Milujeme stranu i svou víru. Tibetští katolíci udržují s Čínou křehké příměří

  21:00
Katolická komunita v jihozápadní Číně si uchovala svou víru po dlouhá desetiletí, během nichž čelila válce, hladomoru i změně režimu. Nyní se ale obyvatelé vesnice Cch'-čung a jejího okolí obávají, že křehké příměří s čínskou komunistickou vládou nepotrvá věčně. „Naše víra zůstává silná,“ říkají místní tváří v tvář narůstajícím represím.
Lidé se modlí v katolickém kostele v èínské vesnici Cch'-èung v provincii ...

Lidé se modlí v katolickém kostele v čínské vesnici Cch'-čung v provincii Jün-nan. (29. října 2009) | foto: Profimedia.cz

Když se dodávka Tibeťana Po Lua řítí po horských cestách, na zpětných zrcátkách se jí houpají katolické kříže a na kapotě plápolá rudá vlajka čínské komunistické strany. Ze sluneční clony pak na Poa shlíží z obrázku Panna Marie, zatímco podél silnic vlají tibetské modlitební praporky.

„Jsem hrdý Tibeťan a katolík,“ líčí deníku The Telegraph šestatřicetiletý Po, jenž patří ke komunitě tří tisíc tibetských katolíků, kteří žijí v Cch’-čungu a okolních vsích nedaleko hranic s Tibetem a Barmou.

„Do tohoto kostela chodím od narození,“ líčí Po s odkazem na kamenný svatostánek v Cch’-čungu, jenž pochází z počátku minulého století a je unikátní směsí tibetských, katolických, buddhistických i čínských prvků.

Katolická komunita tu existuje více než 150 let, během nichž čelila válce i hladomoru. Víru, kterou do oblasti přinesli francouzští misionáři, si místní předávali z generace na generaci. Uchovali si ji dokonce i poté, co se roku 1949 chopili moci komunisté a vyhnali veškeré zahraniční kazatele.

Lidé se modlí v katolickém kostele v èínské vesnici Cch'-èung v provincii Jün-nan. (29. øíjna 2009)

Faráře pak místní katolíci neměli po celá desetiletí, přesto věřit nepřestali.„Misionáři zde položili důkladné základy. Stále cítíme silnou oddanost Bohu,“ říká šestapadesátiletý otec Jao Fej, první kněz sídlící v Cch’-čungu.

Naše víra zůstává silná, líčí místní

Ačkoli se regionální vláda snaží o zachování tohoto dědictví, zejména s cílem přilákat turisty a podpořit ekonomiku, tibetští katolíci čelí podle lidskoprávních organizací stále větším represím ze strany Pekingu. „Všechna náboženství v Číně jsou nyní pod tlakem, pocítili jsme to i tady. Ale naše víra zůstává silná,“ říká jeden z obyvatel Cch’-čungu. 

Někteří lidé podle něj zmizeli z církevních shromáždění poté, co je zadržela policie a po zevrubném výslechu jim zakázala mše navštěvovat. Za porušení příkazu jim hrozí vyhazov z práce či odebrání důchodu.

V dalších regionech čínská vláda zasáhla proti věřícím ještě silněji. Mnozí buddhisté a křesťané skončili ve vězení, v provincii Sin-ťiang pak úředníci uvrhli více než jeden milion muslimů do zadržovacích táborů, kde čelí fyzickému mučení, nuceným sterilizacím či politické indoktrinaci.

Čína přitvrzuje v pronásledování křesťanů. Zavírá kostely, pálí bible i kříže

Katolíci čelí v Číně nejistotě již dlouho. Země v roce 1951 přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem a o šest let později založila Čínské sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v zemi po desetiletí funguje i podzemní katolická církev. 

Vatikán roku 2018 podepsal s Pekingem dohodu, která si klade za cíl sjednocení katolíků v zemi. CPCA, které podléhá čínským úřadům, začalo v rámci paktu uznávat autoritu papeže. Ten získal pravomoc jmenovat biskupy v Číně, Peking si ale v této oblasti zřejmě ponechal právo veta. V Číně se ke katolické víře celkem hlásí přes dvanáct milionů lidí.

Věřící se mší účastní v pestrobarevném oblečení:

Vánoce slaví křesťané po boku buddhistů

V Cch’-čungu působí nyní dva kněží, oba jmenovaní CPCA. Otec Jao přijel roku 2008. Před čtyřmi lety se k němu pak přidal i šestatřicetiletý otec Ma Siao-pching, jenž se ve vsi narodil. „Mše se konají obden v tibetštině i mandarínštině ve čtyřech kostelech v této oblasti,“ líčí Ma.

Nejbouřlivější oslavy jsou tu na Vánoce a Velikonoce. Svátečního veselí se účastní i místní buddhisté, kteří po boku katolíků zpívají a tančí. Na Štědrý den komunita zpívá tibetské písně, den poté společně hoduje.

Perzekuce křesťanů během pandemie roste, situace využívají nejen islamisté

Francouzští misionáři do primárně buddhistické oblasti poprvé dorazili v polovině 19. století. V sousední vsi Cch’-ku postavili na přelomu století kostel, jenž ale při střetech s buddhisty vyhořel. V Cch’-čungu následně vybudovali mohutnou kamennou stavbu, jenž stojí dodnes.

Budovu se střechou v čínském stylu zdobí několik červených luceren a na její fasádě je v mandarínštině vytesané desatero. Na malovaném stropě se nachází tibetská symbolika i buddhistické lotosy. Před vstupem do kostela rostou v květináčích tlustice, které pro Číňany symbolizují prosperitu.

Všimnout si lze i několika připomínek státního dohledu. Uvnitř nechybí portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ani státní vlajka. Vchod bez přestání střeží bezpečnostní kamery. Použité náboženské materiály včetně Bible a zpěvníků podléhají přísné cenzuře.

Farář Ma si nicméně ze spojení církve a státu nic nedělá. „Dejte Caesarovi, co je Caesarovo, a Bohu, co je Boží,“ uvedl s odkazem na biblický verš. „Jen proto, že jsem kněz, neznamená, že nepodléhám vládním nařízením. Pokud to zpochybňujete, jak se můžete nazývat božím dítětem?“ líčí.

Lidé z jeho kongregace se ale podle The Telegraphu obávají, jak daleko stát ještě zajde. Prezident Si v prosinci zdůraznil, že Čína musí zastávat „marxistický pohled na náboženství“. Věřící pak musí „být podřízeni, sloužit zájmům národa a podporovat vedení komunistické strany“.

Vinice v okolí kostela:

Úředníci chtějí vydělat, nesmí však provokovat

Regionální úředníci, kteří chtějí v okolí Cch’-čungu podpořit cestovní ruch, tak musí hledat křehkou rovnováhu: potřebují jen tolik etnických a náboženských aktivit, aby nalákali návštěvníky, ale nerozhněvali vládu.

Jedním z „taháků“ mají být místní vinice, které se nacházejí v okolí kostela. Misionáři z Francie totiž dorazili s vinnou révou, kterou zasadili s cílem vyrábět víno ke svatému přijímání. Nyní jedno ze zdejších vinařství vyrobí až dvanáct tisíc láhví za rok. Za jednu si účtuje v přepočtu 2 400 korun.

Příjmy z cestovního ruchu v provincii Jün-nan, kde se Cch’-čung nachází, dosáhly podle vládních údajů loni více než 641 miliard juanů (2,2 bilionu korun), a to navzdory klesající návštěvnosti během pandemie.

I z tohoto důvodu jsou katolíci z Cch’-čungu podle The Telegraphu možná zatím více chráněni než jiné náboženské komunity v zemi. Vůči zmenšujícím se svobodám ale rozhodně nejsou imunní. Místní jsou si dobře vědomi toho, jak je „příměří“ s čínskou vládou křehké.

„Je to prostě součástí toho, kdo jsme. Miluji své náboženství a miluji stranu. Komunistická strana je skvělá. Prostě jednička,“ připomíná Po.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...