Za pět minut dvanáct není šťastná symbolika. Vláda mluvila dlouho, míní experti

Experti kritizují vládu za to, jak prezentovala úsporná opatření. Téměř tříhodinová konference podle nich byla dlouhá, únavná a postrádala jasné a stručné informace. „Když chcete oznamovat nějaká opatření, neříkáte tolik kontextu okolo,“ míní expertka na PR Denisa Hejlová. Chybělo například poděkování lidem, nešťastný je i slogan. „Za pět minut dvanáct evokuje něco dlouhodobě podceňovaného a dotaženého na poslední chvíli,“ míní další.
Ministr financí Zbynìk Stanjura pøi pøezentaci konsolidaèního balíèku a...

Ministr financí Zbyněk Stanjura při přezentaci konsolidačního balíčku a důchodové reformy. (11. května 2023) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Když dopředu víte, že vás čeká tříhodinová konference, není to úplně příklad rychlé, stručné, kvalitní komunikace,“ komentuje Petr Lesenský, místopředseda Asociace PR agentur APRA. S tím jakým způsobem vláda představila úsporná opatření spokojený není.

„V momentě, kdy unavíte i novináře, nemůžete počítat s tím, že by se informace k příjemci dostaly ve formě, kterou si představujete,“ řekl pro iDNES.cz.

Nové důchody budou nižší, odvody OSVČ i daně firem se zvýší, navrhla koalice

Tisková konference trvala příliš dlouho a směšovala příliš mnoho témat také podle expertky na PR a strategickou komunikaci Denisy Hejlové. Jak dodala, ve čtvrtek v poledne navíc téměř nikdo nemá čas na to, aby takto dlouhý přenos sledoval. „Pořádek a jasno v tom udělali až novináři, kteří téma zpracovávali a vytáhli to podstatné,“ doplnila.

Nešťastná byla také symbolika začátku tiskové konference v 11:55. „Rozumím té symbolice, že vláda chtěla vyjádřit, že opatření přicházejí za pět minut dvanáct. Nicméně to není potřeba až tak doslovně ukazovat. Navíc to, že opatření přicházejí takhle pozdě, není chyba občanů, ale vlády,“ míní Hejlová.

Symbolika tiskové konference nebyla šťastná ani podle Nikolety Nemečkayové z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). „Nazvat ji za pět minut dvanáct a vézt se na tomto motivu, ale zároveň zdůrazňovat, že tato představovaná opatření se projednávala celé měsíce, je poněkud protichůdné,“ hodnotí s tím, že slovní obrat „za pět minut dvanáct“ evokuje něco dlouhodobě podceňovaného a dotaženého až na poslední chvíli. „Což není úplně zpráva, kterou chcete při takto širokých reformách vysílat.“

Vláda neměla jinou možnost, riskuje ale důvěru voličů, říkají politologové

Úvod plný prázdných frází

Vysvětlování kroků jako takových, ke kterému vláda přešla až zhruba po 45 minutách od začátku tiskové konference, kritizovala Nemečkayová. Podle ní bylo velmi obecné a mnoho představitelů vlády vyplňovalo prostor nadnesenými ideovými vsuvkami, které neříkaly nic k plánovaným reformám. Za zhruba 45 minut se s projevem vystřídal premiér Petr Fiala, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra Vít Rakušan, ministr financí Zbyněk Stanjura a další.

Také Hejlová kritizovala zhruba hodinový úvod. „Vláda chtěla opatření zaobalit tak, aby si je lidé vyložili podle toho, jak chtějí. Myslím ale, že se jim to příliš nepovedlo. Když chcete oznamovat nějaká opatření, oznamujete opatření, ale neříkáte tolik kontextu okolo,“ kritizuje.

Nesrozumitelný byl podle Nemečkayové často také jazyk, ve kterém vláda používala příliš odborné pojmy bez vysvětlení. Výjimku tvořilo představení kroků a dopadů důchodové reformy od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který podle ní správně využil co nejsrozumitelnějšího jazyka a vysvětloval na základě dat.

PŘEHLEDNĚ: Jak se změní daně a co vláda seškrtá

Na vládní komunikaci Lesenskému nejvíce schází strategie, ačkoliv si uvědomuje, že nacházet nedostatky není složité. „Ve středu nevíte, jaká opatření se schválí, ve čtvrtek si to s kolegy schválíte a v pátek je tisková konference. Mezi tím popíráte, co se řeklo pár dní zpět, je to hrozný ‚pel mel‘ informací, ve kterém se nikdo nevyzná,“ míní.

Chybí pozitivní obraz o České republice

Nemečkayová zhodnotila pozitivně také začátek vstupu ministra Rakušana. Ten na úvod zmínil například to, že Česká republika patří mezi nejúspěšnější země Evropy a má jednu z nejnižších nezaměstnaností. „Tím vdechl do představování reforem něco pozitivního a špetku naděje. Právě pozitivní příběhy o České republice totiž dlouhodobě v informačním prostoru chybí a pozitivní emoce jsou tak přehlušeny nenávistí dezinformačních kampaní,“ vysvětluje expertka.

Kladně hodnotí také přirovnání reformy státních financí k pacientovi a léčbě, kdy Rakušan zdůraznil, že prevence je vždy lepší. „Konkrétně vysvětlil, že pokud by nyní stát nezakročil proti úpadku státních financí, občané by přišli o mnohé výhody jako bezplatné zdravotnictví a školství. Tím, že dal konkrétní příklady, si lidé budou umět lépe představit, co by se stalo, kdyby reformy neproběhly a jak neblahý dopad by to na ně mělo,“ doplňuje.

Žádné poděkování občanům

Jako nedostatek vidí Nemečkayová také vynechání rozměru Evropské unie, ke které v Česku panuje dlouhodobě skeptická nálada. „Při představování finančních škrtů by se hodilo zmínit i to jakými, způsoby EU Česku pomáhá,“ uvádí.

Velmi negativně Lesenský hodnotí úniky návrhů úsporných opatření, ke kterým v minulých týdnech docházelo. Veřejnost pobouřilo například zavedení spotřební daně na tichá vína nebo návrh na zvýšení DPH na vodné a stočné.

Ze tří na dvě. Nové sazby DPH zdraží kadeřníka a pivo, potraviny zlevní

„Vyplývá mi z toho, že strategická komunikace není dobře naplánovaná, nejsou dobře promyšlené procesy, není tam jasné a přehledné, kdo by o čem měl hovořit,“ komentuje. Ke srozumitelnému vysvětlení opatření by se podle něj daly použít i lidské příběhy, konkrétní osoby. „Maminka s dětmi na mateřské by se měla najít v nějakém konkrétním příběhu, aby chápala, co pro ní nová opatření budou znamenat,“ radí.

Navíc také nepadlo poděkování ani obyvatelům České republiky. „Mnozí si poctivě utahovali opasky, podporovali sankce a byli solidární s Ukrajinou. Představitelé vlády sice děkovali kolegům za měsíce tvrdé dřiny na představovaných balíčcích, poděkování občanům za trpělivost, sebezapření a podporu ale chybělo.“

Úsporná opatření mají přispět ke snížení zadlužování Česka. Konsolidační balíček počítá například se zvýšením daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance.

Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka informoval o tom, že nové důchody budou o něco nižší než dnes. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku, zaručený důchod by měl odpovídat 20 procentům průměrné mzdy. Část příjmu ve stáří by mělo zajistit spoření se státním příspěvkem.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

„Všímá si kancléř vůbec, co se děje?“ Jak Německo poznamenal volební šok

11. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu Je sečteno. Spíše by se dalo říct zúčtováno. Němci koaliční vládě kancléře Scholze nicnedělání...

Léto plné silničních uzavírek. Přehled, kde v Česku mohou řidiči čekat potíže

11. června 2024

Premium Ani letos při prázdninových toulkách po Česku nemohou lidé doufat v hladký průjezd po tuzemských...

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří, Rusko se zdrželo hlasování

10. června 2024  22:50

Rada bezpečnosti OSN schválila svou první rezoluci podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a...

Už žádné dveře otevřené dokořán. Portugalsko zpřísňuje migrační politiku

10. června 2024  22:14

Portugalská vláda oznámila akční plán, který zpřísní pravidla pro vstup migrantů. Naopak také...

Díky této chùvièce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...