Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak si to dříve ani nedokázaly představit. Z českého a slovenského zbrojního zákulisí jdou dokonce zvěsti, že Slovensko změní objednávku letounů F-16 na modernější F-35. Slovenské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že o ničem takovém nejednalo a ani nejedná.

VIDEO: Lockheed Martin představuje stihačku F-35 Lightning II

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Po dvaceti letech spokojeného provozování švédského letounu Gripen se má v České republice mezi odborníky za to, že je čas na změnu. A tou změnou, kterou podpořil i stejný nákup v Polsku, by mohlo být čtyřiadvacet „stealth“ letounů F-35. Zajímavé věci se však, zdá se, začaly dít u našich slovenských sousedů.

Několik na sobě nezávislých zdrojů potvrzuje, že oddálení dodávek ze strany Lockheed Martin, které již bylo slovenské straně oficiálně oznámeno, přimělo část vysoce postavených slovenských představitelů uvažovat o tom, že by byla objednávka F-16 stornována. Výrobci, společnosti Lockheed Martin, by zřejmě nevznikly žádné větší logistické potíže, zákazníků na F-16V je stále mnoho a zatím nebyly vyrobeny ani F-16 pro Bahrajn, který své stroje dostane před Slováky.

První slovenští piloti absolvují v USA výcvik na nové stíhačky F-16.

Na rozdíl od očekávaného nahrazení F-16 dlouho preferovaným Gripenem, který byl s F-16 ve finále slovenského výběrového řízení, se však údajně v bratislavských armádních kuloárech mluví o tom, že by se Slovensko dalo cestou pořízení letounů 5. generace. Změnu v uvažování samozřejmě přinesla zejména válka na Ukrajině, která se Slovenska týká o dost více než České republiky, protože Slovensko má s Ukrajinou necelých 100 kilometrů společné hranice a ruská vojska operují na území bezprostředně sousedícím s východními oblastmi Slovenska.

Rozdělení československého letectva

Rozpadající se Československo dělilo společný majetek zpravidla v poměru dvě ku jedné. Stejný poměr platil i pro dělení výzbroje armády, významnými výjimkami však byly letouny MiG-23, které všechny zůstaly v Česku, a modernější MiG-29, kterých obě nově vzniklá letectva dostala deset. Nové slovenské letectvo k nim obdrželo také sedmdesát MiGů-21 několika verzí a čtyřiatřicet bitevních letounů Su-25 a Su-22. Zatímco česká armáda se však záhy moderních letounů MiG-29 zbavila a do druhé poloviny 90. let spoléhala na letouny MiG-23ML, Slovensko za Mečiarovy vlády odebralo z Ruska v rámci deblokace starých sovětských dluhů dalších čtrnáct MiGů-29, a na konci století tak páteř jeho letectva tvořilo hned dvacet čtyři legendárních „devětadvacítek“.

Základní verzí, kterou slovenské letectvo provozovalo, je 9-12, známá na Západě pod označením MiG-29A. První verze oblíbené „devětadvacítky“ byla typickým produktem studené války, v mnoha ohledech skvělé, ale vysloveně „spotřební“ sovětské letouny, u kterých se nepředpokládala dlouhá životnost. A protože i nejnovější slovenské „devětadvacítky“ už jsou přes čtvrt století staré, jeví kromě morálního zastarání také známky výrazného fyzického opotřebení.

Všechny problémy s ruskou technikou měl před koncem roku 2023 jednou provždy vyřešit přílet prvních sedmi letounů F-16, bohužel covid a zpoždění ve výrobě s ním spojená zapříčinila odklad a dostala slovenské letectvo do nezáviděníhodné situace.

Český výběr

Česká republika má přeci jen problémů o něco méně. Ze staré sovětské techniky už letectvo přešlo na moderní, a to zejména díky dvojici typů L-159 a JAS 39 Gripen. Gripeny má Česká republika pronajaté od Švédska do roku 2027 s možností dvouleté opce. Protože termíny dodání nových letounů se prodlužují, vznikla proto ještě za předchozí vlády výběrová komise, která měla politikům doporučit další řešení ochrany vzdušného prostoru nadzvukovým letectvem. Komise nakonec konstatovala, že se dá buďto pokračovat v provozování současného typu letounů s případným odkupem a zvýšením počtu, nebo že je možné přejít na jinou platformu.

Čtrnáct letadel, které naše letectvo doposud používá, je však minimem a všeobecně panuje shoda, že minimální počet letounů pro AČR je čtyřiadvacet kusů. Pokud by byl vypsán tendr, je možné počítat s typy F-16 a F/A-18, které se účastnily výběru už před dvaceti lety. Dnes by šlo samozřejmě o nové verze F/A-18E/F nebo F-16V. Námořní „osmnáctka“ však u nás příliš velké šance nemá, stejně jako F-15 od stejného výrobce. O F-16 se uvažovalo, slavný „Viper“ však má velkou konkurenci v mladším bratříčkovi F-35 Lightning II. Z evropských konstrukcí se dá uvažovat o typech Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. Druhý jmenovaný v posledních letech získal několik zajímavých kontraktů, například v Chorvatsku, a o jeho nákupu v ČR mluvila také francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

Obecně se však předpokládá, že další nájem gripenů, ať už současných, nebo nové verze E/F, spolu s nákupem americké F-35 jsou jediné schůdné varianty, které nyní přichází do úvahy. Česká republika, pokud bude nakupovat F-35 (a v současné době tomu vše nasvědčuje), má nejvyšší čas na objednávky, protože zákazníků na superdrahou F-35 přibývá a termín 2027 není z hlediska výměny páteřního typu vojenského letectva opravdu příliš daleko.

V případě nutnosti podle neoficiálních informací dokonce existuje možnost, že by Česká republika převzala starší verze F-35 přímo od amerického letectva, stejně jako tomu bylo v roce 2004 s letouny Gripen, které měly původně posílit letectvo Švédského království.

Pokud by však došlo k objednávce na české straně, není vyloučeno, že by se k ní přidalo také Slovensko, a to nejen v rámci jednání o vojenské spolupráci, která nyní mezi oběma ministerstvy probíhají. Na možnost, že by letouny F-35 za původně objednané F-16 pořídilo kromě očekávaného českého také slovenské letectvo, jsme se zeptali tiskové mluvčí slovenského ministerstva obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkové. Ta však jakákoli jednání v tomto smyslu popřela: „Informace se nezakládá na pravdě, o ničem takovém jsme nejednali a ani nejednáme.“ Zprávy o slovenském zájmu o letouny F-35 tedy zůstávají nadále nepotvrzenými.

Na vývoj v obou letectvech si budeme muset počkat, jisté je, že informace, které putují kuloáry ministerstev obrany v Praze i Bratislavě, nám zajistí řadu překvapení.

Aktualizace: Doplnili jsme citaci mluvčí slovenského ministerstva obrany

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 713 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 91 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Před 100 lety zemřel v sanatoriu u Vídně světoznámý spisovatel Franz Kafka

v diskusi je 1 příspěvek

3. června 2024

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel před 100 lety, třetího června 1924,...

Boeingu se podařilo překonat smůlu a vyslal lidi do vesmíru

v diskusi je 10 příspěvků

5. června 2024  14:38,  aktualizováno  16:53

„Je to sice dál, ale zato horší cesta,“ mohou si připomenout nesmrtelnou hlášku ze Sněženek a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Herec Josef Bláha se proslavil jako Brůžek či akademik Filip

v diskusi je 18 příspěvků

8. června 2024

Čtyřruký pohádkový ředitel z Dívky na koštěti, Vrah Halík z detektivky Na kolejích čeká vrah či...

Zahynul astronaut, který v roce 1968 pořídil ikonický snímek východu Země

v diskusi je 6 příspěvků

10. června 2024  8:11

Ve věku 90 let zemřel autor ikonického snímku „východu Země“ William (Bill) Anders. Americký...

KVÍZ: Jak znáte operaci Overlord a v ní používanou techniku?

v diskusi nejsou příspěvky

10. června 2024

Letošního 6. června jsme oslavili 80. výročí začátku spojenecké invaze do severní Francie. Co o...

Krásná hudba i vlastenectví. Dílo Bedřicha Smetany okouzluje dodnes

v diskusi je 6 příspěvků

9. června 2024

Před 100 lety byl u příležitosti výročí narození Bedřicha Smetany v Jabkenicích za účasti 20 tisíc...

Legenda, která nesmí chybět. Užijte si slavný Spitfire v různých verzích

v diskusi jsou 4 příspěvky

9. června 2024

Končí týden, který byl ve znamení Dne D – jedné z nejdůležitějších operací druhé světové války....

Obstála dìtská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníèku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...