Nový britský premiér Rishi Sunak, jeho manželka Akshata Murtyová a labrador...

Nový britský premiér Rishi Sunak, jeho manželka Akshata Murtyová a labrador Nova se nastěhovali do Downing Street. (31. října 2022) | foto: Profimedia.cz

Stačilo 10 dní a nový premiér Sunak už musel „přehodnotit“ řadu svých slibů

  • 61
Nejsou to ani dva týdny, co bývalý britský ministr financí Rishi Sunak narychlo převzal premiérskou funkci. Už ovšem stihl avizovat, že řadu plánů, které pro něj i konzervativce byly prioritní, odsune na neurčito. Odložené reformy se týkají také neutěšených pravidel v oblasti imigrace.

Když Rishi Sunak 25. října coby třetí premiér za posledních sedm týdnů přebíral vedení britské vlády, ujišťoval, že ačkoli nevzešel coby vítěz z parlamentních voleb, má k výkonu nejvyšší funkce v zemi dostatečně silný mandát. Ten podle něj vychází z volebního programu Konzervativní strany, s nímž poslední hlasování v roce 2019 vyhrála.

Další plány, které byly už jeho vlastní, pak Sunak představil v létě. Tedy v době, kdy o post v Downing Street, který nakonec získala nyní již bývalá premiérka Liz Trussová, usiloval poprvé.

Rishi Sunak slaví vítìzství jako nový lídr konzervativcù v ústøedí strany v Londýnì. Do premiérského køesla míøí po rezignaci své pøedchùdkynì Liz Trussové. (24. øíjna 2022)

Nyní, deset dní poté, co po Trussové vedení britské vlády převzal, ovšem tyto sliby postupně berou za své. Ať už to jsou plány týkající se imigrace, ochrany veřejné zeleně vzhledem k developerským projektům, nebo například nová pravidla ohledně preventivních lékařských prohlídek.

Do čísla 10 přichází hinduista z Oxfordu s obřím jměním a slabostí pro Star Wars

Otočka se koncem října dotkla také zrušení plánů na povolení těžby zemního plynu hydraulickým štěpením (frakováním). Stejně tak nedojde ani na další závazek, kterým měla být revize zákonů přijatých v rámci Evropské unie během následujících sta dnů.

„Musíme zjistit, které sliby je možné splnit, a které s ohledem na zhoršující se ekonomickou situaci bude nutné přehodnotit,“ říká k tomu stručně Sunak.

„Chci napravit chyby Trussové.“ Co má v plánu nový britský premiér

Žadatelé o azyl v luxusních hotelech

Důležité úpravy se vyhnou také plánům na reformu a zefektivnění imigračního systému, jednoho z velkých slibů brexitu.

Zatím se tedy nebude rušit dosavadní praxe ubytovávání migrantů v hotelech po dobu, než úřady rozhodnou o jejich žádost o azyl. Za tyto hotely, mezi něž patří i ty pětihvězdičkové, Britové denně platí sumy ve výši milionů liber.

Na neurčito se také odkládá závazek, aby 80 procent žádostí o azyl bylo rozhodnuto nejpozději do půl roku. Vzhledem k tomu, že během této doby se aktuálně podaří vyřídit jen čtyři procenta žádostí, jde beztak o nesplnitelný slib.

Britové budou posílat dětské migranty na rentgen, chtějí odhalit lži o věku

Stejně tak se oproti původnímu plánu nebudou k ubytování čekajících žadatelů o azyl používat výletní lodě tak, aby po tu dobu byli mimo britskou pevninu. Povinný pobyt na lodích by navíc narážel na Ženevskou úmluvu o uprchlících z roku 1951, která zakazuje „neopodstatněné zadržení“.

Nová britská vláda také čelí kritice z vlastních i opozičních řad kvůli neutěšeným podmínkám v záchytném migračním centru v areálu bývalého letiště Manston na jihovýchodě Anglie. Ve středisku jsou umístěny tři tisíce lidí, i když je určeno pro zhruba poloviční počet.

Prosím, pomozte. Dívka vyhodila z britského migračního centra vzkaz v lahvi

Nezávislý inspektor pro migraci David Neal, který pro vládu sleduje efektivitu její migrační a azylové politiky, po své nedávné návštěvě Manstonu tamní podmínky označil za žalostné. Vyskytly se zde případy záškrtu a jde podle něj o „opravdu nebezpečnou situaci“.

Premiérka a salát obřadně shoří

Británie se zároveň o víkendu definitivně rozloučí s předchozí premiérkou Trussovou, která Downing Street musela opustit neslavně už po šesti týdnech.

Během satirického happeningu v rámci sobotních oslav Noci Guye Fawkese, kdy si Britové připomínají protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii, zapálí maketu Trussové v nadživotní velikosti.

Maketa bývalé premiérky Liz Trussové (2. listopadu 2022)

Vedle dalších propriet symbolizujících její krátké premiérské období má maketa Trussové na rameni vyobrazenou také smějící se hlávku listového salátu. Ta odkazuje na počin bulvárního listu The Daily Star, který v přímém přenosu zkoumal, zda bude mít delší životnost britská premiérka, nebo čerstvý salát z Teska. Salát v soutěži minimální trvanlivosti vyhrál.

Britská ekonomika míří do recese. Centrální banka zvýšila úrok nejvíc za 33 let

V minulosti se této „pocty“ obřadného zapálení své nadživotní podobizny na hranici dočkaly také osobnosti jako Donald Trump, Boris Johnson a Saddám Husajn.

Výtěžek z této každoroční tradice půjde na charitativní účely.

25. října 2022