Zdeněk Strapina u zlínského krajského soudu (říjen 2022) | foto: Jan Salač, MAFRA, MAFRA

Odpůrce covidových opatření vyzýval k mlácení politiků, dohodl se na podmínce

  • 27
Zdeněk Strapina, který se prezentuje jako odpůrce vládních opatření přijatých v souvislosti s pandemií covid-19, dostal podmínku za vyzývání k násilným akcím proti členům vlády, poslancům a senátorům. Na trestu se v létě domluvil se státní zástupkyní a dnes dohodu schválil soud.

Strapina dostal 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Verdikt je pravomocný. Muži původně hrozil trest odnětí svobody v délce 5 až 15 let. Státní zástupkyně Lucie Slámová však u soudu podotkla, že trestní sazba je nepřiměřeně přísná.

Kromě podmíněného trestu musí Strapina zaplatit České republice 30 tisíc korun do fondu na pomoc obětem trestné činnosti a propadnou mu i dva mobilní telefony, které používal k trestné činnosti. „Po celou dobu vyšetřování spolupracoval,“ doplnila Slámová.

„S návrhem souhlasím, motivem mého činu byl zkrat,“ kál se v soudní síni Strapina. Také dodal, že je ve stresu, protože jemu i jeho rodině se v minulosti staly nepravosti. Strapina čelil před deseti lety obvinění z vraždy svého strýce, uhodit ho měl údajně cihlou. Protože však důkazy proti němu byly jen nepřímé, soud jej zprostil. „Chtěl jsem omluvu od státu, ale té se mi dodnes nedostalo. Křivda se navíc stala i mé matce, kterou srazil řidič v protisměru, ale žádný trest nedostal,“ líčil u soudu.

Předsedkyně senátu Iveta Šperlichová jej však nenechala pokračovat a upozornila, aby se držel projednávané věci.

Čin, pro který nyní Strapina stanul před soudem, se odehrál letos 6. února. Podle spisu obžalovaný v uniformě z doby komunistického Československa více než hodinu vysílal na sociální síti svůj příspěvek. Zvolil k tomu vlastní účet Zdenda Moravský.

V příspěvku emotivně odmítl novelu pandemického zákona, nouzový stav, a tvrdil, že vražda na tyranovi není vražda a vyzval národ „vykydat a vymlátit to ven“, čímž mířil na politické představitele státu. Opřel se rovněž do vojenské aliance NATO. Sledující vyzval k uzavření státních hranic a bojkotu vojenských přesunů přes republiku.

Soudkyně Šperlichová po vynesení rozsudku doporučila Strapinovi přečtení Ústavy České republiky a Listiny základních práv a svobod. „Můžete si sednout v hospodě a vyprávět své názory přátelům, ale ne veřejně podněcovat k násilí,“ poučila odsouzeného, který se vzdal práva na odvolání.

Strapinu podpořila skupina příznivců

Strapinovo vysílání shlédlo přes dvacet tisíc lidé a bezmála dvojnásobek jej sdílelo. „Podněcování k násilí a šíření těchto názorů je jeden z nejzávažnějších trestných činů,“ uvedla Šperlichová.

Strapinu, jenž se v krajských volbách v roce 2020 neúspěšně snažil o vstup do politiky za SPD Tomia Okamury, vyšetřovala bezmála půl roku Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). V tiskové zprávě uvedla, že kvůli výzvám k násilí na politicích obvinila dva lidi z podpory a propagace terorismu, přičemž jeden z nich byl Strapina.

Tři dny poté, co Strapina v létě uzavřel dohodu o vině a trestu v tomto případu, vystoupil na shromáždění v Choceradech na Benešovsku, kde účastníky ujistil, že bude za tuto zemi bojovat tak jak bojoval, i jinak. A vyzval k odmítání pomoci Ukrajině.

Při odchodu z budovy soudu obvinil média z toho, že mu zničila život. „Vláčili jste mě, degradovali a úplně dehonestovali. Udělali jste ze mě vraha, přitom já jím nejsem, a vaše zprávy jsou dodnes veřejně dostupné na internetu, což mě neustále jen poškozuje. Ale žádnou odpovědnost za to nenesete,“ hřímal Strapina, jehož přišla podpořit skupina příznivců.