Dožiju se míru s Palestinci, snil Peres. Svrhl pro něj i vlastní vládu

  12:31
Šimon Peres svůj život i kariéru zasvětil usmíření s Palestinci. Sklidil za to obdiv i Nobelovu cenu, doma si ovšem vysloužil i nálepku zlomyslného pleticháře. Dlouho se mu nedařilo vyhrát žádné volby, po těch posledních - prezidentských - ho však národ začal milovat. Příběh zesnulé hlavy Státu Izrael připomíná pohádku, míní historik.
Šimon Peres.

Šimon Peres. | foto: Reuters

Izrael přišel ve středu ráno o státníka, jehož profesní životopis by mu leckdo mohl závidět. Šimon Peres třikrát sestavil izraelskou vládu, tři různí premiéři ho postavili do čela diplomacie, dvakrát byl šéfem obrany a do ministerského křesla usedl i ve dvou dalších resortech: financí a dopravy.

Šimon Peres zemřel po mrtvici

Bývalé hlavě státu bylo 93 let.

Když musel Moše Kacav v roce 2007 opustit prezidentskou rezidenci v Jeruzalémě, aby ji později vyměnil za vězeňskou celu kvůli znásilnění své podřízené, Perese poslanci Knesetu vynesli až na post hlavy státu. Ve vysoké politice strávil těžko uvěřitelných 65 let.

25. září 2014

Peres, poslední státník z generace zakladatelů samostatného Státu Izrael, si však obdiv světových lídrů nevysloužil za svou sbírku politických titulů. Oceňují jej jako vizionáře, který desítky let vytrvale mířil za jediným cílem: dosáhnout míru mezi Izraelem, Palestinci a všemi státy v okolí. Ještě v polovině 90. let počítal s vytvořením jordánsko-palestinské federace, od roku 1999 podporoval nezávislý palestinský stát.

Sázíme jabloň, říkal o míru. Izraelci ho měli za snílka

„Jsem si téměř jist, že již za svého života zažiji mír na Blízkém východě. I kdybych si jej měl o rok či dva prodloužit,“ prohlásil Šimon Peres před několika lety. Jeho sen se nenaplnil - světová média dodnes chrlí zprávy o útocích proti vojákům, policistům i běžným občanům židovského státu na územích, které Izrael podle Palestinců nezákonně obsadil. A také o ostřelování Pásma Gazy, které naopak příležitostně podniká izraelská armáda.

Neutichl boj o Golanské výšiny ani spory o Chrámovou horu. A přestože je Izrael přesvědčený o své neotřesitelné vládě nad celým Jeruzalémem, kterou v roce 1980 stvrdil i zákonem, Palestinci i většina světa včetně OSN má jiný názor.

Před několika dny navíc v Ankaře - střelbou a řinčením nožů - ožily vzpomínky na námořní blokádu Pásma Gazy, při níž izraelské komando zabilo aktivisty plující k městu s humanitární pomocí (psali jsme o tom zde).

Mír vypadá jinak. Byl to však právě Šimon Peres, kdo k němu podle bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího vydláždil cestu. „Budoucí generace po ní jednoho dne půjdou bok po boku,“ prohlásil ve středu někdejší šéf Bílého domu.

Toho, že mít mezi Izraelem a Palestinou je běh na dlouhou trať, si byl dobře vědom i samotný Peres. „Sázíme jabloň, ne rajčata,“ odpovídal kritikům, kteří ho kvůli ambiciózním plánům na usmíření národů označovali za naivku.

Zejména izraelská pravice do něj často rýpala za příliš snílkovské a někdy i propalestinské postoje. Politik trpělivě opakoval, že plody jeho práce bude moci Blízký východ sklidit, až skutečně dozrají.

Je nebezpečný, napsal muž, který Perese přivedl do politiky

Do vysoké politiky zasvětil Šimona Perese již koncem čtyřicátých let David ben Gurion, pozdější izraelský premiér. A také muž, který o Peresovi později ve svých pamětech napsal tato slova: „Je zlomyslný, nebezpečný a nesmí dostat žádnou funkci.“

Migrant z Voložinu

Šimon Peres pocházel z běloruského Voložinu, kde se narodil 2. srpna 1923. Do Izraele přestěhoval s rodiči jako jedenáctiletý.

Odchod mu pravděpodobně zachránil život - po obsazení východní Evropy nacisté vyvraždili drtivou většinu běloruských Židů včetně Peresových příbuzných.

Už jako student se stal členem polovojenské organizace Hagana, která usilovala o ustavení židovského státu.

Během druhé světové války spoluzakládal galilejský kibuc Alumov a působil v mládežnické sekci v odborové ústředně Histadrut.

Už za první arabsko-izraelské války v letech 1948-1949 však Peres odpovídal za nákupy pro armádu. Funkcí však nakonec vystřídal celou řadu. Nezlomilo ho ani pět volebních porážek, které během své kariéry utržil jako šéf Strany práce.

Své cíle se ostatně nebál prosazovat ani proti vůli vlastního premiéra: Když předseda vlády Jicchak Šamir na přelomu 80. a 90. let zarazil jeho snahy o uspořádání mezinárodní konference o Palestině, které by se účastnily světové mocnosti, Peres - tehdy v roli ministra financí - se po tajné dohodě s ultraortodoxní stranou Sefardských strážců Tóry rozhodl celý kabinet svrhnout.

To se mu podařilo, aliance se však nakonec rozpadla a novou vládu opět sesravil Šamir. Celá aféra vstoupila do dějin Izraele jako „špinavý trik“.

Rabin, Peres a Jásir Arafat získali společně Nobelovu cenu

U jednoho triku přitom nezůstalo. Expremiér Jicchak Rabin, Peresův dlouholetý přítel, jej ostatně označil za notorického pleticháře. „Většinu svého politického života patřil Peres k nejméně milovaným politikům v Izraeli. Byl synonymem špinavé, zákulisní a intrikánské politiky,“ řekl o něm historik Tom Segev.

I proto zřejmě Peres nikdy nezazářil v žádném všelidovém hlasování. „Od zvolení prezidentem jej ale většina lidí začala milovat. Je to skoro jako pohádka,“ doplnil Segev.

Tou dobou už byl Šimon Peres držitelem Nobelovy ceny míru - získal ji v roce 1994 spolu s (o rok později zavražděným) Rabinem a palestinským vůdcem Jásirem Arafatem za vyjednání mírové smlouvy, která byla nakonec podepsána přímo v Oslu.

Z vysoké politiky se Peres stáhnul v roce 2014, když mu vypršel prezidentský mandát. O další sedmileté období se již podle zákona ucházet nemohl, vysoký věk se navíc začal podepisovat na jeho zdraví.

Když ve středu zemřel po mozkové mrtvici, bylo mu 93 let. Truchlící Izraelci se s ním do pátku mohou rozloučit přímo v Knesetu, kde si přál po smrti vystavit tělo. Na státním pohřbu pak jeho památku uctí velká část světové elity: Přiletí americký prezident Barack Obama, britský princ Charles nebo třeba francouzský prezident Hollande.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dálnici D7 blokovala nehoda kamionu. Vůz přejel do protisměru a převrátil se

12. června 2024  10:34,  aktualizováno  16:46

Nehoda kamionu uzavřela dopoledne dálnici D7 u Postoloprt na Lounsku. Kamion zůstal převrácený na...

Trest za shození muže z hradeb platí. Dobře se tím bavil, řekl o viníkovi soudce

12. června 2024  16:42

Za shození německého turisty z hradeb pod brněnským hradem Špilberk si sedmatřicetiletý Daniel...

Náklaďák v Blance naboural v koloně jedenáct aut, tunel je uzavřený

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  16:38

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Rusko nabízí unesené ukrajinské děti k adopci přímo na vládních stránkách

12. června 2024  16:25

Rusko na vládních stránkách nabízí adopci dětí unesených z Ukrajiny. Vyplývá to ze zjištění, která...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...