Říkají jim „žduni“. V ruinách měst čekají na Rusy jako na osvoboditele

  20:00
Přestože Bachmut dnes připomíná bojiště první světové války a tvrdé boje se už svádí i v jeho ulicích, v troskách zničeného města přežívají stovky lidí. Někteří odejít nemohou, jiní nechtějí: věří, že ruská vojska jim přinesou osvobození od kyjevských „fašistů“.
Obyvatelka Mariupolu objímá bojovníka Donìcké lidové republiky (26. dubna 2022)

Obyvatelka Mariupolu objímá bojovníka Doněcké lidové republiky (26. dubna 2022) | foto: AP

Ruská propaganda si počátkem tohoto roku našla novou hrdinku. Penzistka Natalija Morikovová přežila tvrdé boje o Soledar, odmítla se nechat evakuovat a v polovině ledna se dočkala: hornické městečko severně od Bachmutu dobyli Wagnerovci.

„Do poslední chvíle jsem nechtěla opustit náš dům, tolik peněz a práce jsme do něj vložili. Muž se rozhodl pro evakuaci, hrozně se o mě bál. Bylo to strašné! Poslední dobou jsem měla jen jedno přání: aby se rozsvítilo světlo jako v kině na konci projekce a celý ten válečný film za našimi okny skončil,“ rozpovídala se pro portál doněckých separatistů DAN News.

Starší syn utekl před boji do Berďansku, mladšímu mina urvala kus nohy a po operaci v Luhansku byl evakuován do Ruska. Kde je dnes, Natalija Morikovová netuší. Čím si je naopak jistá, to je příšerné chování ukrajinských vojáků, kteří si prý v Soledaru počínali jako „skuteční okupanti“.

„Říkali nám: ‚Nechcete odejít na Ukrajinu? Tak jste žduni. Separatisté. Čekáte na příchod ruského světa.‘ Sami mezi sebou nám ukrajinsky říkali ‚ljudiški‘. To znamená ubožáci. Byli jsme pro ně podlidé...,“ vyprávěla Morikovová, která z bojů vyvázla se zraněnou rukou.

Když se ukrajinští vojáci z města stáhli, civilisté jako ona vyšli ze sklepů s bílými prostěradly a přivítali Wagnerovce. Ti je posadili do náklaďáků a evakuovali do hloubi Doněcké lidové republiky, kde byli ošetřeni, nakrmeni a vyzpovídáni ruskými novináři.

„Tady si připadám jako doma! Lidé tu jsou tak pohostinní. Ukrajinská propaganda je zlá, sprostá, prostě nelidská. Tady hned pochopíš, že patříš do velké země. Tady se k tobě chovají jako k člověku,“ prohlásila Morikovová, která se dočkala i osobního setkání s hlavou doněckých separatistů Denisem Pušilinem.

Podobných výpovědí se v ruských médiích od počátku války objevila řada. Propagandistická mašinérie už více než rok produkuje zprávy o občanech nových regionů Ruské federace, kteří radostně vítají příchod ruského světa a s hrůzou vzpomínají na zločiny „kyjevské junty“. Slavné bábušce od Charkova, která chtěla Rusy vítat se sovětským praporem v ruce, dokonce v rozstříleném Mariupolu postavili sochu.

Boje o Bachmut

Letecký pohled na Bachmut, místo tìžkých bojù s ruskými jednotkami v Donìcké oblasti na Ukrajinì. (26. bøezna 2023)

Pouštět se do boje se stohlavou saní ruské propagandy není ambicí tohoto textu. V tomto případě je pro nás spíš zajímavé, jak šikovně dokáže vytěžit skutečné příběhy. Faktem totiž je, že na ukrajinské straně fronty stále přežívají tisíce civilistů, kteří odmítají evakuaci. Jen v obklíčeném Bachmutu a okolí počátkem března zůstávaly čtyři tisíce lidí. Někteří z nich jsou příliš staří, někteří nemají kam jít. Jsou ovšem i tací, kteří Rusko nevnímají jako nepřítele.

Potvrzuje to i válečný reportér Matyáš Zrno, který nedávno natáčel v městečku Časiv Jar na dohled od Bachmutu. „Z frontových městeček odešly zhruba dvě třetiny lidí. To jsou ti, kteří pod Rusy rozhodně žít nechtějí. V té zbývající třetině máte přesvědčené rusofily, místní alkoholiky nebo samorosty, kteří odmítají opustit svůj dům,“ vzpomíná zpravodaj CNN Prima News na nedávnou návštěvu fronty.

Ukrajinská armáda tyto lidi sice přesvědčuje, aby odjeli, ale násilím je evakuovat nemůže. „Když jsem se tam bavil s civilisty, tak mi říkali: Rusové jsou také lidi. Byli opatrní, ale to je pochopitelné, okolo vždy byli ukrajinští vojáci. Nemohli nahlas říkat, co si myslí,“ dodává Zrno.

Ždun

Socha Žduna v ruské Èitì

Pojem Ždun je dnes už pevnou součástí ruské a ukrajinské popkultury. Odkazuje na sochu beznohého stvoření s hlavou rypouše, kterou v roce 2016 stvořila nizozemská sochařka Margriet Van Breevortová. Nazvala ji Homunculus Loxodontus čili „Ten, který čeká“ a umístila ji před nemocnici v Leidenu jako poctu pro vyčkávající pacienty.

Nečekanou popularitu její dílo získalo na ruském internetu, kde se otylá potvora dočkala jména Ždun. Podle některých kritiků představuje zosobnění ruské národní povahy. „Ždun je jako každý z nás. Sedíme a čekáme, až přijdou změny k lepšímu, ale většinou nás ani nenapadne, abychom se zvedli a něco s tím udělali,“ napsal ruský časopis Svět fantastiky.

Ukrajinci prorusky naladěným civilistům říkají „žduni“ – od ruského slovesa ždať, čekat. V ukrajinských a západních médiích se o nich příliš nepíše. Do jisté míry je to pochopitelné, protože jejich existence nabourává oficiální linii, podle které putinovská invaze sjednotila ukrajinský národ a vymýtila poslední zbytky proruských sympatií.

I proto se jen velmi těžko odhaduje, jak velká část civilní populace na východě Ukrajiny zůstává i po roce války pod vlivem ruské propagandy. Sami „žduni“ mlčí... a čekají. „Otevřeně o tom nemluví, tvrdí, že je jim všechno jedno, že chtějí mír,“ popisuje jejich chování pro portál Obzorovatel válečný korespondent Oleksij Kašporovskij.

Rusko téměř obklíčilo Bachmut, na Kyjev poslalo íránské drony

„Pamatuji si na případ jedné ženy z Lymanu. Když se tam bojovalo, odjela s dítětem pryč a muž tam zůstal. Rusové dobyli Lyman a ona se přes Rusko vrátila domů. A když Lyman zase dobyli Ukrajinci, tak nám říkala: ‚No, tak jste vyhráli.‘ Ne Ukrajina, ale ‚vy‘. Jsou to lidé, kterým je všechno jedno. Kdo tu bude, jaká tu bude vlajka. Není jich mnoho, ale jsou tu. Upřímně řečeno, nevím co s nimi dělat, jak s tím bojovat,“ uvedl Kašporovskij.

Podobné otázky si musí klást i vláda v Kyjevě. Vymýcení ruské propagandy a integrace proruských obyvatel Donbasu je jednou z klíčových otázek poválečného uspořádání Ukrajiny – tedy v případě, že Rusko bude poraženo a Kyjev získá zpět kontrolu nad okupovanými regiony. „Infrastrukturu postavíme znovu. Ale už nyní musíme připravovat programy ideologické rehabilitace našich občanů, které si podrobil okupant,“ uvedl k tomu pro portál Telegraf ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

V Malawi zmizelo letadlo, na palubě cestoval viceprezident s devíti lidmi

10. června 2024  19:02

V Malawi v pondělí zmizelo letadlo, ve kterém cestoval viceprezident země Saulos Klaus Chilima. Na...

S tím se nedá smířit, řekl zaskočený Scholz poté, co AfD pokořila jeho SPD

10. června 2024  18:58

Jako špatné označil výsledky voleb do Evropského parlamentu v Německu tamní kancléř Olaf Scholz....

Výbuch v polské zbrojovce vyrábějící rakety zabil jednoho člověka

10. června 2024  13:36,  aktualizováno  18:16

Ve zbrojovce společnosti Mesko ve městě Skaržysko-Kamienna ve středním Polsku se v pondělí ozval...

Fiasko, stěžují si Piráti na eurovolby. Hlasují o mimořádném celostátním fóru

10. června 2024  14:33,  aktualizováno  18:14

Piráti získali v evropských volbách pouze jeden mandát, z druhého místa kandidátky se do...

Obstála dìtská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníèku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...