F-35 disponuje nejvýkonnìjším motorem, který byl kdy do stíhacího letounu...

F-35 disponuje nejvýkonnějším motorem, který byl kdy do stíhacího letounu montován. | foto: Profimedia.cz

Česko podepsalo smlouvu na 24 stíhaček F-35. Stroje vyjdou na 150 miliard

  • 1576
Česko koupí 24 stíhaček F-35. Smlouvu s Američany podepsala v pondělí ministryně obrany Jana Černochová. Kontrakt vyjde na 150 miliard korun, první stroje by česká armáda měla dostat v roce 2029, všechny pak do roku 2035. Celkové náklady na provoz po dobu životnosti odhaduje obrana na 322 miliard korun.

„Ministryně obrany Jana Černochová a americký velvyslanec Bijan Sabet dnes svými podpisy završili vyjednávání o budoucnosti českého nadzvukového letectva,“ uvedla obrana na síťi X.

Nákup amerických stíhaček F-35 byl podle ministryně Černochové jediným možným řešením. Cena 150 miliard korun je podle ní odpovídající. „To je jako dvojka vína nebo osm cigaret na občana měsíčně,“ řekla. Dříve hovořila i o base plzeňských piv ročně.

F-35 vystřídají gripeny? Časově se to nepotkává, varuje analytik Mikulecký

„Vždy se budeme bránit jako součást Severoatlantické aliance a v NATO to bude nejvyužívanější letoun,“ komentoval nákup náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Ostatně jeho slova potvrzují již schválené kontrakty dalších států, pro F-35 se už rozhodli Britové, Italové, Norové či Dánové a objednávky schválilo třeba Polsko či Německo.

Nákup za miliardy ale kritizuje například SPD. To by v případě nástupu do vlády od smlouvy odstoupilo. „Levnější by bylo pokračovat na gripenech,“ uvedl Tomio Okamura.

„Podpis memoranda o pořízení stíhacích letounů F-35A Lightning II pro Armádu ČR je dalším důležitým krokem ve strategickém projektu, který dlouhodobě zajistí obranu Česka. Přesně tak, jak jsme slíbili před volbami. Plníme tím programové prohlášení vlády. Děláme, co je třeba,“ naopak chválí podpis smlouvy premiér Petr Fiala

Potřebuje podle vás Česko nadzvukové letectvo?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 5. února 2024. Anketa je uzavřena.

Předsedkyně Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že krok výrazným způsobem posiluje obranyschopnost země. „Nákup 24 stíhaček F-35 není rozmar. V současné době jde o nutnost, která významně modernizuje naši armádu a bude odstrašujícím prvkem pro potenciální agresory. Bezpečnost je naší zásadní prioritou,“ napsala.

Americké vládě zaplatí Česko za letadla pět miliard dolarů, tedy nějakých 106 miliard korun. Dalších zhruba 44 miliard bude muset vláda podle dohody investovat doma, třeba na výstavbu nového letiště v Čáslavi.

„Nejsou to jen náklady na letoun, ale v částce jsou i náklady za schopnost jej provozovat. Máme tam výcvik, simulátory, náhradní díly, servis,“ říká Blanka Cupáková, vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany, která se podílela na vyjednávání s Američany.

Součástí nákupu je 14 projektů průmyslové spolupráce, podle ministerstva byly smlouvy uzavřeny v minulém týdnu. Připraveno je 11 projektů se společností Lockheed Martin a tři projekty s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude 13 českých podniků a univerzit. Celková hodnota projektů dosáhne 15,3 miliardy korun. České podniky se zapojí ve čtyřech oblastech spolupráce, do výroby komponent, výzkumu a vývoje, pilotního výcviku a údržby, servisu a oprav F-35.

Letová hodina vyjde až na milion korun

To, co doslova děsí odbornou veřejnost, ale nejsou ani tak pořizovací náklady, mimořádně drahý je samotný provoz. Uvádí se, že jedna hodina tohoto letounu ve vzduchu může přijít na 35 tisíc dolarů a více, tedy v přepočtu na více než 800 tisíc korun. Někdy se dokonce hovoří o částce blížící se milionu korun.

Prvních 12 letounů F-35 vyrobí v Itálii, oznámil Pavel. Závod osobně navštíví

I když výrobce slibuje, že cenu letové hodiny sníží, někteří experti přesto celkové náklady do konce životnosti 24 letounů vypočítali až na 500 miliard. Samo ministerstvo nyní na dotaz MF DNES poprvé uvedlo, že to sice nebude takto obří suma, ale částka výrazně převyšující obecně známých 150 miliard korun za nákup.

„Součet toho, co je v první pořizovací etapě a co je do roku 2069 (oficiální konec životnosti letounů, pozn. red.), je 322 miliard korun. Musí ale zaznít, z jakého obranného rozpočtu to je, protože i tuto projekci jsme do roku 2069 udělali. Je to 322 miliard z 8,4 bilionu korun,“ uvedla Cupáková s tím, že s tolika penězi může armáda v příštích více než čtyřech desítkách let počítat.

27. září 2023


Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.