Nové insignie Uherského Brodu vycházejí z køesanské a židovské historie mìsta.

Nové insignie Uherského Brodu vycházejí z křesťanské a židovské historie města. | foto: Markéta Švehlíková

Uherský Brod má nové insignie. Jsou plné symbolů a odkazů na historii

  • 5
Nové obřadní insignie Uherského Brodu jsou plné symboliky. Medailér a sochař Daniel Ignác Trubač z Polešovic do ozdobného řetězu ve zkratce vtiskl křesťanskou i židovskou tradici města a připomněl myslitele Jana Amose Komenského i českého krále Přemysla Otakara II..

Tento vladař udělil Brodu v roce 1272 městská práva, jež si ve městě připomenou desetidenním maratonem kulturních a společenských akcí. Insignie patří k zajímavostem slavností, k vidění budou v Muzeu J. A. Komenského.

Slavnosti začaly na několika místech ve městě a potrvají do neděle 30. října mší věnovanou králi Přemyslu Otakaru II. a celebrovanou Dominikem Dukou. Odstupující starosta Ferdinand Kubáník uvedl, že insignie lidé uvidí během některých vybraných akcí.

„Řetěz je určen k používání při obřadech, přijetí významných osobností nebo při městských slavnostech a ty nás nyní čekají v hojném počtu,“ uvedl Kubáník.

Doposud používané insignie se stanou součástí expozice uherskobrodského muzea. Inspirací k nové umělecké zakázce, jež radnici stála 320 tisíc korun, byly insignie Starého Města. „Jejich řetěz vyzdobený nápisy v hlaholici se nám velmi líbil, ale my jsme vsadili na pro veřejnost srozumitelnější latinku,“ řekl starosta.

V přední části díla je dominantní znak Uherského Brodu, jejž výtvarník převzal z původního pečetního typáře z 15. století. „Znak zasazený do bronzového lůžka je ze stříbra a celý jej obepíná nerezová záštita s nápisem města,“ popsal Kubáník.

„Celým řetězem pak prochází poselství vyslovené Komenským Ať mír dál zůstává s touto krajinou, zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou...“ V menších kruhových dílech je zobrazeno slovo Maria odkazující na křesťanskou tradici města. Umístěno je přímo do míst, kde má nositel řetězu srdce.

„Ve druhém kulatém článku se vyjímá podpis Jana Amose Komenského, neslavnějšího rodáka Uherského Brodu,“ doplnila mluvčí Uherského Brodu Elen Sladká.

Zadní část insignií spojuje královská pečeť Přemysla Otakara II. Je vložena do nerezového lůžka, jež lemují lipové listy.

„Levou a pravou část insignií pak spojuje most, který obepíná krk a zajišťuje stabilitu řetězu. Na mostu je další nápis, tentokrát v hebrejštině, a praví Vyvedu vás z vašich hrobů, můj lide, a přivedu vás do izraelské země,“ uvedla Sladká.