Podnikatelkou roku je Indka Mazumdar-Shawová. Vyrábí léky proti cukrovce

  12:04aktualizováno  21:19
Vítězem dvacátého ročníku světové soutěže EY Podnikatel roku se stala indická podnikatelka Kiran Mazumdar-Shawová z farmaceutické společnosti Biocon. V hlasování poroty uspěla mezi národními šampiony ze 41 zemí. Finále jubilejního ročníku soutěže kvůli pandemii koronaviru proběhlo „na dálku“, a nikoliv v luxusních kulisách Monte Carla jako v předcházejících ročnících.

Světovou podnikatelkou roku se stala Indka Kiran Mazumdar-Shawová z farmaceutické firmy Biocon. | foto: CNBC, EY

Indická podnikatelka Mazumdar-Shawová je jednou ze tří žen, které se letošního finále zúčastnily. Ve dvacetileté historii je teprve druhou ženou, která světový podnikatelský titul získala.

Sedmašedesátiletá podnikatelka založila Biocon v roce 1978 se dvěma zaměstnanci a pěti sty dolary v kapse. Nyní zaměstnává více než 11 tisíc lidí a stala se jednou z nejsilnějších inovativních biotechnologických společností v Asii. Loňské tržby dosáhly 800 milionů dolarů.

Její firmy mají velký dopad na celosvětovou zdravotní péči. Miliony lidí s diabetem mají nyní přístup k cenově dostupnému inzulínu. Biocon a dceřiné firmy vyrábějí také biologické látky pro pacienty s rakovinou, revmatoidní artritidou a dalšími chorobami.

„V Indii se vyrábí velké množství léků i vakcín. Může to být i velká výhoda pro indický export. Dnes naši pozornost zaměřujeme pochopitelně také na COVID-19,“ prohlásila Mazumdar-Shawová na tiskové konferenci po vyhlášení vítěze.

Vývoj vakcíny ale podle ní nebude jednoduchý a rozhodně nebude spolehlivá vakcína připravena do konce tohoto roku. „Bude to trvat nejméně rok, ale spíše déle. Teď se nedá dělat nic jiného, než se bránit metodami, které teď známe - tedy rouškami, udržováním bezpečného odstupu, či známou terapií lidí s těžkým průběhem,“ řekla podnikatelka.

Nejdřív chtěla vařit pivo

Farmacii se však původně vůbec nechtěla věnovat. Po studiích v Austrálii chtěla vařit pivo, ale v byznyse, kterému dominují muži, se neprosadila. Po dvou letech začala v garáži pronajatého domu v indickém Bengalúru vyrábět bio-průmyslové enzymy. Dnes má zákazníky ve 120 zemích, zaměřuje se také na oblasti, kterým se indické farmaceutické společnosti příliš nevěnují.

A také na dostupnost léků pro široké masy. Společnost v posledních 15 letech dodala pacientům na celém světě více než dvě miliardy dostupných dávek biologicky podobných inzulínů.

Vítěze vybírala porota složená z účastníků předchozích ročníků soutěže. Zasedl v ní například vítěz monackého finále před čtyřmi lety, výrobce hraček z Austrálie Manny Stul.

Oficiálně posuzují porotci šest různých kritérií - mezi nimi je podnikatelský duch, finanční výkonnost, strategické směřování, inovace, globální přesah podnikání či navíc osobní integrita podnikatele a jeho vliv na společnost.

Porotci ovšem hodnotí také udržitelnost podnikání šetrnost k životnímu prostředí.

Takových podnikatelů se ve finále sešlo hned několik. Například Anders Byriel a Mette Bendix z dánského výrobce textilu či Loretta Lee z hongkongské firmy Canvest Environmental Protection, která „proměňuje“ odpadky na energii. S akciemi firmy se obchoduje už pět let na hongkongské burze.

Letenky z Česka

Česko reprezentoval zakladatel a šéf letenkového portálu Kiwi.com Oliver Dlouhý. Jeho příběh je inspirativní a obstojí i ve světové konkurenci - z Brna vybudoval globální firmu na distribuci letenek s více než třicetimiliardovým obratem a více než 90 procenty zákazníků v zahraničí. Na druhou stranu právě letecká doprava patří mezi nejpostiženější obory a tržby Kiwi.com spadly během uplynulých tří měsíců na minimum.

Ve finále byly čtyři desítky soupeřů z celého světa, mezi nimi například Ital Massimo Perotti z jachtařské firmy Sanlorenzo či slovenský strojař Juraj Habovštiak. Ze střední a východní Evropy zatím ve dvacetileté historii ve světovém finále nikdo neuspěl.

Silné zastoupení mezi finalisty měl letos technologický sektor (zahrnuje také firmy, které podnikají v mediálním a zábavním průmyslu a v telekomunikacích) - z této podnikatelské oblasti se do finále probojovalo 21 podnikatelů. Desítka podnikatelů přichází ze zpracovatelského průmyslu a dopravy a sedm ze spotřebního průmyslu.

Loňským světovým vítězem se stal americký podnikatel Brad Keywell, zakladatel šesti firem, včetně obdoby Slevomatu Groupon. Ocenění mu přinesl úspěch technologické firmy Uptake Technologies založené na datové prediktivní analýze. Česko tenkrát na soutěži zastupovali manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé břeclavského výrobce sanitární techniky Alca plast.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stát zveřejnil mapu s cenami nájmů. Stanoví, kolik má stát dostupný byt

29. května 2024

Ministerstvo financí vydalo interaktivní cenovou mapou nájemního bydlení. Ta ukazuje průměrné ceny...

Levnější bydlení ve velkých městech: státní nájem vyjde na necelých 14 tisíc

1. června 2024

Premium Vrátit ceny bydlení do přijatelné úrovně. Když už ne celoplošně, tak alespoň pro mladé lidi a...

Ceny kanceláří v zahraničí klesají. Česko se drží, důvody jsou ale smutné

1. června 2024

Komerční nemovitosti zažívají v zahraničí krizi. Kanceláře jsou často neobsazené a tržní ocenění...

Washington bojuje s krádežemi v obchodech. Zakázal už i nákupní tašky

31. května 2024  20:02

Americké maloobchodní řetězce, jako jsou Giant, Safeway nebo Harris Teeter, v posledních měsících...

Místo Amalfi Bruggy. Více turistů míří na neprobádaná místa, zjistil průzkum

31. května 2024

Cestovatelé se letos stále častěji rozhodují vynechat nejnavštěvovanější evropská města a přímořské...

Akèní letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...