Má řečovou vadu, k logopedce se ale rok nedostal. Nyní dohání, co se dá

Před dvěma lety mluvil v jednoslovných větách. Okolí mu nerozumělo a matka za něho musela tlumočit. Občas ani ona sama nevěděla, co říká. Dnes má šestiletý Michal opožděný vývoj řeči. Logopedie byla jeho záchranou, pak ale přišla pandemie a řeč začala stagnovat. „Měla jsem strach, že to bude psychická porucha,“ říká Michalova matka Agáta Myslivečková.

Agáta Myslivečková se synem Michalem (21. dubna 2022) | foto: archiv Agáty Myslivečkové

„Já papat.“ Tak ještě ve čtyřech letech Michal vyjadřoval, že má hlad. „Synovi byly čtyři roky a vlastně téměř nemluvil. Vždycky spojil maximálně dvě slova a celkově se vyjadřoval velmi neobratně,“ vysvětluje jeho matka Agáta Myslivečková. Na doporučení lékařů a okolí se ho rozhodla vzít k logopedce. Ta mu diagnostikovala opožděný vývoj řeči. Vadu, při které jednotlivá stádia jazyka přicházejí se zpožděním.

Po vyřčení diagnózy a uklidňujících slovech od logopedky, že při intenzivním cvičení a správně nastaveném terapeutickém plánu Michal své opoždění dožene, se Myslivečková uklidnila. Tehdy čtyřletý chlapec začal intenzivně docházet na logopedii, aby se řeč co nejrychleji přiblížila normě. Z prvního setkání v únoru před dvěma lety odcházela rodina s odhodláním a nadšením, že svému synovi pomůže a vše se srovná, než půjde do školy.

Opožděný vývoj řeči

Opožděný vývoj řeči vzniká na podkladě poruchy centrálního nervového systému. Děti s touto diagnózou začínají mluvit později, než odpovídá normě. Mohou mít problémy se slovním vyjadřováním, s porozuměním řeči, poznávacími schopnostmi nebo sociální komunikací. Mají menší slovní zásobu, používají jen některé slovní druhy. Jejich mluvní projev je méně srozumitelný.

Terapie byly tenkrát velmi různorodé. V ordinaci chlapec pracoval na popisu obrázků, učil se časovou i dějovou posloupnost. Osvojoval si, jaké aktivity se dělají v průběhu dne nebo jak po sobě následují roční období. Logopedka mu vysvětlovala fungování předložkových vazeb nebo s ním nacvičovala správnou techniku dechu. Zároveň se společně pokoušeli vyvozovat hlásku L, která mu tou dobou dělala problém.

Intenzivní terapie měla výsledky

„Bylo vidět, že se paní logopedka snaží pracovat opravdu co nejefektivněji. Chvíli si hrál s míčkem, který brčkem foukal do branky. Následně už dával panáčka na různé části domečku podle zadaných předložek,“ vzpomíná šestatřicetiletá matka na komplexnost terapií před covidem.

Do ambulance k logopedce chodili jednou za čtrnáct dní. Mezitím se snažili cvičit doma, alespoň to, co Myslivečková zvládala. U Michala se začaly objevovat pokroky. Lépe se vyjadřoval. Díky tomu se posílil i jeho vztah se starší sestrou, protože si více rozuměli. K tomu začal chodit do mateřské školy a dostal se tak mezi vrstevníky. Vzájemná interakce s dětmi mu v rozvoji řeči také pomáhala.

Koronavirová logopedie

Logopedie je obor zabývající se nápravou řečových vad u lidí všech věkových kategorií, nejčastěji se však jedná o děti v předškolním věku, kterých meziročně stále přibývá. Za běžného režimu se uskutečňuje v rámci osobního setkání ve škole nebo logopedické ambulanci. Při koronavirové pandemii mohla být od března roku 2020 péče poskytovaná pouze distančně.

Po pár měsících ale přišel covid a logopedické ambulance se uzavřely. „První měsíc terapie vůbec nebyly. Pak jsme se s paní doktorkou spojili online,“ popisuje tehdejší situaci matka dvou dětí. Logopedka přesunula do počítače alespoň obrazový materiál. Při online terapiích ho prezentovala Michalovi pomocí sdílení obrazovky.

Myslivečková byla u distančních setkání vždy přítomná. Seděla vedle syna a snažila se pochytit co nejvíce. Věděla, že je terapie více než dřív především v jejích rukou. Navíc musela syna často upozorňovat, aby se soustředil. Z jeho strany nastal velký problém s pozorností a celkovým nezájmem o nácvik řeči. To vedlo k uzavření se do sebe a rezignaci na spolupráci.

S počítačem se do té doby nikdy nesetkal

„Míša pořád koukal jinam než na obrazovku. Sledoval, kde se co šustne a po chvíli už vůbec nespolupracoval. Myslím, že to může být i tím, že do té doby nikdy s počítačem nepracoval,“ vysvětluje si Myslivečková. Jejího syna vždy bavily venkovní aktivity. K počítačovým hrám a videím se za celý život nedostal. Nebyl vůbec zvyklý trávit čas u obrazovky. Při online terapii se tak s technologiemi seznamoval poprvé a příliš ho nezaujaly.

Pandemie se podepsala na řeči dětí i jejich psychice, říká logopedka

U počítače neposeděl, doma chyběly logopedické pomůcky. Pokrok v rozvoji řeči se začal zpomalovat. Navíc se mu s matkou nechtělo tolik pracovat. Nenacházel motivaci, kterou mu vždy poskytovala cesta do ordinace. Chyběly mu hry, které s logopedkou hrával a následný příslib sladké odměny, návštěvy dětského hřiště nebo dalších oblíbených aktivit.

Myslivečková na radu odbornice začala zapojovat logopedii do běžných každodenních aktivit, aby syn cvičil nevědomky. „Když se oblékal, tak jsem po něm chtěla, aby mi popisoval, co si dává na sebe. Venku jsem ho vyzývala, ať mi říká, co je kolem nás. Společně s dcerou jsme s ním hráli slovní fotbal. Ten mu ale moc nešel, tak se občas začal vztekat,“ vypráví šestatřicetiletá žena.

Život v bublině způsobil ponorku

Situaci také nepomáhalo, že byla celá čtyřčlenná rodina stále doma. Kombinovat péči o obě děti, obzvlášť když starší dcera musela absolvovat online výuku ve škole, bylo náročné. Rodiče se snažili zapojovat do každodenního programu společné aktivity. Hráli deskové hry nebo četli knihy. Přesto bylo znát, že dětem chybí kontakt s okolím. Po delší době na sebe začali být sourozenci nevrlí.

„Při diagnóze, kterou má Míša, je důležité setkávání se s vrstevníky. Ať už ve školce nebo třeba na hřišti, to mu vždycky hrozně pomáhalo. Takhle měl pořád doma jen svou sestru. Ta je navíc dost dominantní, takže ho nenechávala věci udělat samotného. Často všechno doříkávala za něho. To pro něj bylo samozřejmě pohodlné, ale pro terapii nefunkční,“ vysvětluje Michalova matka úskalí neustálého pobytu doma.

Na terapie k logopedce do ambulance nechodili rok. Ačkoliv se doma snažili řeč trénovat, tak nedocházelo k žádnému zásadnímu zlepšení. „Míšovi prarodiče nás pobízeli, ať s tím něco děláme, že mu téměř nerozumí. Takže jsem vnímala opět i tlak okolí. Zároveň jsem začala mít trošku obavy, jestli tam není i nějaký psychický problém,“ říká matka. Po konzultaci s logopedkou byl Michal na vyšetření u psychologa, který potvrdil pouze opožděný vývoj řeči.

Zlepšení nastalo po návratu na logopedii

Po roční pauze od kontaktní logopedie se konečně otevřely logopedické ambulance. Za dodržení přísných hygienických podmínek byla možná osobní setkání. Chlapec se na terapie opět začal těšit. S návratem téměř k normálu se kvalita řeči začala zlepšovat. I přesto ale zameškaný čas způsobil, že musí do školy nastoupit o rok později.

O možnosti odkladu školní docházky rodina věděla již od stanovení diagnózy. Když přišel covid, tak se s ním smířili. Naději jim vdechlo, když se logopedie vrátila do prezenční podoby a viděli velké zlepšení. Posudek odborníků ale ukázal, že by se Michal ve škole zbytečně trápil a doporučili odklad.

Start ve škole bude pro děti s vadou řeči náročný, říká klinická logopedka

„Míša se do školy hodně těšil a my jsme si říkali, že to třeba vyjde. Na druhou stranu víme, že není kam spěchat. Vysvětlili jsme mu, že to tak pro něj bude lepší a že se alespoň bude moct těšit o rok déle,“ popisuje s úsměvem matka dvou dětí. Do školy syn tedy v září nenastoupí. Z pokroků v řeči, které momentálně dělá, jsou ale rodiče nadšení.

„Letos udělal Míša obrovský posun. Nás to velmi těší. Nejvíc mě jako matku naplňuje, když vidím, jak je z toho on sám nadšený. Domluví se teď mnohem lépe s kamarády ve školce, s babičkou a dědou. Může nám toho víc s nadšením vyprávět. Samozřejmě před sebou máme ještě dlouhou cestu. Věřím ale, že už ji žádná pandemie nepřekazí a dobereme se úspěšného cíle,“ uzavírá Myslivečková.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

„Všímá si kancléř vůbec, co se děje?“ Jak Německo poznamenal volební šok

11. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu Je sečteno. Spíše by se dalo říct zúčtováno. Němci koaliční vládě kancléře Scholze nicnedělání...

Léto plné silničních uzavírek. Přehled, kde v Česku mohou řidiči čekat potíže

11. června 2024

Premium Ani letos při prázdninových toulkách po Česku nemohou lidé doufat v hladký průjezd po tuzemských...

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří, Rusko se zdrželo hlasování

10. června 2024  22:50

Rada bezpečnosti OSN schválila svou první rezoluci podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a...

Už žádné dveře otevřené dokořán. Portugalsko zpřísňuje migrační politiku

10. června 2024  22:14

Portugalská vláda oznámila akční plán, který zpřísní pravidla pro vstup migrantů. Naopak také...

Díky této chùvièce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...