Nobelovu cenu za fyziku získala možnost sledovat attosekundové procesy

  11:15aktualizováno  12:22
Úterní program vyhlašování Nobelových cen se tradičně věnuje fyzice. Loni se laureáty stali tři vědci za popis kvantové provázanosti. Letos se ocenění dostalo zkoumání světa elektronů uvnitř atomů a molekul.

VIDEO: Nobelovu cenu za fyziku získala možnost sledovat attosekundové procesy

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky francouzského profesora Pierra Agostiniho působícího na Státní univerzitě v Ohiu, maďarského profesora Ference Krausze, který je ředitelem Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku a profesorku Anne L’Huillierovou, která působí na univerzitě ve švédském Lundu. Ocenění získali za „demonstraci způsobů, jak vytvořit extrémně krátké světelné pulsy, které lze využít k měření rychlých procesů, při nichž se elektrony pohybují nebo předávají energii“.

Všichni tři vědci přispěli k tomu, že lze pohyb na úrovni elementárních částic sledovat jakoby ve zpomaleném záběru. Pohyb elektronů lze přitom měřit v attosekundách, přičemž attosekunda je tak krátká, že jich je za jednu sekundu tolik, kolik sekund uplynulo od vzniku vesmíru.

Nobelovu cenu za fyziku za rok 2023 ocenila výzkum experimentálních metod, které mohou zkoumat attosekundové procesy v hmotě. Jak krátká je attosekunda, to ukazuje snímek z prezentace.

„Rychle se měnící události se při lidském vnímání prolínají, stejně jako film, který se skládá ze statických obrazů, je vnímán jako nepřetržitý pohyb. Experimenty laureátů přinesly tak krátké světelné pulzy, že se měří v attosekundách, a ukázaly tak, že tyto pulzy lze využít k získání obrazu procesů uvnitř atomů a molekul,“ přibližují přínos vědců odborníci z výboru, který ceny uděluje.

Jejich výzkum se datuje do minulého století, kdy v roce 1987 zjistila, že při průchodu infračerveného laserového světla vzácnými plyny vzniká mnoho různých světelných vln s daným počtem cyklů pro každý cyklus laserového světla.

Schéma celého experimentu, který vedl k udělení Nobelovy ceny za fyziku za rok 2023. Ocenění tři vědci postupně vyvinuli experimentální metody, které generují attosekundové pulzy světla pro studium dynamiky elektronů v hmotě.

„To je způsobeno tím, že laserem generované světlo interaguje s atomy v plynu; dodává některým elektronům dodatečnou energii, která je pak vyzařována jako světlo,“ vysvětlují akademici.

Na tento výzkum pak mohli navázat další fyzici. V roce 2001 se tak Pierru Agostinimu podařilo vyrobit a prozkoumat sérii po sobě jdoucích světelných pulzů, kdy každý pulz trval pouhých 250 attosekund. Ve stejné době pracoval Ferenc Krausz s jiným typem experimentu, který umožnil izolovat jediný světelný puls trvající 650 attosekund.

„Nyní můžeme otevřít dveře do světa elektronů. Attosekundová fyzika nám dává možnost porozumět mechanismům, které jsou řízeny elektrony. Dalším krokem bude jejich využití,“ říká ve zprávě Eva Olssonová, předsedkyně Nobelova výboru pro fyziku.

Podle odborníků se využití nabízí v mnoha různých oblastech. Například v elektronice je důležité pochopit a řídit chování elektronů v materiálu. Attosekundové pulzy lze také využít k identifikaci různých molekul, například v lékařské diagnostice.

Možné využití experimentů, za které tři vědci obdrželi Nobelovu cenu za fyziku za rok 2023: - Kontrola umístění elektronů v molekule - Ultrarychlé polovodičové přepínání z izolantu na vodič - molekulární „otisky prstů“ aplikované na biologické vzorky (krevní plazma)

Předchozí ocenění za kvantová provázanost nebo výzkum klimatu

V loňském roce ocenění dostali Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger za experimenty s provázanými fotony. Díky jevu označovanému jako kvantová provázanost ukázali, že to, co se stane s jednou částicí v provázaném páru, určuje, co se stane s druhou, i když jsou ve skutečnosti příliš daleko od sebe, než aby se mohly navzájem přímo ovlivnit.

Předloni se laureáty Nobelovy ceny za fyziku stali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi za práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu.

Podle společnosti Clarivate Analytics, která předpovídá laureáty Nobelovy ceny na základě významného dopadu citací na výzkum, měli šanci na zisk letošní ceny za fyziku mimo jiné britský experimentální fyzik Stuart Parkin za výzkum v oblasti spintroniky, která využívá vlastností elektronů k uchovávání, přenosu a zpracování informace. Dalším favoritem je italsko-americký vědec Federico Capasso, který přispěl k vynálezu a zlepšení kvantového kaskádového laseru.

Společnost Clarivate Analytics zmínila také jako nadějnou uchazečku Američanku Sharon Glotzerovou, která demonstrovala roli entropie při samoorganizaci hmoty.

Podle agentury AFP se před vyhlášením Nobelovy ceny za fyziku upínala pozornost kromě spintroniky na antarktické zařízení IceCube, kde se vědcům podařilo vůbec poprvé zaznamenat vysokoenergetická neutrina, která nepocházejí z naší sluneční soustavy.

Od roku 1901 bylo vyhlášeno 116 Nobelových cen za fyziku s tím, že v letech 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 a 1942 nebyly tyto ceny udělovány. V těchto letech výbor udělující ceny žádné neshledal žádné z posuzovaných děl tak významným, aby ocenění získalo nebo se projevil vliv první a druhé světové války.

Celkem bylo oceněno 221 laureátů, přičemž fyzik John Bardeen získal cenu dvakrát. Laurátkami v tomto oboru se staly také čtyři ženy: v roce 1903 Marie Curie, rozená Sklodowská, v roce 1963 Maria Goeppert-Mayerová, v roce 2018 Donna Stricklandová a v roce 2020 Andrea Ghezová.

Nobelovský týden

V pondělí dostali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství maďarsko-americká biochemička Katalin Karikóová a americký imunolog Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19.

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

V příštích dnech budou následovat jména držitelů cen za chemii, literaturu a za mír. V pondělí 9. října bude letošní předávání Nobelových cen zakončeno oceněním za ekonomické vědy.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která činí 10 milionů švédských korun (22,6 milionu korun). Laureáti ocenění slavnostně převezmou 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, na základě jehož závěti jsou ceny udělovány.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 714 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 91 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Boeingu se podařilo překonat smůlu a vyslal lidi do vesmíru

v diskusi je 10 příspěvků

5. června 2024  14:38,  aktualizováno  16:53

„Je to sice dál, ale zato horší cesta,“ mohou si připomenout nesmrtelnou hlášku ze Sněženek a...

Bush starší ukončil studenou válku. Kvůli recesi ale prohrál souboj s Clintonem

v diskusi je 9 příspěvků

12. června 2024

Během své kariéry byl ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA), viceprezidentem i šéfem Bílého...

OBRAZEM: Nejnebezpečnější systém MHD v USA je pozemní lanovka v San Franciscu

v diskusi nejsou příspěvky

12. června 2024

Pozemní lanovka patří mezi největší atrakce San Franciska. Vyhledávanější je snad jen věznice...

Nenechte si Microsoftem diktovat, jak má vypadat hlavní panel Windows 11

v diskusi je 11 příspěvků

12. června 2024

O užitečnosti hlavního panelu ve Windows 11 se vedou dlouhé diskuse. Někteří ho nesnášejí a rádi by...

Astronomové jsou překvapeni, kde na Marsu objevili jinovatku

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024  10:58

Na vrcholcích jedněch z největších hor ve Sluneční soustavě – gigantických sopkách ležících v...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...