Charismatický řečník a Putinův úhlavní nepřítel. Rusko přišlo o vůdce opozice

  14:05
Ruský politik Alexej Navalnyj, který v pátek zemřel ve vězeňském táboře na Sibiři, byl vnímán jako nejvýraznější kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj svým bojem proti korupci mezi ruskými elitami dosáhl postavení vůdce opozice a těšil se pověsti charismatického řečníka. V minulosti čelil kritice za své nacionalistické postoje.
Navalného portrét v Petrohradì pøed pøemalováním a zasahujícím policistou....

Navalného portrét v Petrohradě před přemalováním a zasahujícím policistou. Ruský nápis na graffiti v překladu říká: „Hrdina nové doby“. (28. dubna 2021) | foto: Reuters

Navalnyj, kterému bylo 47 let, byl za mřížemi třetím rokem. Ruské soudy mu uložily několik trestů, mimo jiné za extremismus. Navalnyj veškerá obvinění odmítal. Podle odpůrců Kremlu se režim v Moskvě snažil jeho uvězněním zbavit nepohodlného kritika. Opozičník zemřel krátce před březnovými prezidentskými volbami, ve kterých se Putin uchází o další mandát.

Navalnyj byl poprvé odsouzen v roce 2013, a to za zpronevěru v dřevařské firmě Kirovles k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody.

Navzdory rozsudku skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Soud pak nařídil nový proces, který skončil pětiletou podmínkou. Pravomocný rozsudek mu podle ruských zákonů zabránil kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018.

Navalnyj je po smrti, oznámila vězeňská správa. Putina informovali

V prosinci 2014 dostal Navalnyj za zpronevěru 27 milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher podmíněný trest odnětí svobody v délce 3,5 roku, jeho bratru Olegovi soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný. Firma přitom tvrdila, že neutrpěla žádnou škodu a Evropský soud pro lidská práva (ECHR) shledal tehdejší proces nespravedlivým, za což Rusko vyplatilo Navalnému odškodnění.

Ruské úřady Navalného opět uvěznily v lednu 2021, a to hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Oponent režimu obvinil z otravy Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy.

Zadržen byl z důvodu, že podle úřadů porušil pravidla dříve uloženého podmíněného trestu za podvod na kosmetické firmě Yves Rocher. Soud ho následně kvůli tomu uvěznil zhruba na 2,5 roku nepodmíněně. EU kvůli otravě Navalného uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU. Navalnyj držel na čas ve vězení hladovku.

Navalného smrt potvrdila ruský návrat ke stalinismu, říká analytik

Další proces s Navalným začal v únoru 2022 přímo ve věznici. Prokuratura požádala ruský soud, aby Navalnému uložil další trest 13 let vězení za podvod a pohrdání soudem. Podle obžaloby použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně Navalného Fondu boje s korupcí, který úřady mezitím zakázaly jako extremistickou organizaci. V březnu téhož roku ho soud shledal vinným z podvodu a z pohrdání soudem a poslal ho na devět let do vězení.

Navalnyj stanul před soudem znovu loni v červenci. A to přímo ve věznici IK-6 s nejpřísnějším režimem Melechovo v ruské Vladimirské oblasti, kde si odpykával předchozí trest. Obviněn byl ze založení a financování extremistické organizace, z výzev k extremismu, ze zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti a z „rehabilitace nacismu“.

Ruský opozièní vùdce Alexej Navalnyj (20. února 2021)

Agentura AFP tehdy napsala, že další vězeňský proces s Navalným ilustruje ovzduší represí uprostřed ruské agrese proti Ukrajině. Prokuratura později požádala soud, aby Navalnému vyměřil dalších 20 let za mřížemi. Loni 4. srpna jej soud za extremismus poslal na 19 let do vězení. Západní činitelé verdikt odsoudili a vyzvali k opozičníkově propuštění.

Navalnyj byl z věznice v ruské obci Melechovo před loňskými Vánocemi převezen do vězeňské kolonie ve městě Charp v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři, kde jej hned po odchodu z karantény zavřeli na samotku. Kruté podmínky v trestanecké kolonii Poljarnyj volk (Polární vlk), která se nachází asi 60 kilometrů za polárním kruhem, sarkasticky komentoval začátkem ledna na sociální síti Telegram.

Nacionalistická minulost

Navalnyj se narodil 4. června 1976, vystudoval práva na moskevské Univerzitě přátelství národů a později finančnictví na akademii při ruské vládě. Absolvoval také půlroční studium na americké Yaleově univerzitě. Ke své prezentaci hojně využíval sociální sítě.

Navalnyj býval občas kritizován za svou nacionalistickou minulost, například spoluzaložil hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu a s nimi spojované kriminalitě. Do ruské politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského, ze které byl ale v roce 2007 vyloučen právě za nacionalistické postoje.

Brutální vražda, ukázka Putinova režimu, reaguje svět na Navalného smrt

Podle serveru Gazeta.ru se Navalnyj v začátcích podílel na organizování nacionalistických pochodů, které se začaly konat u příležitosti Dne národní jednoty. K repertoáru těchto pochodů patřila hesla proti přistěhovalcům, násilí a občas i hajlování. Navalnyj se kontroverzních pochodů v minulosti pravidelně účastnil.

V roce 2014 v rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že ruská anexe Krymu sice je porušením mezinárodního práva, ale „realita je taková, že Krym je součástí Ruska“. Za nacionalistu označil Navalného i bývalý český prezident Miloš Zeman.

Navalného vězní v gulagu. Bojím se o jeho život, říká Černoušek z Memorialu

Po vyloučení z řad liberální opozice se Navalnyj zaměřil na kritiku korupce. Kupoval akcie polostátních koncernů, jako je plynárenský obr Gazprom, ropná společnost Rosněfť nebo vlivná banka VTB, aby se jako menšinový akcionář i v soudních bitvách domohl přístupu k informacím o hospodaření. Následně na blogu psal o nepravostech, zpronevěrách a korupci.

Navalnyj skončil několikrát na kratší dobu ve vězení, včetně vězení domácího, a to kvůli organizování nepovolených demonstrací. Tím se zabýval také Evropský soud pro lidská práva, který rozhodl o odškodnění pro Navalného. Soudy také zakázaly činnost fondů a štábů spojených s Navalným kvůli jejich extremistické činnosti. Několik jeho spolupracovníků bylo také odsouzeno k vysokým trestům vězení.

V říjnu 2021 udělil Evropský parlament Navalnému Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Ocenil ho za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

Nejsem Wonder Woman, nemůžu pokrýt všechno, hlásí jediná zvolená Pirátka

10. června 2024  17:21

Bez stranických kolegů nově usedne v Evropském parlamentu Pirátka Markéta Gregorová. Dosavadní...

Pokus o žhářský útok se týkal autobusů MHD, řekl Fiala. Stopy vedou do Ruska

10. června 2024  13:06,  aktualizováno  16:57

Cizinec, kterého policie minulý týden zadržela, se pokoušel o žhářský útok na autobusy pražské MHD,...

Evropa by mohla přispívat na drahé genové terapie, říká europoslanec Knotek

10. června 2024  16:45

Konkrétní představy o tématech a oblastech, kterým se chce jako znovuzvolený europoslanec v dalším...

Přítelkyni na poli schválně nejen srazil, ale i přejel. Soud poslal muže do vazby

10. června 2024  16:27

Muže, který v sobotu cíleně srazil a přejel svou přítelkyni na poli poblíž Zelenče u Prahy, poslal...

Imunita v 1 kapsli: Soutìžíme o roèní balení pøípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...