Obec využívá solární panely i mikroelektrárnu. Šetří tím peníze

V obci Mikolajice využívají systém, který spojuje inteligentní řízení, fotovoltaické články, bateriové úložiště a mikroelektrárnu WAVE, což je vítěz E.On Energy Globe Award 2015 v kategorii Nápad. Systém zásobuje teplem a elektřinou obecní úřad, obchod a hasičskou zbrojnici. Šetří tak obecní peníze.

Mikroelektrárny Wave se stala je vítězem E.On Energy Globe Award 2015 v kategorii Nápad. | foto: Archiv obce Mikolajice

Systém z Mikolajic zařadila odborná porota ekologické soutěže E.ON Energy Globe, která oceňuje zajímavé projekty přispívající k ochraně přírody, do užšího finále v kategorii Obec. Systém fungoval od října 2018 v testovacím režimu, od února 2019 již v ostrém provozu.

V Mikolajicích vybudovali nejen fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 10 kWp s bateriovým úložištěm, ale i mobilní zdroj pracující v kombinované výrobě elektřiny a tepla na bázi ORC nízkého elektrického výkonu s využitím biomasy (ORC je zkratka pro Organický Rankinův cyklus, v zásadě jde o klasický kondenzační cyklus, tak jak lze vidět ve všech elektrárnách, využívajících parní turbínu. Místo vodní páry se však jako médium používá organická látka).

Jak to funguje

Instalace mikroelektrárny Wave

Systém v zimním období vyrábí z teplo a elektřinu z ORC jednotky, která je doplněna o výrobu elektřiny z fotovoltaické elektrárny umístěné na střechách obecních objektů. V zimním období je výroba elektřiny z fotovoltaických článku nižší, proto ji doplňuje ORC jednotka.

Teplo, které vyrábí, se také ukládá do zásobníků, odkud se čerpá. V letním režimu pak systém vyrábí, spotřebovává a ukládá do baterií elektrickou energii vyrobenou pouze fotovoltaickou elektrárnou.

Tři sousední objekty v majetku obce jsou vzájemně propojeny tepelnou a elektrickou mikrosítí s pokročilým řízením. Touto sítí je distribuováno teplo i elektřina do jednotlivých budov, podle jejich aktuálních potřeb.

Instalace zařízení ORC na biomasu nízkého elektrického výkonu v kombinaci s FVE a optimalizací energetiky tří obecních budov je v České republice naprosto ojedinělá. Nikde jinde se zatím nerealizovalo, jde tedy o velmi inovativní projekt.

Kde jsou úspory

V rámci projektu došlo propojením budov ke snížení počtu jističů ze šesti na jeden a tím i ke snížení poplatku za rezervovanou kapacitu. Celý projekt doprovází další vedlejší efekty. Tou ekonomickou je snížení počtu zaměstnanců (topiče), protože ORC jednotka je plně automatizována a mimo vynesení popela přibližně čtyřikrát za sezonu není potřeba mít vyhrazeného člověka pro obsluhu.

Druhý efekt představuje záložní zásobování elektřinou a teplem hasičské zbrojnice. Obec má hasičskou zásahovou jednotku zařazenou do kategorie JPO III a časy výjezdů jsou proto pro ni hodně významné. Je třeba mít vždy nabité vysílačky, natlakovaný vzduch v brzdách autocisterny a podobně.

Dalším neekonomickým efektem je bezpečné a stálé zajištění dodávek tepla a elektřiny pro krizové centrum (obecní úřad) v době potřeby. Celý systém je monitorován, distribuci energií má na starosti pokročilý systém řízení.

Mikroelektrárna při svém provozu dodává 50 kW tepelné energie, dokáže tak zásobovat všechny zmíněné budovy teplem. Zároveň funguje v plně automatickém režimu, dřevěné pelety jsou dodávány dopravníkem z velkokapacitního zásobníku.

Systém je plně autonomní, takže dokáže fungovat i v situacích, kdy běžná elektrická přenosová síť nefunguje ani v takzvaném záložním režimu. Může se tak stát třeba v případě živelných katastrof či blackoutu, tedy situací s dlouhodobým výpadkem proudu.

Laicky lze říci, že pokud je dostatek peletek v zásobníku, obec si dokáže zajistit teplo a elektrickou energii pro všechny tři zmíněné budovy po neomezenou dobu. Je tak zajištěná elektrická energie pro krizový štáb či evakuační centrum pro občany.

Díky ukládání energie v bateriích dokážou při jakémkoliv výpadku elektřiny fungovat vybrané systémy všech obecních budov, je tak možné ovládat například sekční vrata požární zbrojnice či rozhlas. Navíc se podstatným způsobem snížila prašnost a smog v obci.

Instalace mikroelektrárny Wave

Spojení „kogeneračního kotle“ na pelety, fotovoltaických článků, bateriového úložiště a inteligentního řízení je v dané výkonové úrovni ve světovém měřítku zcela ojedinělé. Realizace v Mikolajicích je pilotním projektem, který může sloužit jako vzorový příklad pro ostatní zájemce z řad obcí i soukromých subjektů.

Celkové investiční výdaje projektu dosáhly 4,57 milionu korun (bez DPH), a protože 80 procent bylo realizováno z dotačních prostředků, je návratnost odhadována na čtyři až pět let provozu.

Letos 3. října se uskuteční vyhlášení výsledků soutěže, obec nedaleko Opavy s 280 obyvateli doufá, že uspěje. Letos zde oslavili 140. výročí založené sboru dobrovolných hasičů, což také svědčí o aktivitě místních.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

7. června 2024

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U milované přehrady si postavili vysněný srub. Udělali jen jednu chybu

5. června 2024

Mário a Anna žijí se dvěma syny v Bánské Bystrici na úpatí Nízkých Tater v moderním atypickém domě....

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

6. června 2024

Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Luxusní vila musí mít věž, to je představa nejen amerických filmařů

12. června 2024

Tvůrci filmových příběhů v Hollywoodu milují velké prostory skutečných budov a prosluněných...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

V panelákovém bytě vyřezali řadu otvorů, průhledy interiéru prospěly

11. června 2024

V rámci této proměny panelového bytu pracovali architekti s typizovaným půdorysem panelového domu z...

Pronájem bytu 3+1 65 m2
Pronájem bytu 3+1 65 m2

Palackého, Domažlice - Hořejší Předměstí
13 000 Kč/měsíc

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...