal vestoje na konto další dvě trestná kola a na finišmana Krčmáře zbyl už jen boj o čest a snaha, aby nebyl dojet o kolo.

„Bylo to jako ve sprintu. Najednou jsem tam měl dvě kola, ani jsem nevěděl jak. Mrzí mě to,“ líčil Štvrtecký.

Krčmář se dojetí o kolo vyhnul, dokonce si o několik pozic polepšil. Po dvou dobíjeních i tak však dorazil do cíle s propastnou ztrátou 5:05 minuty na 18. pozici. Za ním finišovali už jen Estonci, Američané a Japonci. Rumuni, Poláci a Kazaši byli dojeti o kolo.

Z vítězství se radovali Rusové. Rozhodli o něm na sedmé položce, kdy Maxim Cvetkov zastřílel čistě a odpoutal se od jejich největších soupeřů Bělorusů.

Cvetkov si poradil i s poslední palbou a i když se k němu v závěrečné běžecké části blížil Němec Philipp Nawrath, cílovou pásku proťal se sedmisekundovým náskokem.

Třetí byli Bělorusové, čtvrtí Italové a pátí Francouzi, kteří nepotvrdili roli největších favoritů. I oni totiž museli jednou na trestné kolo.

O drama se postarali i Norové.

Ačkoliv Seveřané, kteří nastoupili bez svých největších hvězd, do cíle dorazili daleko za prvními závodníky, ve výsledkové listině nakonec obsadili slušnou sedmou příčku.

Po druhé položce totiž Aleksander Fjeld Andersen reklamoval, že do jeho terče střílela švédská štafeta a on na trestná kola zamířil neoprávněně. Rozhodčí protest uznali a odečetli z času Norů dvě minuty.

Jak se vše odehrálo

Parádní podmínky. I tentokrát si Ruhpolding přichystal pro biatlonisty ideální zimní počasí. Sluníčko, pod nulou, na střelnici bezvětří. Co víc si přát?

Favorité krouží. I přes to se však na střelnici chybovalo. Po první položce museli kroužit Francouzi, při neúčasti norských hvězd největší favorité, a byli předposlední. Na čelo se dostali Němci, rozdíly ale byly malé.

Václavík dobíjí. Mezi nejlepšími se pohyboval i Václavík. Ten sice na první položce jednou minul, rychle se ale opravil. Ze střelnice odjížděl jako osmý a ve druhém běžeckém okruhu se dotáhl do čelní skupinky.

Hrůzná položka. Nadějný úsek však Václavík zazdil při střelbě vestoje. Z prvních pěti ran netrefil ani jeden terč, nakonec musel na tři trestná kola. Češi se tak propadli na předposlední místo s mankem 1:41 minuty.

VÝSLEDKY: Přehled závodů v biatlonové sezoně 2021/22

Zmatky. Hůře na tom byli už jen Norové. Co se to děje? Někdo jiný mi střílel do terčů? Druhá položka Andersena se proměnila v totální zmatek. Nakonec Nor zamířil na dvě trestná kola a na vedoucí Američany ztrácel přes dvě a půl minuty.

Karlík se posunul. Karlík svou první položku zastřílel čistě a mírně se posunul. I tak se však Češi stále pohybovali na dvacátém místě s už více než dvouminutovým mankem na čelo.

Mikuláš Karlík na trati štafetového závodu v Ruhpoldingu

Dobíjení. Střelba vestoje se už Karlíkovi tolik nevydařila a musel při ní využít tři náhradní náboje. Stále se držel na dvacáté příčce, jeho manko vzrostlo na 2:40 minuty.

Norové si virtuálně polepšili. Vedení se neustále měnilo, v polovině závodu v něm byli Italové. Polepšili si i Norové, rozhodčí totiž uznali jejich protest a odečetli jim dvě minuty ztráty. Předávkou tedy projeli jako poslední, ve výsledkové listině však byli patnáctí.

Ve druhé desítce. Štvrtecký převzal štafetu na dvacáté příčce. První střelba se mu vydařila a o jedno místo si polepšil. Na čele se mezitím usadili Rusové a Bělorusové.

Další kroužení. Podobně jako Václavík však i Štvrtecký vestoje propadl. Dvakrát zamířil na 150metrové kolo a pohoršil si na dvaadvacátou příčku s propastnou ztrátou 4:17 minuty.

Už bez kol. Krčmář předvedl z českých zástupců nejlepší úsek. Nepálil bezchybně, ovšem jedno dobíjení na obou položkách bylo v kontextu celého závodu slušné. Do cíle dorazil osmnáctý. Slavili Rusové, kteří se na sedmé položce odpoutali od Bělorusů a náskok udrželi až do cíle.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo)

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Rusko (Chalili, Serochvostov, Loginov, Cvetkov) 1:11:06,1 (0 tr. okruhů+4 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Rees, Doll, Nawrath) -7,0 (0+2), 3. Bělorusko (Labastov, Lazuski, Vorobej, Smolski) -23,0 (0+6), 4. Itálie -53,7 (0+5), 5. Francie -1:15,0 (1+10), 6. Ukrajina -1:44,9 (0+6), 7. Norsko -2:00,6 (0+10), 8. Švédsko -2:10,6 (1+12), 9. Kanada -2:32,0 (2+12), 10. Švýcarsko -2:51,1 (0+11), ...18. ČR (Václavík, Karlík, Štvrtecký, Krčmář) -5:05,6 (5+12).


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)