Peníze pro všechny. Španělsko chce kvůli epidemii zavést základní příjem

  16:10
Španělská vláda chce v ekonomickém boji proti epidemii koronaviru nasadit zbraň vysokého kalibru – zavedení základního nepodmíněného příjmu, které má pomoci všem sociálním vrstvám. Podle tamější ministryně hospodářství nepůjde jen o nástroj na zvládnutí současné situace. Základní příjem má fungovat i po pandemii.
Obyvatelé Madridu vyhlížejí z oken svých bytù. V rámci opatøení proti šíøení...

Obyvatelé Madridu vyhlížejí z oken svých bytů. V rámci opatření proti šíření koronaviru mají Španělé až na výjimky zákaz pobytu na veřejném prostranství. (29. března 2020) | foto: ČTK

Nadia Calviño, španělská ministryně hospodářství, v neděli promluvila na televizní stanici La Sexta. Mimo jiné zmínila, že španělská vláda podniká kroky k uzákonění univerzálního základního příjmu. Chce tak pomoci rodinám zasaženým koronavirem ze všech sociálních a demografických vrstev.

„Provedeme to co nejdříve. Chceme, aby to bylo užitečné nejen pro tuto mimořádnou situaci, ale aby to fungovalo i po ní,“ uvedla ministryně v televizi.

Myšlenka se zatím nachází v rané fázi a není jasné, jak by španělský systém základního příjmu měl vypadat, ani kdy se ho Španělé dočkají. V principu jde ale o to, že by vláda poskytla občanům měsíční platby bez jakýchkoli podmínek. Vyplácená částka se může lišit v závislosti na demografických faktorech, jako je věk.

Pokud by nepodmíněný základní příjem skutečně vešel v platnost, stalo by se Španělsko první evropskou zemí, kde by toto opatření začalo plnohodnotně fungovat. Přitom, jak píše Forbes, nejde o nijak novou myšlenku, o principu základního příjmu se mluvilo už v 16. století.

Guy Standing, profesor na londýnské univerzitě SOAS, říká, že zatímco dříve byl model univerzálního základního příjmu ve Španělsku žádoucí, nyní je nezbytný. Standing tvrdí, že neoliberální struktury španělské politiky a soukromé a podnikové zadlužování vedly ke vzniku křehké ekonomiky, pro kterou může mít i malý hospodářský pokles obrovské následky.

Šťastní, zdraví, ale bez práce

Jenže jak poznamenává ekonom Oliver Reynolds ze společnosti FocusEconomics, překážkou v zavedení základního příjmu je nedostatek kapitálu k tak velké a dlouhodobé investici, zvlášť když se zrovna rozjíždí vlak recese. „Fungování univerzálního základního příjmu v tom tradičním slova smyslu je ve Španělsku vysoce nepravděpodobné,“ myslí si Reynolds.

Podobné problémy vidí v zavedení opatření i český ekonom skupiny Deloitte David Marek. „Obecně, pokud bychom chtěli tímto nahradit existující sociální systémy, pak by to bylo buď extrémně drahé řešení, anebo by naopak ta dávka byla natolik nízká, že by neřešila základní potřeby lidí. Nejsme zkrátka dost bohatí na to, abychom si to mohli dovolit, a platí to pro všechny země světa, i ty nejbohatší, mezi které Španělsko a ani Česko samozřejmě nepatří,“ říká Marek.

Otázkou také zůstává, zdali španělská vládnoucí koalice dokáže v parlamentu dosáhnout většiny potřebné pro prosazení opatření. Zatím to vypadá, že se chce vrhnout do systému základního příjmu po hlavě. V Evropě jsou ale země, které s podobnou myšlenkou už pracovaly. 

Jak říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí dosavadní experimenty ověřující funkčnost nepodmíněného příjmu zpravidla probíhaly na omezeném prostoru a nikoliv plošně. „Podporovaná skupina pak vždy byla definována tak, aby u účastníků byly předpoklady pro úspěch. Zaručený příjem jim měl vytvořit podmínky pro hledání kvalitní práce, pro vzdělání a rozvoj. Žádný těchto experimentů však nepotvrdil předpoklady a většina skončila dříve kvůli finanční neudržitelnosti,“ uvádí Vintrlík. 

V roce 2019 například skončil pokus Finska, který měl testovat, jak se projeví zavedení garantovaného měsíčního příjmu na číslech nezaměstnanosti. Dva roky proto finská vláda vyplácela dvěma tisícovkám lidí bez zaměstnání měsíční platbu ve výši 560 eur (přes patnáct tisíc korun). Ti, kteří se pokusu zúčastnili, uváděli, že byli šťastnější a zdravější, většina z nich ale byla na konci pokusu stále bez práce.

Podle Vintrlíka by zavedení nepodmíněného příjmu v tuzemsku nedávalo smysl. „Disponujeme totiž relevantními a vhodně zacílenými nástroji sociální politiky, které efektivně pomáhají vyrovnat se s nepříjemnými událostmi, jako je ztráta příjmu v důsledku nemoci, péče o dítě či nezaměstnanosti.“

Autor:
  • Nejčtenější

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Neplatiče odstřihlo SVJ od tepla a teplé vody. V pořádku, uvedl Nejvyšší soud

5. června 2024

Společenství vlastníků může rozhodnout o tom, že nebude služby dodávat vlastníkům jednotek, kteří...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

EKO-KOM jako monopol. Česko by mělo zlepšit hospodářskou soutěž, nabádá komise

12. června 2024  14:13

Evropská komise (EK) vyzvala Českou republiku, aby zlepšila hospodářskou soutěž v oblasti sběru a...

Globální poptávka po ropě dosáhne vrcholu v roce 2029, předpovídá zpráva

12. června 2024  13:17

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zveřejnila ve své střednědobé zprávě odhady týkající se...

Dánsko stahuje z pultů instantní nudle kvůli pálivosti. Proč, diví se výrobce

12. června 2024  12:57

Dánsko stáhlo z pultů několik výrobků jihokorejské společnosti Samyang, která se zaměřuje na...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Akèní letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...