Proč se na internetu lže, pane učiteli? Sedmáci si vyzkoušeli mediální gramotnost

  18:30
Žáci sedmé třídy ze základní školy v Běchovicích si s redaktorem iDNES.cz otestovali své znalosti z oblasti médií a mediální gramotnosti. Internet používají všichni, každý se už tak v životě dostal k upravené fotografii nebo zavádějícím informacím. Problémy dělala žákům analýza novinových titulků, rozeznat reklamní sdělení od klasických zpráv dokázali.
ilustraèní snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je všední den ráno a redaktora iDNES.cz čeká náročná zkouška. Na dvě hodiny se převtělit do role učitele a zvládnout zabavit a zároveň vzdělat zhruba šestnáct dětí ve věku jedenáct až třináct let. Jak to kantoři dokážou i s dvojnásobným počtem teenagerů ve třídě, je mi doteď záhadou.

Nejdříve se snažím s dětmi seznámit a zjistit, odkud čerpají informace. Internet mě nepřekvapí, televizní zprávy už ano. Děti dokonce znají některé české politiky. „Babiš, Fiala, Pavel,“ vyjmenovávají. Znají dokonce i většinu parlamentních stran, jen lidovce si jedna žačka spletla s komunisty. Ale OK, s touhle partou se dá pracovat, říkám si v duchu.

„Já takhle často vídám mamku, která si ráda v editoru upravuje svoje selfíčka,“ odpovídá sedmačka Nela na otázku, jestli se děti někdy setkaly s upravenou fotografií. Jsme na dobré cestě, sedmákům zapínám MQtester, což je online kvíz mediální gramotnosti, který vytvořil tým lidí z projektu Jeden svět na školách, který je na poli mediálního vzdělávání aktivní už více než 10 let.

Mediálně negramotní žáci. V testu kritického myšlení děti propadly

Internetoví trollové nehledají jen legraci

Před prvními odpověďmi mám stále trochu obavu. Když podobné testování dělala před čtyřmi lety Česká školní inspekce, dopadli žáci základních škol tristně. Testem na výbornou neprošel ani jediný deváťák. Běchovičtí sedmáci jsou ale dobří, na většinu otázek odpovídají správně. Když někdo něco neví, dobereme se kolektivně správné odpovědi. A co je důležité – zdůvodníme si proč tomu tak je.

Co všechno je mediální gramotnost?

  • Kritické čtení mediálních sdělení. Například schopnost rozlišovat typy sdělení (reklamu, zprávu...).
  • Znalost pravidel, jimiž se řídí tvorba různých typů mediálních sdělení, např. kritérií, podle nichž zpravodajské relace postupují při výběru zpráv a jejich uspořádání.
  • Schopnost „přečíst“ autora, vyvodit z textu jeho názor a postoje.
  • Znalost toho, jak média fungují a ovlivňují každodenní život a politiku.
  • Schopnost vytvořit vlastní sdělení pro různá média, od školního časopisu pro sociální sítě.

Zdroj: Česká školní inspekce

„Proč tedy ti trollové na internetu lžou, pane učiteli,“ zaskočí mě otázkou dvanáctiletý Robert. Po krátké diskuzi ale souhlasí, že trolling nemusí nutně znamenat jen taková videa a pranky, jaká dělal jejich oblíbený Kazma ve své One Man Show.

„Někteří chtějí rozeštvávat společnost,“ šokuje mě svou znalostí třináctiletá Bára. Sedmáci mi poté vysvětlují, že sice nesledují klasická mainstreamová média (což jsem ani nepředpokládal), ale zato se rádi koukají například na kanál youtubera Jirka vysvětluje věci.

Asi vás nepřekvapí, že se jeho zakladatel jmenuje Jiří Burýšek a ve svých videích vysvětluje věci.

Právě absence informací o klasických médiích je vidět i při odpovědích na další kvízové otázky. Děti na první dobrou netuší, co je to zpravodajský článek a co komentář. Významu slov jako je hoax či v dnešní době oblíbené dezinformace rozumí, neumí si pod nimi však nic konkrétního představit.

Problém dělala žákům analýza novinových titulků, měli například rozeznat bulvární titulek od seriózního v případě návštěvě Petra Fialy u papeže Františka. Že psal bulvár tehdy raději o tom, že Fiala někam vycestoval s manželkou, žákům divné nepřišlo. „Mě by to taky zajímalo víc než nějaký Vatikán,“ konstatuje sedmačka.

V kvízu je také otázka, která má žáky vést k zamyšlení nad upravenými fotografiemi. Děti tak vidí fotomontáž, která se šířila na českých i zahraničních webech a také na sociálních sítích. Většina žáků věřila, že ženy na fotografii skutečně šly za mužem v okovech. „Tam u nich je to normální, že se ženy bijí a znásilňují,“ říká dvanáctiletý Patrik. Vysvětluji mu, že řetěz byl do fotky dodán dodatečně. Množství informací, které děti o arabských zemí mají, mě ale překvapuje. Když se ptám odkud děti čerpají informace, říkají že to viděly na internetu, ale už neví kde.

Ukázka kvízové otázky z aplikace MQtester.

Na závěr kvízu se dostaneme také k reklamám. Těch vídají děti spoustu, některé jsou podle nich dobré, třeba legendární holčička z reklamy na Kofolu. Že může být reklama někdy skryta i ve filmech nebo videích děti vědí, jen tomu neříkají product placement. Jejich oblíbení influenceři tomu totiž říkají „spolupráce“. Rozeznat reklamu od normálního příspěvku na svých oblíbených sociálních sítích dokážou. U dětí prý v tomhle ohledu jasně vede Instagram.

Novým tématem hoaxů je Pandemická úmluva. Lžou o počátku zdravotnické diktatury

Chybí strategie i ochota

Dvě hodiny uplynuly jako voda a už je čas se rozloučit. Od dětí si odnáším dobrý pocit, takový styl výuky je prý baví. I učitelé ve sborovně se shodují, že mediální výchova je pro děti důležitá.

To si myslí naprostá většina učitelů i ředitelů v Česku, což ukázal letošní průzkum organizace Jeden svět na školách, který realizovala agentura STEM. Polovina vyučujících hodnotí své kompetence v oblasti mediální výchovy pouze na úrovni mírně pokročilé, čtvrtina se považuje za začátečníky a jen třetina vyučujících mediální výchovy se zúčastnila vzdělávací akce zaměřené na související témata.

Která tøi z nabídnutých témat mediální výchovy považují uèitelé za...

Na téměř pětině základních škol se podle vyjádření ředitelů mediální výchova nevyučuje vůbec. V případě středních škol je takových celkově desetina, u středních odborných učilišť pak skoro čtvrtina. Většina vyučujících se mediální výchově věnuje krátce a neabsolvovala ani žádné relevantní školení. Stav mediálního vzdělávání je tak podle Karla Strachoty, ředitele vzdělávacího programu Jeden svět na školách, dlouhodobě neuspokojivý.

„Svou připravenost k výuce mediálních témat sami hodnotí jako nedostatečnou, uvádějí, že kvůli velkému objemu látky nemají na mediální výchovu dostatek času. Naprostá většina vyučujících si přitom sestavuje vlastní individuální výukový plán. Školy nemají ani jednotnou vzdělávací strategii a nijak nevyhodnocují výsledky mediální výchovy,“ uzavírá Strachota.

Z průzkumu o mediálním vzdělávání

  • Na většině škol probíhá výuka mediální výchovy podle individuální koncepce jednotlivých vyučujících, kteří si sami sestavují svůj vlastní plán. Méně než pětina škol vyučuje mediální výchovu podle jednotné koncepce, která je sestavena na úrovni školy.
  • Vedení škol přiznává, že na jejich škole není prováděna žádná evaluace splnění doporučených cílů mediální výchovy stanovených v Rámcových vzdělávacích programech (56 % základních a 66 % středních škol). Vyučující, kteří se věnují mediální výchově, mají obecně velmi malé povědomí o dalších vyučujících na své škole, kteří také zahrnují témata mediální výchovy do výuky.
  • Důležitým faktorem je také neporozumění vyučujících vůči médiím, která žáci používají. Pro většinu ředitelů a učitelů jsou kromě internetu důležitá klasická média, jako je televize, rádio a tisk. Pouze malá část (10 %) respondentů ze skupiny vyučujících uvedla jako svůj nejčastější informační zdroj sociální sítě. Naproti tomu 88 % žáků základních škol a 87 % středoškoláků tráví čas na sociálních sítích denně nebo minimálně jednou týdně, přičemž 75 % základních školáků a 79 % středoškoláků nejčastěji používá Instagram.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Budapešti se přou o vítěze voleb. Rozdíl mezi kandidáty je jen 300 hlasů

10. června 2024  6:50

O post budapešťského starosty svedli kandidáti těsný zápas. Stávající starosta Gergely Karácsony má...

Jsme urputníci urputní. Udělám nemožné, abych nezklamala, říká Dostálová

10. června 2024  1:59

Jednička kandidátky hnutí ANO, které zvítězilo v letošních eurovolbách, Klára Dostálová je...

Maďarské eurovolby ovládl Orbánův Fidesz, ale soupeři výrazně posílili

9. června 2024  23:55,  aktualizováno  10.6 1:44

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána získala ve volbách do Evropského parlamentu 43,8...

Vzestup nacionalistů, úpadek Zelených. Volby rozdaly nové karty pro boj o většinu

9. června 2024,  aktualizováno  10.6 1:42

Skončily volby do Evropského parlamentu. Krajní pravice výrazně posílí, největší lidovecká frakce...

Akèní letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...